Tänavu peetakse Lihulas tikkimispidu juba kümnendat korda! Lihula Lillkirja Festivali veab eest Lihula Lilltikandi Selts seltsi loomise ajast, 2011. aastast alates. Traditsiooni kandvad seltsi liikmed kohtuvad Lihulas ühiseks tikkimiseks kord nädalas. Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit tunnustas sel aastal Lihula Lilltikandi Seltsi preemiaga “Maakonna Tegu”. X Lihula Lillkirja Festivali toimumist toetas ka Eesti Rahvakultuuri Keskus.
Vestlusest Lihula Lilltikandi Seltsi eestvedajaga Urve Selberg:
Millised on esimesed muljed ja emotsioonid vahetult peale festivali?
Emotsioonid on suured. Vahetu emotsioon on see, et küll on minu ümber palju toredaid inimesi. Sellist asja saab teha ikkagi kellegagi koos. Kui leiad need õiged inimesed, kes sinuga ühtemoodi mõtlevad. Festival on meil ühiselt välja mõeldud. Tänavusel festivalil oli osalejaid 90 ringis. Töötoas oli palju rahvast, lausa tunglemine.
Mida tooksid sellelt festivalilt esile? Mis kümneaastase festivali elus on muutunud? Mis silma eriti särama lööb?
X festival, aga ikka veel on näitusele panna tekke, mida varem ei ole eksponeeritud. Võib-olla järgmisel aastal muudame formaati. On asju, mis peavad jääma, töötoad ja näitus.
Festivali on aastate lõikes külastanud ka huvilised teistest riikidest. Sel aastal oli ka lätlasi ja ungarlasi. Varasemalt on olnud külastajaid Jaapanist, Hollandist, põhjanaabrid ja lõunanaabrid, USAst, Prantsusmaalt. Pigem välismaalased satuvad juhuslikult, tulevad uudistama.
Kuidas mõjus tikkimisele ja seltsi tegevusele selle aasta eriolukord?
Eriolukorra lõppedes, kui jälle kokku saime, võttis mõni proua kotist välja koguni mitu tööd. See oli nii tore, et vahepeal oli kodus nii palju tikkimist tehtud!
Kuidas hindad inimeste huvi traditsiooni vastu ja kas see on kümne aasta jooksul kasvanud? Kas on ka noori tikkijaid?
Seltsi liikmed on põhiliselt eakad naised. Kõige noorem on 30+.
Ühine pingutus ja koostegemine on võrratu, see tekitab võrratu tunde!
Urvega vestles Leelo Viita.
Lihula lilltikandi traditsioon on Lihula Lilltikandi Seltsi poolt viidud ka Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse (koostaja Urve Selberg): Lihula lilltikand
Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu sissekanne „Lihula lillkiri“ sisaldab informatiivset teksti, meeleolukaid pilte, filmikest lilltikandi valmimisest ning suisa nelja lisasissekannet nende kohta, kes kõike seda ilu edasi kannavad.