Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu (VAKU) kasutajauuringu tulemused
20. veebruaril 2023 esitles Rakendusliku Antropoloogia Keskus (RAK) Eesti Rahvakultuuri Keskuse (ERK) poolt tellitud Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu (VAKU) https://rahvakultuur.ee/vkp/nimistu/ kasutajauuringu tulemusi.
Nimistu kasutajauuringu eesmärgid:
1. Anda sisendit vaimse kultuuripärandi nimistu veebikeskkonna uuendamiseks. Teada saada millised on kasutajate ootused ja vajadused uue veebikeskkonna arendusele.
2. Kasutajate vajaduste mõistmine seoses veebikeskkonnaga ning selle kaudu saada terviklik ülevaade kasutusmugavusest ja kasutaja teekonnast. Millised on valukohad, mida uue veebikeskkonna arendamisel vältida.
3. Luua persoonad, mille abil oleks võimalik illustreerida vaimse kultuuripärandi nimistu sisulist kasutust.
Sisuline kasutaja mõistmine aitab veebikeskkonna lähteülesannet sõnastada ja kasutajate vajadusi selgelt fookuses hoida. Tänase olukorra kaardistus annab sisendit, millised on kasutajate vajadused, tänased takistused ja valukohad, mida uue keskkonna arendamisel vältida. RAK kasutas uuringus persoonade loomist, kelle abil oleks võimalik illustreerida vaimse kultuuripärandi nimistu sisulist kasutust.
Uurimismeetodid:
1.Uuringu käigus kasutati uurimismeetodina süvaintervjuusid. Üheks fookuseks süvaintervjuul oli ka nimistu veebikeskkonna kasutamise teekond.
2.Fookusgrupiintervjuud vaimse kultuuripärandi nõukogu liikmetega, kes on üheks veebikeskkonna kasutajagrupiks.
Valim
Uuringusse kaasati inimesi, kes on Eesti vaimse kultuuripärandi nimistuga lähemalt kokku puutunud, aga teistsuguse perspektiivi saamiseks ka nendega, kes on vaimse kultuuripärandi nimistuga vähem või üldse mitte kokku puutunud. Jälgiti, et kaetud saaksid piirkondlikud erinevused ning kaasati inimesi üle Eesti. Kokku tehti 18 süvaintervjuud ja kaks fookusgrupiintervjuud.
Persoonad
Persoonad on kasutajakeskse disaini tööriistad, mis aitavad kasutajate perspektiivi näha ja arvesse võtta ning nende vajadustele toetudes uut disaini, kommunikatsioonistrateegiat luua. Persoonad on fiktiivsed karakterid, kes esindavad päris kasutajaid.
Persoonade eesmärk on kirjeldada, mis motiveerib neid vaimse kultuuripärandiga tegelema, kuidas nad vaimse kultuuripärandi nimistut kasutavad ning mida uue veebikeskkonna juures vajalikuks peavad.
Tulemused
+ PLUSSID
Palju väärtuslikku, põnevat, tänapäevast infot (mida mujalt sellisel kujul ei leia). Usaldusväärne ja sisukas keskkond.
Nimistu annab võimaluse, et igaühest võib saada oma kultuuri uurija.
Suunavad lingid ja allikad.
Fotod ja videod väga head, aitavad infot vastu võtta.
– MIINUSED
Google ei too piisavalt esile.
Veebileht ei ole nii atraktiivne kui võiks olla (pdf kasutus võib tekitada segadust).
Meili teel suhtlemine on keeruline (nii sissekande koostamise protsess kui nõukogu töö). Vajalik ühtne platvorm, kus saab kogu töö ära teha.
ETTEPANEKUD
Süstematiseeritud piirkondlik ülevaade – kaart.
Kogukondade kaasarääkimise võimalus (foorum).
Veebileht ka inglise keeles.
Tuua nimistut rohkem nähtavale, meediakajastused.
Nimistut tutvustav video kodulehele.
Viited ja seosed teiste andmebaasidega.
Uuring tõi välja, et Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu on Eesti Rahvakultuuri Keskuse edulugu!