Valgamaal, Otepääl toimusid 2007-ndal esimest korda XII Käsitööpäevad, millega tähistati ühtlasi ka 15. aasta möödumist Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu (Eesti Kodutööstuse Edendamise Keskseltsi) taastamisest. Selle tähistamiseks korraldati rahvariide pealisrõivaste teemaline konverents ja peeti meistrikodasid Valgamaa meistrite eestvedamisel. Käsitööpäevad lõppesid ringsõiduga Valgamaa käsitööpesades.
2022. aasta 20.-21. mail ootab Valgamaa taas käsitööhuvilisi omale külla. Nimelt toimuvad siis XXIV ERKL Käsitööpäevad, mis on inspireeritud aasta teemast „Pealekasv“. Seekord on fookuses laste ja noorte kaasamine erinevatesse käsitöövaldkondadesse. „Käsitöö on üks osa vaimsest kultuuripärandist. Meie globaliseeruvas maailmas tunneb aina rohkem noori huvi oma juurte vastu ja väärtustavad vanavanemate vaimset ning esemelist kultuuripärandit. See annab kogukondadele kindlustunde ja identiteedi,“ täpsustas rahvakultuurispetsialist Eha Mandel. Lisades, et käsitööpäevad aitavad noortel, nende juhendajatel ja pärimuse kandjatel mõtestada pärimuse olemust ning see annab suunised, kuidas seda taaskasutada, edasi anda uutele põlvkondadele. Just seetõttu on käsitööpäevade noortele suunamine väga oluline.
Esimesel päeval toimub traditsiooniline konverents, mis kannab teema-aastaga sama nimetust. Konverentsi ettekannete teemade põhirõhk on samuti lastel ja noortel ning nende kaasamisel käsitööalastesse tegevustesse. Läbivaks käsitluseks on loomulikult käsitöökultuuri jätkusuutlik edasikandmine. Ettekande teeb konverentsil Ave Matsin Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast, kes tutvustab noortele suunatud uusi õppekavasid käsitöö valdkonnas. Anu Randmaa Tõstamaa käsitöökeskusest jagab konverentsil kogemusi, kuidas noortes tekitada huvi paikkondlikku käsitöö vastu. Linda Rubena Lätist tutvustab seevastu naabrite traditsioonilist käsitööd ja koostööd noortega. Konverentsil osalema ja oma ettekannetes kogemusi jagama on lubanud tulla veel erinevad käsitööõpetajad, kohalikud meistrid ja õpilasfirmade esindajad. Kogu päeva vältel saab tutvuda välja pandud näituste ja maakonna esitlustega Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuse fuajees ja galeriis. Päev lõppeb piduliku koosviibimise ja kultuuriprogrammiga Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuse ovaalsaalis.
Teisel päeval on võimalus külastada erinevaid käsitööpesasid Valga maakonnas, kust igaüks leiab enda jaoks sobiva. Seega ootame teid kõiki XXIV ERKL Käsitööpäevadele Valgamaale.
Et aga meie pärandiga seonduv meelde tuletada, siis soovitame enne külastada Eesti Rahvakultuuri Keskuse kodulehte. Vaimse kultuuripärandi osakonna lehelt leiate palju huvitavat lugemist. Seal on valdkonda tutvustavad materjalid ning avastamis- ja äratundmisrõõmu pakub vaimse kultuuripärandi nimistu ning käsitöö on kindlasti üks osa vaimsest kultuuripärandist.
Täpsem info käsitööpäevade, sh registreerimise ja päevakava kohta, leiate SIIT
Lisainfo
Marge Tadolder
VRKK juhatuse liige
telefon 5646 6720