Päeva juhtis ajakirjanik Uljana Kuzmina, kes tõstatas küsimuse, mida inimene vajab, et tunda end kogukonnas kaasatuna. Osalejad tõid esile märksõnad „usaldus“, „inimesed“ ja „toetav keskkond“. Kultuuriministeeriumi asekantsler Eda Silberg aga rõhutas kohalike kogukondade rolli lõimumisel ja vajadust pöörata rohkem tähelepanu piirkondadele, kus eri kultuuritaustadega inimeste osakaal on suurem.
Sotsiaalteadlane Marko Uibu kirjeldas sisserändajate kohanemisprotsessi ja rõhutas isiklike suhete tähtsust lõimumisel. Ta selgitas, et kõige tugevamad sidemed tekivad töö ja sõprade kaudu ning lõimumise võtmekoht on usalduslike suhete loomine.
Kogukonna aktivist Kaspar Tammist rääkis, kuidas kogukondi elujõulisena hoida. Ta tõi esile, et jätkusuutlikud algatused on „horisontaalsed“, mitte juhikesksed, sest liigne sõltuvus üksikutest eestvedajatest võib projekti haavatavaks muuta. Tammist tõi näiteks Arvamusfestivali kogemuse, kus mitmekeelsed arutelud ja noorte kaasamine on osutunud edukaks.
Jutuvestja Polina Tšerkassova selgitas lugude liitvat jõudu, seda enam, et me tarbime ja tihti olema ka ise erinevatest kultuuriruumidest pärit. Ta selgitas, et eestlaste jaoks on olulised märksõnad „õnn“ ja „aeg“, samas kui teistes kultuurides, näiteks Kolumbias, unistatakse rohkem turvalisusest. Seega meie endi lood aitavad luua empaatiat ja tugevdada kogukondi. Saalile esitatud küsimusele – kuidas täiskasvanuna teadlikult sõbrasuhteid luua, selgus, et kõige rohkem sõpru leitakse töölt ja sõprade sõprade seast.
Sündmuse lõpus rõhutati, et lõimumine vajab teadlikke samme ja kogukondade panust.
Programmi elluviimine kestab 2024–2029, selle eelarve on 5,2 miljonit eurot, millest 70% rahastab Euroopa Sotsiaalfond ja 30% Eesti riik. Eesti Rahvakultuuri Keskus korraldab projekti raames sihtrühma kaasavaid ja kogukondade vahelisi kontakte soodustavaid koostöötegevusi ja sündmusi Eestis (va Ida-Virumaal) ning pakub mentorteenust vabaühendustele.
Projekti mentor algatab ja viib ellu tegevusi, mis aitavad eri taustaga inimesi kogukondadesse kaasata ning edendada koostööd eri kogukondade vahel. Ta teeb koostööd kohalike omavalitsuste ja vabaühendustega, keda ka nõustab sihtrühma kaasavate tegevuste planeerimisel ja elluviimisel. Lisaks tagab mentor, et piirkonnas toimuvad koostöötegevused viiakse ellu eesmärgipäraselt ja kooskõlas projekti nõuetega ning vastutab oma piirkonnas projekti tegevuste planeerimise, koordineerimise ja elluviimise eest.
Meie mentorid on
TALLINN
Astrid Väizene
5887 5197
astrid.vaizene@rahvakultuur.ee
HARJUMAA
Sandra Nikitin
5309 0439
sandra.nikitin@rahvakultuur.ee
RAPLA-. JÄRVA-, JA LÄÄNE-VIRUMAA
Anne Ummalas
5385 2677
anne.ummalas@rahvakultuur.ee
SAARE-, HIIU- JA PÄRNUMAA
Krista Lember
512 9932
krista.lember@rahvakultuur.ee
TARTU- JA JÕGEVAMAA
Kati Grauberg -Longhurst
5787 1177
kati.grauberg@rahvakultuur.ee
VILJANDI-, VALGA-, PÕLVA- JA VÕRUMAA
Taisto Uuslail
5749 3451
taisto.uuslail@rahvakultuur.ee
Lisainfo
Sille Roomets
projektijuht
5309 5868
sille.roomets@rahvakultuur.ee