Eessõnas ütleb direktor Kalle Vister: „See on meie ajaraamat, mille vahel on rõõmud ja näited nii meie kui koostööpartnerite ning rahvakultuuri harrastajate tehtud töödest. Lugesin hiljuti ühte arvamust, kus arutleti e-raamatute võidukäigu üle ning tõdeti, et selline suund võib viia paberraamatute kadumiseni. Olgu kuidas on, aga meie käime ikka seda rada, kus paberraamatute väärtust jätkuvalt oluliseks peame. Loodame, et erinevate rahvakultuuri valdkondade olulisimad ettevõtmised said raamatu kaante vahele ning vastavalt huvile, leiab siit lugemist iga rahvakultuuri harrastaja ja kultuurisõber.“
See aga ei tähenda seda, et me veebiformaadist loobunud oleks. Noorem põlvkond ja kõik need, kes tunnevad ennast raamatut lugedes mugavamalt arvutid, siis nende jaoks on tekitatud võimalus lugeda Rahvakultuuri aastaraamatut 2023 tasuta veebiversioonis.
Natuke ka sisust. Eelmine aasta oli Eesti rikas erinevate teema-aastate poolest. Liikumisaasta, sauna-aasta, põnevaid ettevõtmisi ja sündmusi oli teisigi ning nii tegime lugudega tiiru peale kogu Eestimaale. Vaimse pärandi hoidmine kogukondades, olgu siis oma maanurga väikesed laulu- ja tantsupeod või uhked toidukultuuri väärtustavad ettevõtmised (kuni 270 km pikkuse Peipsi toidutänavani) on aastaraamatus kajastatud ning raamatuveergudel saame sellest kõigest osa. Samuti on raamatus traditsiooniline statistika ja tunnustuste rubriik.
Aastaraamatu esikaanel on Eesti IV lõõtsakuningas Richard Ott Leitham. Teda iseloomustab omapärane kaasahaarav mängustiil, kiire näpujooks ja Eesti lõõtsale kohati ebatraditsionaalne mängutehnika. Tubli noormees, kes väärtustab rahvakultuuri ja lõõtspilli traditsiooni.
Aitäh teile kõigile, kes panustasid aastaraamatu valmimisele. Teie kaasabil valmis hindamatu ajalooline pärand, mida järeltulevad põlvkonnad kirjatrükis lugeda saavad.
Rahvakultuuri aastaraamatut aitas rahastada Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital.
Raamatu saab osta Eesti Rahvakultuuri Keskuse kontorist Leola 15 A Viljandi. Tasuta saab seda lugeda veebiversiooni, mis asub SIIN.
Head uudistamist!
Kaja Allilender
regionaalosakonna juhataja
Eesti Rahvakultuuri Keskus