Koolitusseminarid kutsusid kokku Eesti Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialistid Maie Pau Võrumaal, Anne Ummalas Raplamaal, Aire Koop Pärnumaal, Mare Taar Lääne-Virumaal ja Pille Tutt Jõgevamaal. „Elav pärand ja jätkusuutlikkus“ koolituspäevade alguses tutvustas vaimse kultuuripärandi mõistet ja tähendusvälju ERK vaimse kultuuripärandi osakonna juhataja Leelo Viita ja vaimse kultuuripärandi nimistut spetsialist Epp Tamm. Päeva oluliseks osaks on kogemuslood piirkonna oma pärandikandjailt, siis kääritakse juba terve pundiga ühiselt käised üles ja asutakse arutama, milline on siis see „oma pärand“. Pajusis oli kolmandik päevast pühendatud sugupuu-uurimisele Tiina Tafenau heal õpetusel ning Häädemeestel süveneti aga sellesse teemasse täielikult.
Võrumaal jagas oma kogemust Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu sissekannete koostamisel ja peegeldas ka nende mõju pärandile ja kogukonnale Külli Eichenbaum.
Särtsakas Marje Mürk leidis pärandi juba lapsepõlvest ja rõhutas selle juures vanavanemate olulist rolli. Lisaks seenemetsas möllamisele on Marje aktiivne nii Krabi külateatris kui kogukonnaelus laiemalt.
Meie oma rahvakultuurispetsialist Raplamaal Anne Ummalas on koostanud mitu sissekannet nimistusse ning jagas muljeid nii kannete koostamise kohta kui ka selgitas, miks selline asi üldse vajalik on.
Kuldsete kätega Eve Burmeister kõneles Kivi-Vigalas teemal „Pärimus minus endas“ ning temagi leidis, et pärandi väärtustamine algas juba lapsepõlves. Värvikad perelood olid pikitud looduse ja loominguga. Eve annab pärandi ja pärimuse otsimise, leidmise ja ka üles märkimise oskusi ja rõõmu edasi nii oma lastele, õpilastele kui kogukonnale laiemalt. Eve lõpetas oma jutu sõnadega: „See oli hüplev lugu minust kui õnnelikust inimesest.“
“Teekond sugupuu koostamisel” Häädemeeste Muuseumis oli lektoriks ja teejuhiks põneval teekonnal Tiina Tafenau – Eesti Genealoogia Seltsi liige, sugupuu uurimist aastakümneid praktiseerinud inimene. Helde-lahkelt jagas ta oma teadmisi ja oskusi sugupuu koostamisel vajalike sammude astumisel: allikate leidmisel, nende kasutamisel, mälestuste kogumisel, jne. Mõnusa koostöö õhustiku tekkimisele juba esimesest hetkest asjalikus päevas, aitas kaasa koolitaja mõnus huumorimeel, mida jagus kogu koolituspäevaks.
Ülihubases ja -huvitavas Roela käbikuivatis peetud seminaril saime tõdeda, kui aktiivsed ja ühtehoidvad on Neeruti, Roela ja Muuga kogukonnad. Tiina Alavere ja Mare Hirtentreu tutvustasid MTÜ Roela kodukant ja Roela käbikuivati tegemisi, traditsioone ja pärandit. Tiina võttis kogukonna kujunemise hästi kokku: „Kui kasvatad, siis kasvab!“ Mare on imeline jutustaja ning ringkäik käbimajas oli nii informatiivne kui naerutav. Muuga Maanaiste selts Eha elust ja ettevõtmistest kõneles Maarika Lausvee ja saime (taas) tõdeda, et kohalike inimeste tahe panustada läbi koostöö kodukoha ellu ja rõõm seda teha on hindamatud väärtused. Peame hoidma oma inimesi!
Toimekas ja särav Ülle Vahtra rääkis Lõnga-Liisu lugu „Sooja saajale, rõõmu kinkijale“ ehk kuidas kulges tema teekond käsitöölisena. Ülle jutust jäi kõlama, et traditsioone tuleb tunda ja kasutada, kuid loovuseta ei ole rõõmu. „Elu ei pea olema kurb!“ ütles Ülle ja meie oleme nõus.
Jõgevamaal Pajusis, mida on samuti õnnistatud tugeva kogukonnaga, kohtusime taas Tiina Tafenauga, kes aitas ka selle kandi rahval alustada oma juurte otsimist. Lisaks praktilistele nõuannetele saime ka kinnitust, et suguvõsauurimise põhitõed on tõepoolest kooskõlas elava pärandi mõtestamise ja uurimisega.
Me loodame, et ka teie olete õnnelikud oma pärandi keskel ja kohtume jätkuvatel elava pärandi koolitusseminaridel erinevais Eesti paigus.
Epp Tamm, Aire Koop
spetsialistid