„Teame väga hästi, et elus on kõik muutuv ja usume, et parima valiku omavalitsusüksuse jaoks oskavad teha otsustajad kohapeal. Samas on oluline saada juurde teadmisi ja oskusi. Üks kõige olulisemaid juhtmõtteid Eesti ühiskonnas on olnud Jakob Hurda „suureks vaimu kaudu“, see tähendab, et peame kõik õppima ja ennast harima ning mis saab veel parem olla, kui seda heade praktikate kaudu teha,“ täpsustas Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister.
Omavalitsuse kultuurijuhtide arenguprogramm koosnes kuuest omavahel seostatud teemaplokist, kus lühiloengud vaheldusid õppekäikude ning aruteludega erinevate praktikate näitel. Teadmisi ja praktilisi näpunäiteid jagasid nii riigiametnikud, poliitikakujundajad, kui erinevate kultuurivaldkondade esindajad.
Läbiva ülesandena tegelesid arenguprogrammis osalejad omavalitsuse kultuuriteenuste arendamise projekti plaaniga, kus teenusedisaini võtteid kasutades töötati välja lähemate aastate eesmärgid ja tegevused kultuurivaldkonnas.
„Programmi luues lootsime jagada kohalike omavalitsuste kultuurijuhtidele uusi teadmisi, kuid anda ka võimaluse jagada omavahel parimaid praktikaid ning saada seeläbi tuge. Oleme nüüdseks näinud, et kultuurielu korraldav omavalitsuse ametnik on tihti oma ideede ja plaanide elluviimisel üksi. Seega on selline jõustamine väga oluline. Olles pool aastat koolitusgrupiga kohtunud, saab tõdeda, et omavalitsustes on südamega tegutsevad, väga heade teadmistega spetsialistid, kellelt on palju õppida,“ rääkis Kultuuriministeeriumi strateegia- ja innovatsiooniosakonna arendusnõunik Karin Närep.
Arenguprogrammi läbis 26 erinevate omavalitsuste kultuurivaldkonna juhti. Uus grupp on kavas avada sügisel.
Kultuuriministeeriumi, Eesti Rahvakultuuri Keskuse ja Eesti Linnade ja Valdade Liidu kui arenguprogrammi ellukutsujate eesmärk on pakkuda osalemise võimalus kõikide omavalitsuste kultuurivaldkonna juhtidele.
Urve Gromov
koolitusosakonna juhataja
Eesti Rahvakultuuri Keskus