Brüsseli pissiv poiss sai selga Jämaja rahvariided
Eesti Vabariigi 105. sünnipäeval, 24. veebruaril sai Brüsseli sümbol Manneken-Pis selga uued Saaremaa Jämaja mehe rahvarõivad. Üle aasta tagasi alanud ettevõtmine sai teoks koostöös MTÜ Rahvarõivas ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga.
Pidulikul üleandmise tseremoonial ja protsessioonil kõnelesid Eesti suursaadik Artur Kink ja Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister ning rahvarõiva komplekti autor Mareli Rannap.
„Meie jaoks on täna väga tähtis päev, tähistame Eesti Vabariigi sünnipäeva. Täna jätame ka killukese oma kultuurist Brüsselisse ja oleme õnnelikud, et saame seda teha vaba riigina. Oleme väga tänulikud Eesti saatkonnale, tänu kellele täna siin oleme. Meie tänu kuulub ka eestlastele, kes Eesti käsitööd ja kultuuri väärtustavad. Seega loodan, et täna toome tükike suurt Eestist, mis oma rahvakultuuri väga hoiab, Euroopa Liidule veel lähemale. Aitäh, et meid usaldasite ja et osake Eestimaast seisab teiste toredate rõivastega uhkelt kõrvuti,“ ütles Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister oma tervistuskõnes. Lisades, et kogu projekt valmis heade koostööparterite kaasabil ning rahvarõivameister Mareli Rannapi abiga.
Pissiva poisi uusi riideid peeti väga kvaliteetseks ja tseremooniale tulnud inimesed kiitsid kaunist kostüümi. Mareli Rannap ütles, et Sõrve mehed ilmselt teadsid juba muistisel ajal neid maitseka riietumise algtõdesid, sest tagasihoidlikult hallide pükste-vammuse juure kannavad sõrve mehed tõeliselt eredat, pilkupüüdvat ja isikupärast riideeset.
Brüsseli linna purskkaev Manneken Pis on poisi skulptuur, mis on tuntud kui pissiv poiss. Skulptuuri riietatakse paar korda nädalas, vahetades erinevate riikide ja rahvuste kostüüme vastavalt kavale, mis on välja pandud kuju kõrvale tahvlile.
Projekti rahastas Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital.