Jutuvestmisfestivali Ööbikuööd külastab Hollandi jutuvestja Pauline Seebregts
Kolmas üle-eestiline jutuvestmisfestival „Ööbikuööd“ toimub 16.-21. mail 2023 ja toob lavalaudadele põnevaid külalisi, sh Hollandi jutuvestja Pauline Seebregts.
Kevadisel ööbikute kuulamise ajal tuleb Eesti jutuvestjatele ja jutuvestmishuvilistele festivali „Ööbikuööd“ raames külla Hollandi jutuvestja Pauline Seebregts. Pauline töötab jutuvestajana erinevate ettevõtete ja organisatsioonidega, mis otsivad tegevuse arenguks võimalusi lugudest. Näiteks on jutuvestmine ja lood ideaalne juhtimisoskuse arendamiseks ja meeskonnavaimu tugevdamiseks. Enne jutuvestjana toimetama asumist töötas Pauline sotsiaalvaldkonnas ja talle on oluline tema sotsiaaltöö taust, sest see on kasvatanud temas empaatiat, oskust inimesi kuulata ja neile spirituaalselt lähemale jõuda.
Pauline´ile kui jutuvestjale on südamesse jäänud töö naisvangide ja nende lugudega. Lisaks paeluvad teda teemad nagu üksindus, immigratsioon, tervishoid, jätkusuutlik areng, spirituaalsus, konfliktid ja rahu. Tema jaoks on jutuvestmise juures oluline aspekt kuulamine, mida tihtipeale ei märgatagi või ei peeta oluliseks. Ta rõhutab, et kui teame teineteise lugusid, siis oleme mõistvamad ja empaatilisemad ning oskame ka iseennast paremini lahti mõtestada. Lisaks võivad kuuldud lood olla inspiratsiooniks ja suure jõu allikaks. Näiteks kogemuslood, kuidas tuldi läbi raskest situatsioonist ja leiti endas uus jõud edasi minna ning hakkama saada.
Pauline Seebregtsi juhtimisel toimuvad töötuba „Dialoog jutuvestmise ja lugude kuulamise praktikas“ Tartus; jutuvestmisõhtu „Maaema räägib … kuulake!“ Savi talus, Põlvamaal; jutuvestmisõhtu „Kuulamise kunst“. Tartu mänguasjamuuseumis Teatri Kodu”.
„Pauline leiab, et kõik inimesed on lugudest tehtud, meie sees on nii halbu kui häid lugusid, kuid tihti jäävad iseenda jaoks kõlama ainult negatiivsed lood ja head lood lükatakse ajusoppides kuhugi kõrvale. Praktikuna huvitabki teda, miks me ei oska väärtustada positiivseid lugusid, mis on selle mitteväärtustamise taust? Ja veel, miks me ei tunne oma lugusid ära ja arvame, et „mul polegi mingit huvitavat lugu“?,“ täpsustas Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialist Helena Käbin.
Jutuvestmisfestival „Ööbikuööd“ on loodud jutuvestmise kui ajatu ja olulise kultuurilise nähtuse tähelepanu keskpunkti tõstmiseks ja meie elava pärandi kogemiseks mitmetes erinevates vormides. Tuleva festivali keskseks ideeks on kuulamine kui kogukondi liitev praktika. Kevadisel festivalil on tähelepanu ka Eesti väikekeeltel, mis on piirkondlike identiteetide alustalaks.