Mulgi pärand UNESCOsse
Mulgid koguvad kokku Mulgi pudru valmistamise ja söömise lood.
Mulgi Kultuuri Instituut ja ERMi Heimtali muuseum kutsuvad üles kirja panema oma Mulgi pudru loo, vastates internetipõhisele küsimustikule siin.
Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg tõi välja, et Mulgi puder on maitsev toit, mida on söönud ilmselt iga Eesti inimene. Viisid, kuidas putru nimetatakse, valmistatakse või mis puhul lauale pannakse, võivad aga olla erinevad ja vajaksid kogumist, talletamist ning tutvustamist laiemalt.
„Mulgi puder koos valmistamisõpetuse ja kombestikuga on osa meie omakultuuri elavast pärimusest, mis on tänapäeva jõudnud läbi mitme põlve,“ lausus Ave Grenberg. Tema sõnul on see üks nähtavam ja igapäevasem side, mis vääriks oma kohta elava kultuurinähtusena UNESCO maailmapärandi nimekirjas.
„Mida tähendab Mulgi pärand UNESCOsse? See tähendab, et setode, võrokeste ja kihnlaste kõrval on samuti mulgid veendunud, et nende pärandit tuleb lisaks tuntusele eestlaste seas tutvustada ja tunnustada ka rahvusvaheliselt. Nii on mulgid võtnud nõuks viia just Mulgi puder UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. See valik sündis arutelu tulemusel mulkide esindajate seas. Just sellel eesmärgil kogutakse praegu ka laialdasemalt infot ja viiakse läbi Mulgi pudru lugudega seotud veebiküsimustik (link eespool). Taotluse paneb kokku Mulgi Kultuuri Instituut ja taotlus on plaanis esitada 2023. aasta märtsis ja see allkirjastatakse ning saadetakse välja Kultuuriministeeriumi poolt. Pikka iga mulkide elavale pärandile!“ rääkis Eesti Rahvakultuuri Keskuse vaimse kultuuripärandi osakonna juhataja Leelo Viita.
Heimtali muuseumi asutaja, tekstiilikunstnik Anu Raud tõdes, et Mulgi toit on mulgiks olemise alus. „Toit on elu alus! Mõelda, kui võimsad toidud need on olnud, et üle Eesti laiali on läinud. Mispärast on nad läinud? Sest see on tasakaalustatud ja mitmekülgne hea toit,“ lausus Anu Raud ja lisas, et eks väliseesti mulgid teevad sama sööki ka oma kodudes.
Küsimustiku leiab täitmiseks veebilehelt www.mulgimaa.ee, Eesti Rahva Muuseumi veebilehel www.erm.ee ning Mulgi Kultuuri Instituudi Facebooki-lehelt https://www.facebook.com/mulgimaa. Küsimustikke saab täita nii internetis kui ka käsitsi Mulgimaa raamatukogudes nii Mulgi, Tõrva kui Viljandi vallas ning Mulgi Kultuuri Instituudis Kulla Leerimajas.
Küsimustikule on oodatud vastama inimesed nii Mulgimaalt kui üle Eesti, samuti Eestist väljaspool elavad inimesed kuni 1.märtsini 2023. Lood korjatakse kokku ning kogutut esitletakse 2023. aasta Mulgi konverentsil.
Mulgi toidukultuuri kõige tuntumad palad on peale Mulgi pudru veel Mulgi korp ja Mulgi kapsas. Märgilised on veel rahvarõivad koos musta Mulgi kuue, kaabu, punase kaheksakand tikandi ja ürgsete Halliste põllemustritega. Mulgilikuks peetakse jonni ja raske tööga saavutatud rikkust, mille aluseks oli linakasvatus. Jõukam elujärg aitas saata kooli mitte ainult vanemaid poegi, vaid esimestena siinkandis ka tütreid.
Ajalooline Mulgimaa jaotub tänapäeval kahe maakonna, Viljandi- ja Valgamaa ning kolme valla vahel, milleks on Mulgi, Viljandi ja Tõrva vald. Mulgimaa pealinnaks on Abja-Paluoja, mis kandis 2021. aastal ka soome-ugri kultuuripealinna tiitlit.
Ühtse Mulgi identiteedi hoidmisel on Ave Grenbergi sõnul oluline hoida ja arendada keelt ning tutvustada kultuuri juba maast madalast. „Kõigis Mulgi, Viljandi ja Tõrva valla koolides on tänavu võimalik lastel mulgi keele ja kultuuriga tutvust teha, olgu see siis kooliprogrammi osana või vabaaine ja huviringina,“ märkis ta ja lisas, et Mulgi Kultuuri Instituudi ja Eesti Rahvakultuuri Keskuse Mulgimaa pärimuskultuuri toetusmeetme toel on tunnid täiskasvanud huvilistele tasuta. Keeleringides saavad osaleda ka täiskasvanud, samuti kooliõpetajad ning keelepesa tunde viiakse läbi mudilastele lasteaedades, mille osas huvi on iga aastaga järjest kasvanud.
Mulgi pudru lugusid korjatakse “Mulgi pärand UNESCOsse” LEADER meetme toel.
FOTOD: Mulgi pudru võistlus Karksi-Nuias 2022. aasta oktoobris
Fotograaf Taavi Bergmann
Lisainformatsioon
Mulgi Kultuuri Instituut
Ave Grenberg
juhataja
mki@mulgimaa.ee
5885 7355
ERMi Heimtali muuseum
Tuuli Tubin McGinley
näituste- ja programmijuht
tuuli.tubin.mcginley@erm.ee
439 8126