Projekti „CulTech“ eesmärk
Projektimeeskonna eesmärk on pakkuda Eesti, Leedu ja Norra kultuurikorraldajatele ja teistele loomevaldkonnas tegutsejatele alternatiivseid võimalusi loometegevuseks ning selle jagamiseks digitehnoloogia vahendusel.
Nii suurenevad kultuurivaldkonna töötajate tehnoloogilised pädevused ning projekti tulemusena luuakse kultuuritehnoloogi kompetentside raamistik. Seda kõike eesmärgiga innustada kultuuritehnolooge nii, et neist saavad aktiivsed professionaalid, kes toetavad oma kolleege igapäevatöös.
Millised on teetähised eesmärgini jõudmiseks?
Aasta tagasi algatati kolmes projekti partnerriigis küsitlus kultuurisektori töötajate (KOV kultuurikorraldajad, muuseumide ja raamatukogude töötajad, rahvakultuuri keskseltside esindajad) digioskuste ja -vajaduste kaardistamiseks. Küsimustikust sai sisend kultuurivaldkonna IKT mentorite-tugiisikute koolituse õppekava koostamiseks. Toimunud on ka grupiintervjuud, mis näitasid elavat huvi koolituse vastu.
Õppekava koostamist alustati disainmõtlemise koolitusega, seejärel toimus ajurünnak, kus eksperdina osales Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia kultuurikorralduse programmijuht Jorma Sarv. Õppekava raamistiku ja aluspõhimõtted fikseerisid kogenud IKT koolitajad BCS Koolitusest.
Tänaseks on õppekava koostamine lõpusirgel, selle lõplikuks kujundamiseks koguti mitmelt kultuurivaldkonna spetsialistilt eksperthinnanguid ning kommentaare ja toimus eriseminar Kaunases.
Koolituskeskkonna ehk tasuta veebipõhise õppeplatvorm, mille valmistavad ette Leedu partnerite esindajad, loodetakse mentorite koolituse jaoks avada mais.
Kogu koolituste teemaline info ja osalemise üksikasjad jõuavad sihtgrupini maikuu jooksul. Koolituskeskkonnas on saadaval õppematerjalid ja juhised. Eraldi koolitusmoodulid tehnoloogia igapäevakasutajatele avatakse sügisel.
Järgmised sammud pärast mentorite koolituste algust on seotud kultuuritehnoloogi kompetentside raamistiku väljatöötamisega ning üldiste digipädevuste koolituste ettevalmistamisega. Siht-ja huvigruppe hoitakse projekti arengutega kursis ning kaasatakse ettevalmistustöödesse.
Projektis osalevad organisatsioonid
BCS Koolitus (Eesti) on alates 2000. aastast läbi viinud laiale kodanike ringile mõeldud siseriiklikke IKT ja digitaalse pädevuse suurendamise programme. Viimane käimasolev programm „E-kodakondsus“ (2018–2022), on suunatud tõstma teadlikkust IKT-alase kirjaoskuse kohta rohkem kui 6000 elanikul. Kavandatava koolituskursuse programmi ja materjalid töötab välja BCS Koolitus ning koolitused viiakse läbi veebi vahendusel.
Eesti Rahvakultuuri Keskus (Eesti) on olnud 30 aastat juhtiv rahvakultuuri koolituspartner Eestis, pakkudes täienduskoolitusi kultuurisektori juhtidele, kultuurikorraldajatele ja rahvakultuuri harrastajate juhendajatele üle Eesti. Projekt toetab Eesti Rahvakultuuri Keskuse eesmärke suurendada juhtide ja töötajate digitaalset pädevust erineval tasemel ning pakkuda tõhusat tuge uuenduslike tehnoloogiliste lahenduste juurutamiseks kogu kultuurisektoris.
Projekt võimaldab konkretiseerida sihtrühma vajadusi, suurendada nende tehnoloogilist pädevust ja luua loomevõrgustike kogukondi, avades seeläbi uusi võimalusi koostööks erinevate sektorite vahel ja ka rahvusvaheliselt.
Efektas Group (Leedu) on aastaid tegutsenud täiskasvanute- ja koolitajate koolituse valdkonnas. Projekt toetab organisatsiooni ja sidusrühmade teadlikkuse suurenemist digitaalsetest rakendustest ning veebiohtudest ja lisab võimekust igapäevaselt turvaliselt tegutseda. Leedu partneri osa on veebisaidi ja koolituskeskkonna loomine.
Prios Kompetanse (Norra) on haridustarkvara ja veebirakenduste pakkuja, kes konsulteerib projekti jaoks veebisaidi ja veebirakenduse loomist.
Lisainfo
Aires Põder
tel: 5911 7900
E-post: aires.poder@rahvakultuur.ee