Eesti Rahvakultuuri Keskuse (ERK) üheks põhiülesandeks on hallata rahvakultuuri valdkondlikku andmebaasi. Selleks kogutakse andmeid rahvakultuuriga tegelevate organisatsioonide, kollektiivide, isikute ja hoonete kohta nii maakondade kui omavalitsuste tasandil.
Informatsiooni on vaja nii kultuuripoliitika kujundamiseks kui info edastamiseks eri institutsioonidele. Näiteks Statistikaametile, erinevatele ministeeriumidele või kohalikele omavalitsustele.
„Meie maakonna rahvakultuurispetsialistid tegelevad rahvakultuurialaste andmete kogumisega igapäevaselt aastast 2008. Seni on kasutusel andmebaas, mis kahjuks tänaseks moraalselt vananenud ja selle edasiarendus olemasolevas vormis ei ole analüüsi põhjal otstarbekas. Seetõttu avalikult teised andmebaasi ei näe, kui töö andmete kogumisel käib jätkuvalt. Arendusel on uus andmebaas, kuid seni olid paljud andmed Exceli tabelis, kus ülevaate saamine erinevate maakondade ning valdkondlike arengute kohta oli visuaalselt nõrk. Seega hakkasime otsima võimalusi, mille alusel kogutavat infot paremini edasi anda,“ märgib regionaalosakonna juhataja Kaja Allilender.
Rahandusministeerium kasutab strateegilises juhtimises ja finantsjuhtimises SAS Visual Analytics (SAS-VA) tarkvara. Nimetatud tarkvara võimaldab visualiseerida erinevaid andmeid. „Nii hakkasime 2020. aasta sügisel koostöös PricewaterhouseCoopers Advisorsiga uudseid lahendusi vaatama, kuidas visualiseerida andmeid, mida ERK on kogunud. On heameel tõdeda, et SAS Visual Analyticsi tarkvara rakendus annab võimaluse eri liiki ja päritolu andmete ning andmebaaside ühendamiseks ning töötlemiseks. Tulemusega saame igati rahul olla,“ tõdes Allilender.
Joonis 1: Rahvakultuuri harrastajate osakaal rahvaarvust ajavahemikus 2008-2020
Joonis 2. Harrastuskollektiivide arv aastate lõikes
Joonis 3. Rahvakultuuri harrastajate arv 2008-2020
Joonised kajastavad ainult piskut osa sellest, millised võimalused tarkvara on keskusele andmete interpreteerimiseks andnud. „Saame visualiseeritult kokkuvõtted aastatest 2008-2020 nii rahvakultuuri valdkondade lõikes kui maakondade kaupa välja võtta. Seda nii harrastajate, kollektiivide kui juhendajate lõikes. Samuti saame vaadata, kuidas vanuseline struktuur selle aja jooksul on muutunud. See annab hea aluse rahvakultuuri valdkondlikeks analüüsideks, suundumuste ja trendide kujundamiseks,“ selgitas Kaja Allilender. Lisades, et kodulehelt on leitav rahvamajade info. „Need, kes varem pole ühes või teises kultuuriasutuses käinud, saavad ülevaate asjaoludest, mis sündmuse korraldamiseks vajalik on. Näiteks kas heli- või valgustehnika on kohapeal olemas või tuleb see rentida. Kui suur on saali mahutavus või milline on rahvamaja ümber olev taristu.“
Rahvakultuuri andmebaasi osas jätkab keskus arendusi ka uuel aastal ja seda selleks, et kõik loodud mudelid saaks avalikuks kasutamiseks, sest esialgu on see ERK töötajate töövahendiks.
„Kui tekkis huvi ja vajadus valdkondlike või maakonna tasandi rahvakultuuri andmete kasutamiseks, siis kindlasti saame aidata. Võtke meiega julgelt ühendust,“ täpsustas Allilender.
Lisainfo
Kaja Allilender
Regionaalosakonna juhataja