Jutuvestmine aitab kaasa eesti keele rikkalikumale säilimisele

Tänavune, neljandat korda aset leidev üle-eestiline, tasuta festival toimub emadepäeva nädalavahetusel ning on pühendatud emadele, sestap on asukoht just Eesti Ema monumendi lähedus – Rõuge.

Tulemas on rohkelt üllatusi ja toredaid esinejaid.

Lisainfo

Kadri Suits
suulise pärandi spetsialist
telefon 5860 5191
e-mail kadri.suits@rahvakultuur.ee

 

Mis on jutuvestmisfestivali eesmärk?

Eesti Rahvakultuuri Keskuse jutuvestmisfestival Ööbikuööd on pärimuslike lugude, muusika ja maagilise miljöö festival, mille idee on jutuvestmise, kui ajatu ja olulise kultuurilise nähtuse tähelepanu keskpunkti toomine. Jutuvestmisfestival julgustab nii täiskasvanuid kui noori lugusid jutustama ja tutvustab kõikidele sihtrühmadele jutuvestmise tähtsust ning oskust.

Eesti Rahvakultuuri Keskusele on oluline pöörata tähelepanu kuulamisele ja julgustada inimesi rohkem ise lugusid rääkima. Jutuvestmisfestivali Ööbikuööd eesmärk on pöörata tähelepanu jutuvestmise arhailisemale vormile – inimeselt inimesele rääkimisele, mis aitab jõudsalt kaasa eesti keele rikkalikumale säilimisele. Maailmas nähakse jutuvestmises ka tervendavat abi, mis annab juhatust, mismoodi elu keeruliste olukordadega toime tulla, sellel pole mitte ainult raviv, vaid ka ravi ennetav toime. Seekord väärtustame mitmekesisel viisil ema ja ema hoolt nii ürgses looduses kui peretraditsioonis. Samuti ei jää puutumata naise roll ka religioonis.

Foto Lea Pihlak

Ilmunud uudised

Jutuvestmisfestival toimub tänavu emadepäeva nädalavahetusel ja seda emade jaoks väga sümboolses kohas Rõuges. Nimelt asub just seal Eesti Ema monument. „Ligi 3,6 meetrit kõrge monument kajastab tulevikulootusi ning väärtustab eesti naist emana. Samuti on kevad täis uut tärkamist ja lootust. Lisaks on meie suulises pärandis väga palju lugusid emadest, emadusest ja pühadusest. Nii sündis idee, et just selle aasta festival väljendab oma lugudega tänutunnet emadele,“ selgitas festivali kohavalikut ja ideed Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialist Kadri Suits.

Festival kestab kaks päeva ning kulmineerub varahommikuse matkaga. „Kuulda saab lugusid emadusest ja emahoolest, loomalastest, puutööst ja veel paljust muust. Kohale tulevad oma ala kirglikud ning võluvad lugude tundjad Valdur Mikita, Lauri Õunapuu, Erki Kari Kaikkonen, Vahur Sepp, Polina Tšerkassova, Meelis Kihulane ehk Edev Eremiit. Samuti toimub festivalil juba tavaks saanud Ööülikooli avalik salvestus. Päeva lõpetab õhtune pidu rahvaliku tantsumuusika ja Mäeotsa kapelliga, mille eesotsas hiilgab Vabariigi Pillimees 2020 Martin Arak ehk Kandle Oss. Hommikul siirdume aga kauni Rõuge looduse rüppe ning kuulame, mida pakub see rohelus ja mets ning kas ööbikud juba pikka ööd kuulutavad. Kindlasti on tulemas veel huvitavaid esinejaid, kellest jooksvalt teada anname. Kuigi festival on suunatud kõigile, on see imeline võimalus võtta kaasa justnimelt oma ema ning lasta lugudel end kanda,“ lisas Suits.

Jutuvestmisfestivali Ööbikuööd korraldab Eesti Rahvakultuuri Keskus ja tänavust üle-eestilist sündmust võõrustab Rõuge rahvamaja, Rõuge põhikool, Mägilaste Maja. Kava täieneb ja on varsti leitav keskuse kodulehelt.

Ööbikuööde festivali idee on jutuvestmise, kui ajatu ja olulise kultuurilise nähtuse tähelepanu keskpunkti toomine ja elava pärandi vahetu kogemine jutuvestmise kõikvõimalikes vormides.

Lisainfo

Kadri Suits
suulise pärandi spetsialist
Eesti Rahvakultuuri Keskus
telefon 5860 5191
kadri.suits@rahvakultuur.ee

 

Kahepäevase festivali esimene päev on loodud mõeldes just erinevatele sihtgruppidele (emad, isad, noored, täiskasvanud, aktiivse looduse nautlejad, käsitöölised, rahvamuusika sõbrad, akadeemikud).

Rõugesse tulevad juttu vestma oma ala kirglikud lugude tundjad lähemalt ja kaugemalt – Aleksei Turovski, Lauri Õunapuu, Erki Kari Kaikkonen, Polina Tšerkassova, Meelis Kihulane, Valdur Mikita ja Vahur Sepp, toimuvad Ööülikooli avalikud salvestused üllatuskülalistega.

Päeva lõpetab õhtune pidu rahvaliku tantsumuusika ja Mäeotsa kapelliga, mille eesotsas hiilgab Vabariigi Pillimees 2020 Martin Arak ehk Kandle Oss. Muusikalisi üllatusi on teisigi.

Teine päev on aga looduse väärtustajale ja aktiivsele festivali külastajale, sest hommikul siirdume Margit Päkk juhatusel kaunisse Rõuge Ööbikuorgu ning kuulame, mida pakub see rohelus ja mets ning kas ööbikud juba pikka ööd kuulutavad.

Pärast hommikust retke on külastajal vaba voli jääda nautima kohalikku loodust või sõita tähistama perekondlikku sündmust.

Ööbikuööd 2024 kava

11. mai 2024
11.00 avamine Rõuge rahvamaja
11.15 – 12.15 Lauri Õunapuu “Emad ja laulud ja lood lauludes ja lauludeta” Rõuge rahvamaja
12.30 – 13.30 Aleksei Turovski „Emmedel on tõsi taga“, Rõuge rahvamaja
14.00 – 15.30 Erki Kari Kaikkonen „Emajuure jõud“, Ööbikuorg
14.00 – 15.30 Ööülikooli avalik salvestus (üllatusesineja), Rõuge põhikool
15.30 – 16.00 muusikaline üllatus
16.15 – 17.45 Ööülikooli avalik salvestus (üllatusesineja), Rõuge põhikool
16.00 – 17.00 Polina Tšerkassova „Ema annid ja üheksa pisarat“, Rõuge rahvamaja
17.15 – 18.15 Meelis Kihulane „Ema-Puu-Töö”, Rõuge rahvamaja
17.30 – 18.30 Vahur Sepp „Kuidas loomad oma laste eest hoolitsevad“, Mägilaste maja
19.00 – 20.00 Valdur Mikita „Metsik urisev õnn“, Mägilaste maja
20.00 – Simmani lööb lahti Mäeotsa kapell, Rõuge rahvamaja

12. mai 2024

7.00 – 8.30 Margit Päkk hommikune linnuretk Ööbikuorg

Eesti Rahvakultuuri Keskuse jutuvestmisfestival Ööbikuööd on pärimuslike lugude, muusika ja maagilise miljöö festival, mille idee on jutuvestmise, kui ajatu ja olulise kultuurilise nähtuse tähelepanu keskpunkti toomine. Jutuvestmisfestival julgustab nii täiskasvanuid kui noori lugusid jutustama ja tutvustab kõikidele sihtrühmadele jutuvestmise tähtsust ning oskust.

Eesti Rahvakultuuri Keskusele on oluline pöörata tähelepanu kuulamisele ja julgustada inimesi rohkem ise lugusid rääkima. Jutuvestmisfestivali Ööbikuööd eesmärk on pöörata tähelepanu jutuvestmise arhailisemale vormile – inimeselt inimesele rääkimisele, mis aitab jõudsalt kaasa eesti keele rikkalikumale säilimisele. Maailmas nähakse jutuvestmises ka tervendavat abi, mis annab juhatust, mismoodi elu keeruliste olukordadega toime tulla, sellel pole mitte ainult raviv, vaid ka ravi ennetav toime. Seekord väärtustame mitmekesisel viisil ema ja ema hoolt nii ürgses looduses kui peretraditsioonis.

Eesti Rahvakultuuri Keskus jätab endale võimaluse kava muudatusteks.

Lisainfo
Kadri Suits
suulise pärandi spetsialist
telefon 5860 5191
e-mail kadri.suits@rahvakultuur.ee

„Püüame iga aasta midagi uut pakkuda. Sellel aastal toob festival külastajani jutud emadest, vanaemadest, ägedatest naistest ja toonitab, et loomariigis ei maksa emastega jännata. Lugudele pakuvad lusti erinevad ansamblid ning garanteerime ka jalakeerutamise võimalust,“ ütles Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialist Kadri Suits. Lisades, et Rõuge maalilises keskkonnas pajatavad jutte oma valdkonna korüfeed Lauri Õunapuu, Polina Tšerkassova, Erki Kari Kaikkonen jpt. „Esimest korda saab kuulda lugusid ka religiooni teemal. Näiteks peab Tartu Ülikooli usuteaduskonna juht Roland Karo Ööülikoolis loengu vägevatest naistest religiooni ajaloos. Ööülikooli teise salvestuse külaliseks on noor, etnoloog-folklorist Epp Tamm, kes taaselustab vanaemade vaimse pärandi. Kuna eestlasi peetakse ka metsarahvaks, siis selle teema toob oma juttudesse kindlasti Meelis Kihulane ehk Edev Eremiit, Vahur Sepp ja Valdur Mikita, aga nende kõikide teemades on aukohal ema või emased. Aleksei Turovski näiteks oma jutus „Emmedel on tõsi taga” tõestab veenvalt, et loomariigis ei maksa iial emastega jännata,“ lisas Suits.

Peale toredate juttude hoiab festivalil tuju üleval väga populaarne noorte folklooriansambel Uurikad, neli kõige viisakamat härrasmeest oma vikerviisidega ansamblist Mäeotsa kapell ning ansambel Wänt ja Wõll, kelle repertuaari ilmestavad anekdoodid ja toredad jutud elust enesest.

Festivali teisel päeval saab Ööbikuorus matkata ja nautida linnulaulu koos giidiga. „Kotkaklubi Võrumaa koordinaator Margit Päkk tunneb praktiliselt igat linnuriigi häälekest ning varahommik on kõige sobivam aeg linnulauluretkedeks,“ täpsustab Suits.

Jutuvestmisfestivali Ööbikuööd korraldab Eesti Rahvakultuuri Keskus ja sündmust võõrustab Rõuge rahvamaja, Rõuge põhikool, Mägilaste maja ja Rõuge forell.

Ööbikuööde festivali idee on jutuvestmise, kui ajatu ja olulise kultuurilise nähtuse tähelepanu keskpunkti toomine ja elava pärandi vahetu kogemine jutuvestmise kõikvõimalikes vormides.