Nähtuse, oskuse, teadmise edasiandmine ja -kandumine
Mulgi mustri edasiandmisega on seotud erinevad asutused ja meistrid:
1. Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond, mis tegutseb aastast 1994. Osakonna juhataja Ave Matsin osales 2015. aastal välja antud Mulgi rahvarõivaste raamatu loomisel ja väljaandmisel. Mulgi Kultuuri Instituudil on tihe koostöö osakonnaga – tutvustades nii Mulgimaad ja mulgi kultuuri laiemalt kui ka temaatiliselt. Mulgimaa teemat käsitlevad paljud tudengid oma lõputöödes ja need on leitavad ka veebis: http://mulgimaa.ee/mulgimaast/rahvaroivad/temaatilisi-uurimistoid/
2. Anu Raua Kääriku talu Heimtalis Mulgimaal: koolitused, laagrid, välipraktikad. Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor ja akadeemik Anu Raud on rajanud terve koolkonna oma õpilastest ja nende õpilastest. Loomelaagrid toimuvad aastast 1994 ja tänaseks on loodud ka eraldi sihtasutus, et loometegevus saaks jätkuda Kääriku talus ka tulevikus.
3. ERMi Heimtali muuseum – ERMi osana tegutseb aastast 2009, mil Anu Raud kinkis oma muuseumi ja rikkalikud kogud ERMile selle 100. sünnipäevaks. Tegemist on ainulaadsete kogudega kogu Eesti tekstiililoos. Kuna Anu Raud on pärit põliselt Mulgimaalt, siis tema äärmiselt rikkalikud tekstiili- ja käsitöökogud sisaldavad olulisel hulgal ka näiteid vanemast mulgi mustri näidetest ja neid oskusi antakse edasi tudengitele praktikate käigus ning loomelaagrites.
4. Viljandi Muuseum – püsinäituse väljapanek. Tiina Jürgen, Viljandi etnograafiakogu kuraator koos TÜ VKAga andis 2015 välja enam kui 600- leheküljelise raamatu „Mulgi rahvarõivad”, kus leiab põhjalikku käsitlemist ka Mulgimaa vanem ornamentika ja tikand – arhailine mulgi muster. Samuti on Viljandi muuseumis olemas rikkalik näidiste kogu ja pildikogu seotud teemast.
5. Mulgi Ukuvakk ja Abja Päevakeskus – koondavad kohalikke Halliste kihelkonna käsitöömeistreid. Järjepidevus on enam kui 50 aastat, sest varasemalt oli tegemist UKU tootjatega. Täna tehakse valdavalt erinevaid meeneid ja tarbeesemeid: arhailist mustrit kasutatakse rahvarõivaste tikkimisel, aga ka lapitekkidel, puulusikatel, lõikelaudadel jms.
6. Tarvastu Käsitöökoda (puusapõlled, mobiilikotid, järjehoidjad jne) – olemas on kohalike Tarvastu kihelkonna meistreid koondav võrgustik, kes tegelevad igapäevaselt kohaliku käsitöö loomisega, selle tutvustamisega koolituste ja õpitubade näol.
7. Christine gild (puusapõlled ja tarbeesemed) – kohalikud Helme kihelkonna käsitööliste stiliseeritud rõivad ja erinevad väiksed suveniirid ja tarbeesemed, kus kasutatakse palju ka vanemat arhailist Mulgi mustrit.
8. Mulgi savikoda – erinevate tarbeesemete kaunistamiseks kasutatakse arhailist mulgi mustrit.
Suur osa Mulgimaa kihelkondade taidlejatest on saanud tänaseks oma kihelkondade riided: Paistu kihelkonnas on kõikidel rühmadel oma kihelkonna rõivad, teistes kihelkondades on uuendatud rahvarõivad kindlasti just oma kihelkonna omad. Eelistatud on just vanem rahvarõiva tüüp – ühevärviline vaipseelik koos puusa- ja eespõllega ning mulgi päärätiga, kus tikandites on kasutatud just vanemat arhailist mulgi mustrit.
Arhailist mulgi mustrit kasutatakse tänapäeval meelsasti kaasaegsete stiliseeritud toodete juures – jakid, kleidid, sõbad. Väga erinevad ettevõtjad kasutavad arhailist mulgi mustrit edukalt – Ellu sallid, Rajavillane, Kristi Jõeste, Murese talu käsitöö (tikitud käpikud), Maire tikkimine, Ethel Design – olgu vaid siinkohal nimetatud.
Arhailist mulgi mustrit kasutatakse üsna ohtralt kodudes ka tänapäeval – näiteks laste ja noorte argirõivad – teksad vm rõivad on kaunistatud üsna tihti arhailise mulgi mustriga. Samas tuleb tõdeda, et sageli kodus neid motiive kasutades isegi ei teadvustata, et tegemist on meie vanade ja põlvest põlve kantud mustritega, millel lisaks on olnud varasematel aegadel suur sümboltähendus.
Võimalikud ohud
Hoolimata barokse lillmustri võidukäigust ligi poolel Eestimaast, mis tinglikult jääb kaardil Vaivarat Pärnuga ühendavast diagonaaljoonest põhja poole, pole geomeetriline arhailine ornament meie tikandeist kadunud. Pigem vastupidi. Arhailist mulgi mustrit kasutatakse tänapäevalgi palju vanematel Mulgi rahvarõivastel, aga palju ka tavalistel tarbeesemetel ja stiliseeritud riietel, ka suurtel välistel visuaalidel: bussiootepaviljonid Mulgimaal, Tarvastu lasteaed, Tõrva Mulgi turg jne Täna võib väita, et arhailise mulgi mustri ainulaadsust on rohkem teadvustatud ja seda kasutatakse üha rohkem ning mitmekesisemas valikus.
Jätkusuutlikkuse toetamiseks astutud sammud
Tutvustavaid materjale arhailise Mulgi mustri ajaloo, kasutamisvõimaluste ja arhailise mustri tähenduste kohta leiab MKI veebis www.mulgimaa.ee
Samuti on MKI 2018 Mulke suvekuuli üks teema arhailise mulgi mustri kasutamine. Mulgi Kultuuri Instituut (MKI) tutvustab oma ettekannetes arhailist Mulgi mustrit.
TÜ VKA rahvusliku käsitöö osakond õpetab arhailise Mulgi mustri kasutamist ja TÜVKA üliõpilased ja käsitöömeistrid kasutavad oma töödes palju arhailist mulgi mustrit.
Mulgi savikoda korraldab õpitubasid lastele ja ka täiskasvanutele, sh arhailise mulgi mustri kasutamise ja mustri tähenduste kohta.