Elisa personalijuhi Kaija Teemägi sõnul peegeldab sel aastal konkurss mõtteviisi muudatust. „Oli näha, et enamikes kandideerinud organisatsioonides on kaugtööd kasutatud juba pikemalt, kuid eriolukord on loonud sellele uue tähenduse. Paljud olid selgelt oma tööprotsessid põhjalikumalt läbi mõelnud ja mitmed organisatsioonid tõid välja, et töö muutus vähemalt osaliselt paindlikumaks ka ametikohtadel, kus varem ei peetud mingil põhjusel kaugtööd võimalikuks. See on kindlasti märk, et juhid julgevad muudatustega kohaneda. Sel aastal oli ka konkursile nomineeritud juhtide seas konkurents päris tihe,“ rõhutas Teemägi juhtimise rolli kaugtöös.
„Mõtteviis ja väärtused algavad juhist. Kui juht pole eestvedajaks ja juhtkond ei ole toetajaks, siis on üliraske organisatsioonis muutusi teha. Meie organisatsioonis tehti kaugtöö rakendamisega hoogsamalt ja võrdsetel alustel algust jaanuarist 2019. Ka varem sai teatud puhkudel kodukontori võimalust kasuatatud, kuid eriolukorra rakendamisega otsustas direktor, et Eesti Rahvakultuuri Keskus rakendab 100 protsendiliselt kaugtööd ja seda eelkõige oma töötajate turvalisuse huvides,“ selgitas kommunikatsiooni- ja personalijuht Kaja Mõts.
Targa Töö Ühingu juhi Ave Laasi sõnul on tal hea meel, et konkursi vastu on organisatsioonidel igal aastal olnud suur huvi ning soovitakse eeskuju näidata. „Need ettevõtted on oluline osa Eesti kaugtöökultuurist ja selle arengust. Enamik selle aasta kandidaate prognoosib, et kaugtöö osakaal nende organisatsioonis kasvab, mis tähendab põnevaid aegu ja jätkuvaid muutusi meie tööharjumustes ja käitumisviisides.“
„Avaliku sektoriga käib kaasas kuvand, kus ametnikud ja töötajad istuvad vaid kabinetis ning muu maailmaga reaalset kokkupuudet pole. Meie jaoks on kaugtöö osa normaalsusest, sest rakendasime kaugtöö päevi juba varem, kuid ega kõik seda alati kasutada soovinudki. Eriolukorras oli aga mõeldamatu oma töötajate tervisega riskimine, sest enamus meie seast käivad tööl ühistranspordiga ja puutuvad paljude inimestega kokku. Seega otsus oli kerge, sest usaldan oma töötajaid ning elu näitas, et saame väga efektiivselt kõik asjad tehtud,“ rääkis Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister.
Keerulisemaks tegi asja küll see, et inimesed unustasid puhata ja nii venisid tööpäevad vahel 10-12 tunniseks. Samuti said laiemalt selgeks IT-tehnilised võimalused ning välja tulid ka vead, mis kiiresti lahenduse leidsid. „Pidime ikka meelde tuletama, et puhata on ka vaja ja peale kella 17 peab juba oma huvitegevuse ja perekonnaga tegelema. Ka meie kollektiivis on väikeseid lapsi, seega oli osadel kolleegidel veel teine töökoht – õpetaja roll. Jah, ega neil kerge polnud. Loomulikult oli alguses vaja rohkem tehnoloogilist kohanemist, aga saime ka tehnilised apsud lahendatud ning juhendasime neid kolleege, kes abi vajasid. Virtuaalseid koosolekuid oli tunduvalt rohkem kui tavaliselt ja seda nii kontoritöötajate kui maakonna spetsialistide ja koostööpartneritega. Ma ei kahetse hetkekski, et selline töökorraldus sai sisse viidud ja kannustan kõiki juhte oma töötajaid usaldama, sest mitte midagi ei jää tegemata, kuid inimeste motivatsioon tõuseb, sest nad tajuvad, et tööandja usaldab ja väärtustab nende panust,“ märkis Vister.
Eesti Rahvakultuuri Keskuse kaugtöö võimalus on reguleeritud asutuse töökorralduse reeglites ja see võimalus on võrdselt tagatud kõigile töötajatele.
Märgist antakse välja neljandat aastat ja tegemist on digitaalse märgisega, mida ettevõte saab kasutada tööandja- ja organisatsiooni mainekommunikatsioonis.
Esmakordselt said 2020. aastal märgise:
ACNielsen Eesti OÜ, Advokaadibüroo SORAINEN AS, AFS IT Services Estonia OÜ, Ambientia, Apranga Group, ASA Quality Services OÜ, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus, Blender OÜ, Creditinfo Eesti AS, Eesti Energia kontsern, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Ellex Raidla Advokaadibüroo, EnterTraining OÜ, Estonian Business School SA, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Fitek AS, Fiizy OÜ, Go Group AS, Guardtime OÜ, Helmes AS, ICEFIRE OÜ, IMG Numeri OÜ, Infomedia OÜ, IPF Digital AS/IPF Digital Estonia OÜ, Jetoil AS, Jobbatical OÜ, Justiitsministeerium, Juunika Koolitus OÜ, Keskkonnaministeerium, Klienditugi OÜ, Logistika Pluss OÜ, Mooncascade OÜ, Pipedrive OÜ, Puidukoda OÜ, PZU kindlustus (AB Lietuvos draudimas Eesti filiaal), Ridango AS, Robotex MTÜ, Ruukki Products AS, Tammer OÜ, Telia Eesti AS, Tervise Arengu Instituut, Tieto Estonia AS, Toimetaja tõlkebüroo, Via 3L OÜ.