Seto Kuningriigi päev
Seto Kuningriigi päiv
Seto Kuningriigi päev on setode iga-aastane kogukondlik pidustus, mis väärtustab kohalikke kultuuritraditsioone ja nende kandjaid. Augustikuu alguses kogunevad setod ühiseks kirmast meenutavaks peoks, mille raames kuulutavad nad üheks päevaks välja oma kuningriigi ning valivad uueks aastaks juhi – ülemsootska (ülembsootska). Setodele pakub see päev üht võimalust aastas näidata välismaailmale end ühtse rahvana ja kogukonnasiseselt kokku saada või soovi korral üksteisele oma oskusi esitleda. Seto Kuningriiki võib pidada oma kultuurilise võimekuse näitamise kohaks, aga ehk on olulisemgi selle päeva väärtus kohtumispaigana: lähemal ja kaugemal elavad sugulased ning tuttavad ja seto rahvas saavad kokku. Kuningriigi päev hoiab ja jäädvustab seto kultuuri, pakkudes põnevaid elamusi ka kuningriiki külastavatele turistidele.
Traditsioonilise kultuuriga tihedalt seotud kuningriigi päeva tähtsus peitub eelkõige esinemisvõistlustes. Üles saavad astuda kõik soovijad, kes end välja kuulutatud teemadel pädevana tunnevad. Võistlused, milleks sageli üsna põhjalikult valmistutakse, annavad võimaluse oma oskusi valitud valdkonnas arendada, samas end teistega võrrelda. Kõige enam panevad end proovile eeslauljad (sõnolisõ’), kes saavad vahetult enne lauluvõistlust teada teema, millest tuleb laulda. Vahel on näiteks kolm lauluteemat mõni kuu varem teada antud, üritusel tõmmatakse neist üks, mis tuleb esitada. Kultuuri hoidmise ja kestmise mõttes on oluline traditsioonilistel seto pillidel tantsumuusika mängimine. Kuningriigi päeval selgitatakse välja ka parim traditsiooniline seto toit ja jook. Peamised võistlused on sõnolinõ, pillimeeste võistlus (karmoška-, lõõtspilli-, akordioni-, viiuli- ja kandlemängija), karguse kargaja (naised ja neiud), kasatski kargaja (mehed), toiduvalmistamine (sõir, leib, pirukad) ja joogivalmistamine (taar, õlu, vein, liköör, hansa).
Sisuliselt võib Seto Kuningriigi päeva tähtsaimaks osaks pidada aga uue ülemsootska ehk seto rahva esindaja valimist. Sellega deklareeritakse setode elujõulisust ja tõsiseltvõetavust rahvana, rõhutatakse ka sõjaväeparaadi korraldamisega. Kultuuriuurijate, aga ka setode endi seisukohalt on Seto Kuningriik koht, kus saab ülevaate seto (avalikkusele suunatud) kultuuri hetkeseisust.
Seto Kuningriigi päev on positiivse mainega üritus, mis on ajas pisut muutunud, sest igal aastal on korraldajaks olnud erinev omavalitsus (Mikitamäe, Värska, Meremäe, Misso). Igal neist on olnud oma visioon, mida võimaluste piires on ellu viidud. Teatud nõudmised seab ka asukoht, mis aastati vaheldub. Nii püsib Seto Kuningriigi päev alati muutumises. Aastal 2017 moodustati Setomaa vald, kus kohavahetuse traditsioon Seto Kuningriigi päeva korraldamisel jätkub. Mitmel korral on toimumiskohaks valitud väike küla, mis ühtpidi tutvustab Setomaad laiemalt ja on samas huvitav nii korraldajatele kui ka kohalikele (2019. aastal toimus kuningriigi päev Küllätüvä külas, 2020. aastal Kolosovas).
Seto Kuningriigi päeva on peetud alates 1994. aastast. Nende alge ei ole otseselt pärimuslik, kuid sisuliselt püüeldakse eheda seto kultuuri edendamise ja elushoidmise poole. Kuningriigi päeva algatamine põhineb isiklikul reisikogemusel: idee ja nimetus võeti üle sarnaselt metsasoomlaste (Soomest Norra rännanute) iga-aastaselt ürituselt.
Algselt oli kuningriigi päev tunduvalt väiksem ja kogukonnakesksem. Nüüdseks on see paisunud suureks mitme tuhande külastajaga festivalilaadseks ürituseks, kus võib terve päeva veeta ka üksnes kaubalettide ääres lava lähedusse päevaprogrammini jõudmata, sest helivõimendus on võrreldav suurte muusikaürituste omaga. Seto Kuningriigi päeval osaleb alati kirev seltskond, kelle hulgas on nii aktiivseid seto traditsioonilise kultuuri viljelejaid, Setomaalt pärit inimesi ja kohalikke kui ka turiste, kes naudivad suvist melu ja etteasteid.
Seto Kuningriigi päev on läbi aastate mitmeti muutunud. Oluline on mõista, et suur osa nendest vanadest kogenud seto kultuuri tundjatest, keda võisime näha 1990. aastatel, on tänaseks meie seast lahkunud või ei luba kõrge vanus ja tervislik seisund neil rahvaüritustest aktiivselt osa võtta. Nii kaob iga aastaga teatud hulk teadmisi ja oskusi, mis on varem seto kultuuriüritustele tooni andnud ja teistele eeskujuks olnud.
Alates 2002. aastast on Seto Kuningriigi päeva eel korraldatud laste ja noorte päeva, mille idee on õppimine, õpetamine ja kultuuriline järjepidevus. Sel päeval valitakse noorte hulgast noorsootska, kelle ülesanne on järgneva aasta vältel ülemsootskat noorte ja lastega seonduvate tegemiste ja teemadega aidata ning ülemsootska kõrval asjaajamist õppida.
Tagamaks Seto Kuningriigi päeva ladusat kulgemist ja võistluste sisu ohjamist, kohandatakse reegleid igal aastal. Iga korraldaja püüab toimuvat oma tarkuste põhjal setopärasena hoida, samas ei soovita kaotada ürituse meelelahutuslikku olemust, mis publiku kohale toob. Nii on välja mõeldud mitmeid lisandusi, nagu Seto Kuningriigi raha kasutuselevõtt vms.
Seto Kuningriigi päev toetab seto kultuuri säilimist mitmel moel. Eelkõige on see võimalus panna selga seto riided, saada omavahel kokku, kõneleda seto keeles ja sõltuvalt inimese soovidest ja võimetest koos laulda, tantsida või toidukultuuri panustada. Lisaks on sel päeval äärmiselt oluline roll seto kultuuri (hetkeseisu) jäädvustamises. Ühelt poolt seisneb see võimaluses kord aastas näha, mida teised teevad ja oskavad ning kui palju nad on arenenud. Teisalt aga kogutakse sel päeval väga palju infot seto laulude, tantsude, pillimuusika, käsitöö, keele ja muu kohta.
Teadlik õpetamine ning õppimine on aktuaalsed kuningriigi päevale eelneval laste ja noorte päeval, kus on võimalik seto kultuuri paremini tundma õppida ja praktiseerida. Noorsootska valimise eesmärk on noorte tähtsustamine seto kultuuris ning kaasarääkimise võimaluse andmine. Igasuguse traditsioonilise kultuuri elujõulisus põhinebki just põlvkondade koostegutsemisel ja iseeneslikul, justkui nähtamatul õppimisel, mis võimaldab kultuuritraditsioonidel kujuneda igapäevaelu loomulikuks osaks. Auhinnatud lauljad, pillimängijad, käsitöölised, toiduvalmistajad, aga ka sootskad, jäävad paljudeks aastateks kogukonnasisesteks eeskujudeks.
On paar olulisemat arengut, mis võivad ohustada Seto Kuningriigi päeva traditsioonilise kultuuri viljelemispaigana. Üks neist on ürituse liialt suureks ja kommertslikuks paisumine. Seda saab vältida hea korralduse ja planeerimisega, oskusliku kava koostamise, asukoha tsoonideks jagamise ja tegevuste suunamisega, samuti kauplemistingimuste kindlaksmääramisega. Teine oht on traditsioonilise kultuuri vähesus või selle kadumine muu melu sisse. Isegi kui omakultuuri või selle kandjaid on vähe, tuleks osata neid oskuslikult esile tõsta. Iseeneslikult tekkiv laul, tants või pillimäng on kõige ehedam eneseväljendus, mis tõmbab teisi, ka lapsi, loomulikult kaasa. Selleks aga peab nii suure mastaabiga ürituse puhul väga teadlikult võimalusi looma.
Seto Kuningriik – Ülevaade Seto Kuningriigi päevadest (I–XI).
Seto Kuningriik – Ülevaade Seto Kuningriigi päevadest (esimesest tänaseni).
„Kuningriigist sai silmnähtav setode uhkuse ilming” – Setomaa nr 14, august 2007.
Seto Kuningriigi päevade sõnolise võistluste laulutekstid
Galerii: Seto Kuningriik – Luhamaal peetud XVI Seto Kuningriigi päeva pildigalerii. Fotod: www.vorumaa24.ee
Obinitsas peeti Seto Kuningriigi päeva – XVIII Seto Kuningriigi päeva pildigalerii. Fotod: Teet Malsroos, Õhtuleht
XVIII Seto Kuningriigi päev Obinitsas – Karguse võistlus 2011. aasta kuningriigi päeval, tantsuks mängib Nikolai Kõiv. Video: Sisyfos Kivi
Setud elasid täna jälle oma kuningriigis – Ülevaade XVIII Seto Kuningriigi päevast Obinitsas. Tekst ja video: Igor Taro, ERR, 6. august 2011.
XVII Seto Kuningriigi päev Mikitamäel – Foto ja video: Andres Ots ja Rene Mitt, 2010.
Suur galerii: Seto Kuningriigipäiv 2019. – Fotogalerii 2019 kuningriigi päevast veebiväljaandes lounaeestlane.ee.
Setomaal peeti kuningriigi päeva ja valiti uus sootska. – Fotogalerii ja videoga ülevaateartikkel 2019. aasta kuningriigi päevast Maalehe veebiväljaandes.
Video 2019. aasta Seto Kuningriigist.
XVIII Seto Kuningriigi päev Obinitsas – Hümni laulmine Seto Kuningriigi päeval. Video: Vaiko Tigane (2011)
XIX Seto Kuningriigi päev Värskas – Seto laulu improviseerimise (sõnolisõ) võistlus 2012. aasta kuningriigi päeval, Õie Sarv ja Pööni külä laulunaase’. Video: Jaak Vackermann
XIX Seto Kuningriigi päev Värskas – Karguse võistlus 2012. aasta kuningriigi päeval, tantsuks mängib Nikolai Kõiv. Video: Jaak Vackermann