Aprilli koolitused: pärand, koostöö ja oskused
Aprilli koolitustel õpiti ja jagati kogemusi kultuuri, pärandi ja kogukonnatöö valdkonnas.
Rahvarõivaste valmistajate kool ERM-s
Tartu Rahvarõivaste valmistajate koolis osalejad said aprilli kohtumistel uurida Eesti Rahva Muuseumis oma paikonna originaalesemeid, mille põhjal hakkavad valmistama kostüümi. Tutvuti esemete materjalidega, kirjutati lõikeskeemide juurde kõik olulised mõõdud, joonistati üles tikandite ja kudumismustrid, tutvuti vanade õmblustehnoloogiliste võtetega ja võeti maha värvid. Kõik ikka selleks, et järgnevalt oma mõõtudele kohandades valmistada võimalikult autentne rahvarõivakomplekt.
Enesehoiu töötuba
Vaimse tervise teemad on fookuses kõikidel elualadel. Anu Viltropi läbiviidud töötoas uuriti üheskoos, kuidas tööl paremini fookust hoida, enda heaolu eest hoolt kanda ning seeläbi ka oma tööst rohkem rõõmu tunda.
Kohalike omavalitsuste kultuurijuhtide arenguprogramm
2. aprilli koolituspäev oli pühendatud koostööle kogukondadega, kultuuride mitmekesisusele ja kultuuridevahelisele kommunikatsioonile. Keila abilinnapea Maret Pärnamets jagas praktilisi näiteod kogukonnakesksest valitsemisviisist. Kuidas kaasatakse MTÜ-d kultuurikorraldusse Norras Ullensakeri vallas, rääkis sealne kultuuri- ja loomemajanduse spetsialist Gunhild Ramsay-Kovacs. Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Eda Silberg valgustas valdkonna arengusuundi ning kultuuridevahelise kommunikatsiooni jääme tippe ja varjatud kihte tutvustas Tallinna Ülikooli professor Anastassia Zabrodskaja.
23. aprill fookuses olid kultuuripärandi hoidmise ja kaitsmise teemad. ERK tegevusest selles kõnelesid vaimse kultuuripärandi spetsialist Epp Tamm ja toetusmeetmete osakonna juhataja Margit Salmar. Eesti Laulu-ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Margus Toomla tõi oma sõnumid kohalikele omavalitsustele laulu- ja tantsupeo liikumise ja protsessi jätkusuutlikkuse tagamiseks. Kultuuriministeeriumi rollist pärandi kaitse poliitika kujundamisel kõneles muinsuskaitsenõunik Reesi Sild, teda täiendas Muinsuskaitse ametist Kadri Tael, kes tutvustas, millised on ennetustööd ja mida tuleb teha pärandi kaitsmisel kriisiolukorras. Köitev oli Tori valla näide pärandi väärtustamisest, praktikuna rääkis sellest vallaarhitekt Helle-Triin Hansumäe. Kireva muuseumimaastiku teemadel ja omavalitsuste osast selles kõneles Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Marju Reismaa.
Arenguprogrammi kohtumised ei ole pelgalt loengud, siin arutletakse koos valdkonna spetsialistidega ka oma omavalitsuse kitsaskohti ja nende võimalikke lahendusi.
Dokumendihaldus rahvamajas, kultuuri- ja külakeskuses
8. aprillil Põlva Riigimajas koolitusel osalenud said Janne Kerdo juhendamisel ülevaate, millised on kohaliku omavalitsuse hallatava asutuse juhataja õigused ja kohustused dokumentide loomisel ja säilitamisel ning kuidas dokumendihaldust paremini korraldada ja korrektseid dokumente koostada.
Rahvatantsujuhtide kool
Rahvatantsujuhtide kooli aprilli õppus toimus Tartus. Koolitusjuht Mall Paulus: “Käisime ERMis, kus Reet Piiri rääkis meile palju uut ja huvitavat rahvarõivastest. Uudistasime ka ERMi püsinäitust. Neljapäeva õhtul käisime TÜ Rahvakunstiansambli naisrühma tundi vaatamas ning laupäeval jagasid kohalikud tantsuõpetajad Marius Aave ja Anita Kreen meile oma teadmisi. Reede õhtu veetsime ühiselt aega viites. Tartust pärit kursuslased võtsid kaugemalt tulijaid rõõmsalt vastu ning kostitasid lisaks külalislahkusele ka viktoriiniga, kus saime lõbusalt proovile panna oma teadmisi oskussõnastikust, rahvarõivastest ja rahvatantsu repertuaarist”.
Rahvariiete valmistamise koolitus Jänedal
Aprilli viimane nädalavahetus oli Jäneda rahvarõivakoolile töine. Üleriiete töötoas tehti Silvi Allimanni juhendamisel õmblustöid oma valmistatavatele üleriietele, teises jätkati Virve Valtmann-Valdsoni juhendamisel tikkimistöödega. Kolm kursuslast said oma kostüümi tikandid juba valmis!
Koostasid
Urve Gromov
koolitusosakonna juhataja
Eeva Kumberg
koolitusspetsialist