Vaimse kultuuripärandi nimistu täienes uute kannetega
Eesti vaimse kultuuripärandi nimistus täienes taas kahe ülitoreda sissekandega.
„Harrastusteatriga tegelemine Valtus“ (koostasid Anne Archipov ja Koidu Archipov, 2021) on kaua tehtud kaunikene!
Armastus oma harrastusteatri vastu tõepoolest liidab selle Raplamaa piirkonna kogukonda. “Mida pidada ühe teatri või näiteringi sünnihetkeks? Seda päriselt öelda ei oska ja ega see polegi alati faktiliselt nii tähtis. Oluline on see, et on olnud ettevõtlikke ja entusiastlikke teatripisikust nakatunud inimesi. Valtus 1920. aastal alguse saanud näitemängualane tegevus on peaaegu katkematult jätkunud terve sajandi. Loomulikult on põlvkonnad vahetunud, aga endiselt tuntakse vajadust ise teatrit teha. Kahtlemata ei saa eitada järjepidevuse mõju ja tähtsust, mis on kandunud kogukonnas läbi aastakümnete. Näitemängudes on tegevad kohalikud inimesed koolilastest eakateni välja. Saja-aastane teatrilugu on meenutamist väärt, seda peaks tundma ka noorem põlvkond.” Nii kirjeldab kandes pika ajalooga harrastusteatri tuuma kande autor, Raplamaa Kultuurisammas ja kogukonnateatriga oma elu põiminud Anne Archipov.
„Tori tõugu hobuse aretuskultuur: teadmised, oskused ja tegevused” (koostasid Agris Juhkov, Merike Lang, Mari-Liis Tammiste, Anu Reigo, Kadri Valner, 2025) on meie nimistus seni midagi enneolematut. Kes siis ei teaks tori hobust?! Aga kas te ikka päriselt ka teate?
Kandest võime lugeda: “Tõu säilimiseks ja arendamiseks on oluline koondada senised teadmised, oskused ja tegevused ning erinevad tori hobuse kasvatamisega seotud kogukonnad. Tõu arendamisse panustavad aretusseltsid, kasvatajad, hobina hobusekasvatusega tegelevad inimesed. Kõigi nende töö võtab hästi kokku pikka aega tori tõugu hobuseid kasvatanud Andres Kallaste, öeldes: „Mida me tahame? Mina kui tori hobuse kasvataja tahan, et hobusel oleks mitte ainult kultuuriline väärtus või ajalooline väärtus, vaid tal peaks olema ka tänapäeval koht. Meie inimesed tahavad tori hobust kasvatada ja temast ka kasu saada. Et ainult säilitada seda tori tõugu on väga raske, kui tal ei ole majanduslikku otstarvet.””
Lisainfo
Epp Tamm
telef: 5411 0363
e-post: epp.tamm@rahvakultuur.ee