ÜRITUSE KAVA
11.00–15.00 Piima- ja talutoodete laat
Tooteid pakuvad suured ja väikesed tootjad. (Laada kontakt: info@piimandusmuuseum.ee)
10.30 Muusikaline tervitus ja piimapäeva avamine
Kuuleme torupillimängu ja üles astub regilauluansambel Koidu Täht Lõuna-Eestist
11.45 Jutuvestmine: Piima rollist talupojakultuuris ja piima tarbimise ja tähenduse muutumisest 20. sajandi algupoolel. Anu Kannike, ERMi vanemteadur ja Anu Järs, ERMi assistent
Meie arusaam piima väärtusest või ohtlikkusest on ikka käinud ühest äärmusest teise. Eesti talupojakultuuris joodi lehmade kesise piimaanni tõttu piima vähe, suurem osa sellest läks võitegemiseks. Peamiseks rüüpeks oli hapupiim, rõõska piima said eelkõige lapsed ja tõbised. Sellest kõigest saabki meie jutuvestmises kuulda.
12.15 Jutupaneel: Räägime selgeks! Piim versus taimne jook?
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda. Arutleme teemal piim ja taimne jook. Taimsete alternatiivide varjatud saladused. Kuidas saab head tervislikku piima? Mis loomapidaja selleks teeb? Jutupaneeli juhib Eesti Põllumajandus-Kaubanduskojast Meeli Lindsaar. Paneelis vestlevad Jaanus Marrandi Estonia osaühingust, BioCC OÜ teadur Liis Lutter ja veel mõned põnevad osalejad.
13.15 Tulõ` kae` perrä! Kuidas tehakse sõira? Inara Luigas
Inara Luigas on tuntud pelmeeni- ja sõirameister, kes ajaviiteks võtab ka pilli kätte. Enda kohta on ta öelnud nii: “Olen sõira ja sõira pärandit uurinud nii palju kui olen elanud. Juba väiksena tegin seda vanaemag, emaga ja kogu elu olen üles kirjutanud kõikvõimalikke tähendusi sõirast, ise pidanud lehma ja teinud siis aastakümneid sõira…”
14.15 Õpime tantsima kaerajaani
Koos õpime selgeks kaerajaani tantsu. Õpetab Marita Ausmaa. Marita enda kohta: “Alustasin rahvatantsuga esimeses klassis, gümnaasiumis viljelesin lisaks rahvatantsule ka hiphopi- ja show-tantsu. Rahvatantsuga tegelen tänaseni, tantsin Tallinna Ülikooli rahvatantsuansamblis Soveldaja. 2020. aastal lõpetasin Ilma Adamsoni rahvatantsujuhtide kooli, lisaks TÜ Viljandi kultuuriakadeemias loovtantsu, seltskonnatantsu ja lavalise liikumise kursused. Mul on tantsuspetsialisti VI taseme kutsetunnistus.”
15.00 Piimapuki pajatused – meenutame, jutustame, kuulame
Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialist, Kadri Suits, kelle töö põhieesmärk on suunata kogukondi oma suulist kultuuripärandit märkama ja väärtustama ning hoidma jutuvestmise traditsiooni eri paikkondades
16.00–18.00 folklooriansambel HÕIM
Eestis armastatud seto verd muusikud said kokku 2020. aastal muinasjutuliseks Seto Kuningriigipäevaks Kolossova külas. Toona oli eesmärgiks panna kõlama kaks esimest seto isamaalist laulu. Tehtud, mõeldud!
Bänd ei osanud aga enam kuidagi laiali minna, sest, nagu seto hümngi ette kuulutab: „Ku mi jal´ sis kokko tulli […] ar’ sis veli vele tundsõ, sugu nakaś selgümä.“
HÕIM on ehe kaasaegne seto bänd, emakeelse ja kosmopoliitse helikeelega. Me ei too lavale oma juuri vaid neist võrsunud elujõulise haljendava imepuu.
Kethi Uibomägi – laul
Matis Leima – klahvpillid, karmoška
Ivo Laanelind – elektrikitarr
Jaanus Viskar / Martin-Eero Kõressaar – basskitarr
Kaarel Raidam – trummid
11.00–16.00 Metsamõis looduspargi keskkonnatelk ja töötoad
Töötoad:
- Samuel Golomb – Piimandus läbi postmarkide ja postkaartide
- Larissa Golomb – Sokkidest uute nukkude valmistamine
- Marko Pille – Pakendite sorteerimine
- Silva Kärner – Tuletõrje ajalugu
- Priit Adler – Põllukultuuride seemned
- Erika Adler – Tunneta ja kasuta meeli
- Anti Pärn – Jahimees kaitseb koduloomi
- Piret Pihtjõe – Kuivlate tehnoloogiate tutvustus
- Peep Tobreluts – Kuivla ehitus
- Kristjan Siiroja – Päästeamet “Ole valmis kriisiks ja ela rahus”
- Ründo Mülts – Järvamaa ajalugu
- Valdo Praost – Jalgratta ajalugu ja kasutamine
- Konstantin Tsõgankov – Taastuvenergia tutvustus
- Marge Kõllamägi – Kilgid ja söök piimaga, putukate piimaga toiduks kasutamine
Töötoad on muutuvad.
Lastele erinevad tegevused:
minifarm, näomaalingud, õhupallimees
Eesti Maaelumuuseumid pakuvad Piimapäeval Jakobsoni Talumuuseumi kuulsat kohupiimakooki ja muud head-paremat. Külastajate rõõmuks viime läbi erinevaid kaasahaaravaid ja meelelahutuslikke tegevusi.
Kaasa teevad Eesti Jalgrattamuuseum, Käru muuseum, Järva-Jaani Muuseumide keskus jne.
Toitlustab
Inara Vanavalgõ Kohvitarõ
Päevajuht
Andris Avamere
Pilet
2 eurot, lastele tasuta
Jälgi reklaami
www.piimandusmuuseum.ee