Kultuurigeograaf Helen Sooväli-Sepping avas päeva kohe mõtlemapanevalt oma loenguga „Piirkondliku identiteedi loomest ja tähendustest 21. sajandil“. Meie Epp Tamm tutvustas vaimse kultuuripärandi mõistet ja juhtis tähelepanu elava pärandi võimele tekitada või jõustada kogukondi.
Edasi järgnes elav arutelu kahes seminariosas. Esimeses pani Helen Sooväli-Sepping osalejad rühmadena arutama vanusegruppide kaasamise teemal. Teises tegid Leelo Viita ja Epp Tamm osalejatega läbi ajurünnaku leidmaks, mis on siis see „see“, mis on Järvamaale iseloomulik.
See oli väga tore, soe ja ideederohke kohtumine. Osalejad julgesid mõelda nn kastist välja. Ja kui noortest rääkida, siis tõdesid osalejad, et ükskõik, mida me ei tee, siis noori ei tohi unustada. „Kaasake noori ja olge selle juures ehedad. Noored võivad meid õpetada,“ selgitas ajakeskuse Wittenstein teadusjuht Ründo Mülts. Eks nii ongi, sest selleks, et noortega maailma avastada ei pea jalgratast leiutama ja see reegel kehtib tegelikult igas vanusegrupis. „Toetame, räägime ja katsetame. Teeme seda põlvkondade üleselt ning olen teiega nõus, et kui räägime noortest, siis õppekavades võiks olla rohkem kogukondlikku kaasatust,“ lisas kultuurigeograaf Helen Sooväli-Sepping.