Kes sa oled, kus sa tuled? Kuidas sattusite Valka kultuurispetsialistiks?
Alustasin oma kooliteed Tsirguliina Keskkoolis (praegu Tsirguliina Kool), kus sain põhihariduse. Pärast põhikooli lõpetamist asusin õppima Lähte Ühisgümnaasiumi spordisuunale ning seejärel Tartu Ülikooli Pärnu kolledži turismi- ja hotelliettevõtlus erialale.
Kultuurispetsialistiks saamine tuli juhuslikult. Peale ülikooli lõppu võtsin endale väljateenitud puhkuse ja kolisin tagasi kodukohta. Hoidsin silmad lahti erinevatele võimalustele. Sügisel nägin pakkumist Valga Vallavalitsuses kultuurispetsialisti kohale. Ega ma kaua ei mõelnudki ja kandideerisin teadmata, mis edasi saab. Kui tuli otsus, et osutusin sobivaks ei osanudki ma kohe midagi arvata. Eks see suur samm oli ning mõtted hakkama saamisest kerkisid esile.
Kõige põnevam selle juures on see, et olen tuttavatele gümnaasiumist saati kirjeldanud oma unistuste tööd. Nüüd ongi see käes, kultuurispetsialisti ametis ma saangi teha kõike millest ma unistanud olen. Planeerida ja korraldada, mis pakub alati põnevust ja ei tekita rutiini.
Mida kujutab endast teie töö?
Sellele küsimusele on alati keeruline vastata, sest ma ei tea kust alustada. Kultuurisündmuste, laatade, kontsertide korraldamine on põhiline tegevusala. Lisaks sellele tegelen kultuuriprojektidega, mida saab esitada neli korda aastas ja tegevustoetustega. Selle kõrval on erinevad eelnõud ja avaliku ürituse load. Samuti tegelen mittetulundusühendustega, kultuurimajade, muuseumi ja raamatukogudega, ehk nende küsimuste ja koostöö korraldamisega. Kultuuritöö on väga lai ala ja kõigi nende tegevuste juurde kuuluvad veel muud väiksemad ülesanded, mida võikski ette lugema jääda.
Mis on lemmik osa teie töö juures?
Kindlasti kõige meeldivam asi on vaheldusrikkus, ma saan teha väga erinevaid asju samal ajal. Mulle ei meeldi rutiin ja kultuuriga tegelemine seda kindlasti ei tekita. Erinevad üritused, inimesed, koostööd ja partnerid, suhtlemine nendega ning korraldamine pakub alati väljakutseid. See on põnev, sest kunagi ei tea, mis lõpuks välja tuleb. Lisaks muidugi vahvad kolleegid, kes iga päeva toredaks ja lõbusaks muudavad.
Mis on teie töö pahupooled?
Arvan, et üheks pahupooleks on võib olla see, et tööaeg on väga varieeruv. Vahel on nii kiire, et mitme ürituse planeerimine ja koosolekud ning muud igapäevased küsimused langevad kokku. Siis ei tea kust alustada ja millega lõpetada. Tööd tuleb teha nädalavahetustel ja peale ametliku tööaega, aga sellega tuleb arvestada, kui endale kultuurikorraldusega seotud töö valida. See kõik annab tegelikult motivatsiooni juurde ning õpetab aega ja tegevusi planeerima.
Milline on Valga kultuurielu ning milliseks võiks see muutuda?
Valga kultuurielu on tegelikult lai ja elav. Sündmusi toimub regulaarselt ning igale erinevale maitsele, vanusegrupile ja huvile. Tuleb hoida vaid silmad kõrvad lahti. Väga eriliseks teeb Valga piirkonna see, et oleme kaksiklinnad naaberriigi Läti Valkaga. Piiriäärset keskkonda ei saa keegi teine pakkuda ning seda eripära tullakse siia kindlasti hea meelega uudistama. Teeme Valkaga koos mitmeid erinevaid sündmuseid. Suurim kindlasti piirilaat, mis oli viimane kord võrreldav Baltimaade suurematega. Läbi kahe linna suunduv laat tõi kohale suure hulga müüjaid ja veel rohkem külastajaid. Oluline üritus meie jaoks on ka linnapäevad, mida tähistame koos. Tegevused sel ajal toimuvad mõlemas linnas, alustame koos ja lõpetame need koos. Sinna vahele mahub kultuurisündmusi igale eale. On muusikat, sporti, lasteüritusi, laat, paraad ning ühine sünnipäevapidu. Soovitan alati sellel ajal külastajatel tutvuda meie programmiga, et sobival päeval tulla vaatame, kuidas piiriääres koostöö sujub. Koos oleme korraldanud veel jõuluturgu, aastavahetuse sündmust ning erinevaid spordivõistlusi.
Valgas korraldatakse veel erinevaid kultuuriüritusi ja festivale, mis hõlmavad muusikat, kunsti, teatrit ja muid kunstivorme. Linnas on kaks muuseumi, kus tutvustatakse kohalikku ajalugu, kultuuri, kunsti ja sõjatehnikat ning relvakogu. Samuti korraldatakse ajutisi kunstinäitusi. Lisaks on neli kultuurimaja, kes korraldavad erinevaid sündmuseid kaasates kohalikke kogukondasid ning mittetulundusühinguid. Väga oluline on teiste asutuste panus ühtsesse ja põnevasse kuluturiellu. Igal korraldajal on oma nägemus ja just see rikastab Valgas pakutavate kultuurisündmuste valikut.
Lisaks toimub meil traditsioonilisi üritusi näiteks laadad, linnapäevad, lusikapidu, emade- ja isadepäev, seitsme kiriku suvemuusikafestival jne. Traditsioonilised üritused on olulised, sest need näitavad sihtkoha tausta. Kuigi kultuuriürituste korraldamine tähendab ka seda, et oma aja ära elanud sündmusi tuleks värskendada või saata need pensionile. See on alati väga keeruline valik, aga külalised soovivad saada pidevalt midagi uut ja värsket. Nii ka Valgas, tuleb leida see kesktee, et külastajatele pakkuda midagi uut kuid mitte kaotada ära ka traditsioonilisi üritusi.
Kunstiprojektid avalikus ruumis, nagu tänavakunst või installatsioonid, võivad rikastada linnakeskkonda tulevikus. Juba praegu oleme loomas üht projekti, mille tulemusel saaks meie keskväljak värskema ja kaunima olemise. Tulevikus võiks saada Valgast ka populaarne sündmuste pidamise koht ka väljaspool keskkonda elavatele inimestele. Väga meeldiv oleks korraldada siin suuri sündmusi ning seeläbi pakkuda kohalikele erilisi kultuurielamusi.
Mis on seni eredaim hetk kultuurispetsialistina?
Neid eredaid hetki on aasta jooksul päris palju olnud. Aga kindlasti meeldejäävamad on need, kui ürituse jaoks on saabunud valed või teises mõõdus asjad ja nendega teha ikka üritus viimase peal ära. On olnud olukordi kui hoiad peast kinni ja mõtled, mis nüüd saab, aga asjad on lahenenud iseenesest. Kõige olulisem minu jaoks ongi näha neid rõõmsaid ja rahulolevaid nägusid inimestel, kes minu korraldatud sündmustel osalevad. Hea sõna ürituse lõpus annab alati jõudu ja motivatsiooni edaspidiseks.
Milline peaks üks edukas kultuurispetsialist olema?
Edukas kultuurispetsialist vajab mitmeid iseloomuomadusi ja oskusi, et tõhusalt tegutseda valdkonnas ning suhelda mitmekesise ja vahel keeruka kogukonnaga. Kultuuritöötaja peab olema avatud erinevatele kultuuridele, traditsioonidele ja vaadetele. Kultuuridevaheline tundlikkus on võtmetähtsusega, et mõista ja austada erinevusi. Kultuurivaldkond nõuab ka loovust ja organiseerimisoskust, olgu siis sündmuste korraldamisel, kunsti edendamisel või kultuuriprojektide juhtimisel. Lisaks peavad olema valmis kohanema muutuvate oludega ning leidma loovaid lahendusi ootamatutele väljakutsetele. Kultuuritöö nõuab sageli koostööd teiste spetsialistide, kunstnike ja kogukonnaliikmetega, seega on vajalikud head koostööoskused. Hea suhtlemisoskus on oluline nii kirjaliku kui ka suulise suhtlemise osas, et suhelda koostööpartneritega.
Kuidas iseloomustaksid teid töökaaslased?
Kolleegidelt küsides sain vastuseks, et olen enesekindel, konkreetne ja hea suhtleja. Ma julgen igal teemal kaasa rääkida ning mul on oma arvamus, aga vahel võiksin seda välja öelda diplomaatilisemalt. Olen aktiivne, energiline ning motiveeritud ning oskan ennast kehtestada. Mulle meeldib tööde juures ise käed külge panna, mitte olla juht, kes jagab ainult ülesandeid. Kui ma ruumi sisenen, siis oma rõõmsa tuju ja ülevoolava energjaga nakatan ka teisi.
Aasta on täis kuidas edasi?
Valga Vallavalitsuses sai mul aasta täis oktoobris, mis juhtus kuidagi väga järsku. Alles ma tulin ja püüdsin aru saada, kus, mis ja kuidas käib. Nüüd tunnen ennast juba palju kindlamalt ja vajadusel oskan õigete inimeste poole pöörduda kui abi vajan.
Aasta täis ja tundsin end veidi kergendatult, aga siis pakuti appi minna Valga Kultuuri- ja Huvialakeskusesse direktori kohusetäitja kohale. Mõtlesin alguses küll, et seda läheb liiga paljuks ja lõpuks ei jõua ma midagi tehtud. Aga otsustasin siiski proovida, ega enne teada ei saa. Kultuurimaja pakub hoopis teistlaadi, aga sama taustaga kogemusi. Olen väga rahul, et on võimalus seda proovida. Saan korraldada teisi üritusi, näituseid üles panna ning tegeleda ka huvikooli poolega.
Kahel kohal on kindlasti palju pingelisem ning pea on vahel üsna paks. Aga mulle meeldib, rutiini ei teki. Mõlemas majas on erinevad inimesed, erinevad rõõmud ja mured ja see on põnev. Olen väga tänulik, et mind seal lahkelt vastu võeti ja kõik koos seal koostööd teeme.
Mis edasi saab, hetkel ei tea. Olen väga rahul oma tööga, see pakub ikka veel põnevust ning ma saan end teostada. Lisaks mul on suurepärased töökaaslased, kes alati rõõmustavad mind ja nendega on super koostööd teha. Paremaid kolleege oleks vist patt soovida. Jätkan Valgas niikaua kui on üritusi, mida korraldada ja toredaid inimesi, kellega koostööd teha. Olen põnevil ning ootan meelsasti uusi väljakutseid.
Millega sulle meeldib vabal ajal tegeleda?
Kui mul on vaba aega, siis ma veedan selle hea meelega oma pere ja sõpradega. Nendega koos meeldib looduses olla ja näiteks discgolfi või võrkpalli mängida. Osalen võimalusel ka kaitseliidu üritustel ja õppustel. Mu eesmärk on aastas vähemalt kolm korda reisida. Mulle meeldib külastada uusi kohti ning avastada maailma. Samuti meeldib mulle käia kontserditel ja festivalidel. Olen käinud ka peotantsu kursustel ning seetõttu tantsimisest ma ära ei ütle. Vahel tuleb tuju kokata midagi uut, eriti tore on siis kui sõbrad külla tulevad ja seda neile pakkuda. Hea toit, muusika ja lähedased pakuvad mulle alati rõõmu ja nii maandan ma oma pingeid.
Eha Mandel
rahvakultuurispetsialist Valgamaal