Päeva teises pooles oli fookuses kultuurikorralduse defineerimine, märksõnadeks keskustelu KOVidega, tehisaru, tegevusmudelid, koosloome teooria jt. Oluline on mõista ja mõtestada, mis väärtust loob kultuurikorraldus ühiskonnale.
Teisel õppepäeval keskenduti kultuuritöö strateegilisele kavandamisele, jagati teoreetilisi teadmisi ja praktilisi nõuandeid ning valiti välja konkreetsed sündmused, millega grupid edaspidises õppeprotsessis tegelema hakkavad.
Kohaliku omavalitsuse kultuurijuhtide arenguprogramm jätkus oktoobris koolitusega veebi vahendusel. Kultuuriministeeriumi nõunikud ja spetsialistid tutvustasid valdkondade arengusuundi ja koostöövõimalusi kohalike omavalitsustega. Ettekanded tegid audiovisuaal- ja digikultuuri nõunik Karlo Funk koos Kinobussi juhi Mikk Rannaga, teatrinõunik Laur Kaunissaare koos Etenduskunstide regionaalse kättesaadavuse toetuse ”Teater maal” nõukogu liikme Marika Tindiga. Kultuuriranitsast rääkis Kultuuriministeeriumi noortekultuuri ja kultuurihariduse ekspert Annikki Aruväli. Väikegaleriidest omavalitustes andis ülevaate Kunstiasutuste Liidu tegevjuht Kadi-Ell Tähiste. Eesti Loomeresidentuurid MTÜ esindaja Mari-Liis Rebane avas residentuuride võimalusi Maajaama näitel.
Ruumikujunduse kursusele “Kuidas muuta kultuuriasutuse keskkond mugavaks ja kauniks?“ oli nii palju soovijaid, et otsustasime uue aasta alguses teha korduskoolituse. Koolitaja, Tori valla kultuurispetsialist Argo Juske, kelle portfellis on väga palju eri mastaapidega kujundustöid, näitas nii piltlikult kui ka väga praktiliselt, kuidas ruumikujunduses väheste vahenditega meeldejäävaid tulemusi saavutada.
Tagasiside koolituse sisule kui ka koolitajale oli väga positiivne. „Sain teada kohti, kuhu võiks kiigata, et meeleolu loomiseks odavamat abivahendit leida. Sain häid ideid, mida olen suuteline ka ise ellu viima,“ kirjutas üks koolitusel osalenu.
Teatri- ja draamaõpetuse koolitus toimub sünkroonselt nii Tartus kui Tallinnas. Alustasime 27. oktoobril ja ehkki koolitajad on erinevad, omandavad kõik osalejad nelja koolituspäeva jooksul oktoobris ja detsembris draama- ja teatriõpetuse põhialuseid; õpivad kasutama draama- ja teatriõpetuse metoodikaid erinevates ainetundides ja huviringides. Lisaks tutvutakse lavastamise alusteadmistega ning õpitakse analüüsima dramaturgilist materjali. Koolitus toimub koostöös Eesti Harrastusteatrite Liiduga.
Rahvatantsujuhtide kool jätkas hoogsalt. Koolitusjuht Mall Paulus rääkis, et oktoobris mindi edasi juba varem alustatud teemadega, näiteks kompositsiooni ja tantsuanalüüsiga ning Madli Telleri juhendamisel valmisid ägedad etüüdid. „Uusi teemasid oli ka, Lembe Maria Sihvre jagas meile vajalikke nippe rahvarõivaste ja nende hooldamise kohta. Lisaks praktilistele ja teoreetilistele tundidele käisime ka tantsuansambel Lee tundi vaatlemas ning õppuse lõpetas Lee kunstilise juhi Maria Uppin-Sarve treeningtund. Loomulikult jagus tõsise õppetöö kõrval ka nalja ja naeru“.
Rahvarõiva valmistamise koolitusel Jänedal jätkus töö rahvarõivakostüümi valmistamisel jätkus. Iga osaleja tegeles oma kostüümi jaoks pooleliolevate töödega. Tikkimist juhendas Virve Valtmann-Valdson ja õmblemist ning juurdelõikust Silvi Allimann. Liitus ka uusi õppijaid ja kursuse käigus nõustati ka rahvarõivahuvilisi kaugematest paikadest.
Koolitusjuht Age Raudsepp andis teada, et Rahvarõivaste valmistajate kooli ERMis oktoobri kokkusaamisel oli gruppide vahetus, kus muidu tikkimises olnud osalejad said põhilõike ja selle baasil käiste lõike konstrueeritud. Õmblemises olnud osalejatel oli aeg oma tikanditele tähelepanu pöörata ja sukkade kudumisega alustada.
Eeva Kumberg
koolitusspetsialist