Rahvarõivaste valmistajate kool ERM-s
Septembris jätkati pooleliolevate töödega. Õmblejad õpetajate Silvi Allimanni ja Tiina Zukkeri käe all ja tikkijad Virve Valtmann-Valdsoni ja Külli Valgu juhendamisel. Koolitusjuht Age Raudsepp saadab enne õppepäevi kursuslastele järgevate tööde jaoks üksikasjalikud näpunäited. Põhjalik kodutöö aitab aega kokku hoida ja rohkem oluliste küsimustega tegeleda.
Rahvarõiva valmistamise koolitus Jänedal
Jäneda rahvarõivakoolituse projektijuht Luule Nurga: „Septembris jätkus õppetöö iga osaleja isikliku plaani alusel. Kes tikkis, kes valmistas pikk-kuube, kes õmbles seelikut – ikka vastavalt osaleja oma komplekti vajadusi järgides. Eelmisel sügisel alustanud kursuse tuumikgrupp 15 inimest on väga tublid, oskavad enda tööd väljaspool koolituspäevi hästi organiseerida ja ettevõetud tööd edenevad jõudsalt.“
Rahvatantsujuhtide kool
Koolitusjuht Mall Pauluse sõnul alustas Rahvatantsujuhtide kool hoogsalt teist õppeaastat. „Esimesel õppusel panime paika lõputöö teema ja plaani selle teostamiseks. Arutasime suvel nähtut ja kogetut tantsupärimuse kogumis- ja uurimisloos. Sukeldusime tantsukompositsiooni ja -analüüsi maailma ning vaatasime, millised on rahvatantsijate põhilised vigastused ning milliste harjutustega neid ennetada. Jätkasime eelmisel õppeaastal alustatud klassikalise tantsuga tutvumist imelise Irina Pähni juhendamisel, loomulikult tegime trenni ja õppisime ning harjutasime rahvatantsu põhisamme ja -liikumisi. Pärliks oli vanameister Ülo Luht, kes tutvustas meile Salme ja Ott Valgemäe tööd ja loomingut. Hoog on jälle sees ning enne maikuud me ei peatu!“
Kultuurikorraldajate õpikogukond
Algatasime eelmisel aastal kultuurikorraldajate õpikogukonna kohtumised, mille eesmärgiks on mõnus suhtlus, et õppida üksteise tööpraktikatest. Septembrikuu kohtumise teemaks oli kultuuriline mitmekesisus ehk siis meie kultuuriruumi rikkus.
Õpikogukonna külaliseks oli Eero Raun, Teema-aasta 2024 projektijuht, kes jagas häid nõuandeid ja inspireeris rahvamaju erinevate piirkondade kultuuririkkust esile tooma.
Oma kogemusi jagasid Reet Lubi Viljandi Linnaraamatukogust, Nadežda Pahka Kohtla-Järve Linnavalitsusest, Anne Ummalas Eesti Rahvakultuuri Keskusest, Ene Kaas Lüllemäe Kultuurimajast, Jaanus Kukk Sakala Kultuurikeskusest, Katrin Uffert Pukast jt Arutelu vedas Ülle Välimäe, Türi Kultuurikeskuse juhataja, Eesti Rahvamajade Ühingu juhatuse esinaine.
Karmoškakursused
Tallinnas, Vilmsi 55 on Eesti Pärimusmuusika Keskuse pillikursuste „pesa“. Sellel sügisel õpitakse sellel populaarsel pillil mängima õpetajate Jaan Sarve ja Piret Ausi käe alla.
ERKsad õppijad oleme ka ise
Eesti Rahvakultuuri Keskuse töötajad käisid septembris tutvumas kultuuriruumi rikkusega Jõgevamaal, kus lisaks erinevate kultuuriasutuste külastamisele toimusid huvitavad aruteluringid vallajuhtidega.
Asjatundlikkuse kasvule oma töövaldkonnas aitas kaasa ka Andmete ja uuringute koolitus Kultuuriministeeriumi Strateegia- ja innovatsiooniosakonna andmete peaeksperdi Karl Viilmanni käe all.
Septembrisse mahtus ka MC Office 365 PowerPoint-koolitus, mida juhendas Asko Uri.
Lisainfo
Urve Gromov
tel 526 5565
e-post urve.gromov@rahvakultuur.ee