CulTech projekti lõpuseminar toimus mai keskel Norras Steinkjeris, kus asub ühe partneri – Prios Kompetanse peakontor. Kohal olid kõigi partnerite esindajad ning tehti kokkuvõte tehtud tööst ja projekti tulemustest riikide kaupa. Nentisime, et koroonapandeemiast tingitud muutustest inspiratsiooni saanud projekt jäi pandeemia järelmõjude tõttu ajahätta, kuid põhitegevustega jõudsime kenasti lõpuni.
Projekti fookused olid riigiti pisut erinevad. Eesti Rahvakultuuri Keskuse ja juhtpartner BCS Koolituse huvi oli suunatud kultuurivaldkonna töötajate digipädevuste toetamisele, uue ameti – kultuuritehnoloogi (nagu hariduses on haridustehnoloog) oskuste kaardistamisele ja esimeste vabatahtlike koolitustele. Tegime sihtgrupi esindajate hulgas küsitluse, milline oleks vajadus digimentori- või kultuuritehnoloogi järele? 90% küsitlusele vastanutest arvas, et sellist tugiisikut-teenust on neile väga vaja.
Toetasime juhtpartnerit BCS Koolitust digioskuste koolituste õppekavade koostamisel ja Leedu partnerit veebiplatvormi culteh.eu ettevalmistamisega. Õppematerjalid on seal kättesaadavad eesti keeles kuni kolm aastat pärast projekti lõppu.
Valmistasime koos BCS Koolitusega ette ja viisime läbi kaks veebipõhist koolitust. Üks neile, kes olid valmis vabatahtlikena oma kolleege toetama ning teine kõigile kultuurivaldkonna töötajatele, kes soovisid oma digipädevusi värskendada tavakasutaja tasemel.
Koostasime kultuuritehnoloogi pädevuste ja rakendusvõimaluste nn valge raamatu. Koostöös Kultuuriministeeriumi, Tartu Ülikooli, osade kultuurivaldkonna katusoragnisatsioonide ja omavalitsustega, algatasime arutelu kultuuritehnoloogi teenuse sisust ning vormist valdkonnas ja ettevalmistamise eeldustest tasemeõppes.
Norra partnerid jälgisid projekti töökvaliteeti, toetasid õppekava koostamisel ning õppematerjalide ettevalmistamisega. Leedu esindajad (Efectas Group) vedasid veebiplatvormi loomist ja sisustamist. Valmistasid õppematerjale ja viisid oma huvigrupi hulgas läbi koolituse.
Projektis osalenud organisatsioonid
BCS Koolitus (Eesti) on alates 2000. aastast läbi viinud laiale kodanike ringile mõeldud siseriiklikke IKT ja digitaalse pädevuse suurendamise programme. Viimane käimasolev programm „E-kodakondsus“ (2018–2022), on suunatud tõstma teadlikkust IKT-alase kirjaoskuse kohta rohkem kui 6000 elanikul.
Efektas Group (Leedu) on aastaid tegutsenud täiskasvanute- ja koolitajate koolituse valdkonnas. Projekt toetab organisatsiooni ja sidusrühmade teadlikkuse suurenemist digitaalsetest rakendustest ning veebiohtudest ja lisab võimekust igapäevaselt turvaliselt tegutseda.
Prios Kompetanse (Norra) on haridustarkvara ja veebirakenduste pakkuja.
Eesti Rahvakultuuri Keskus tegutseb Kultuuriministeeriumi haldusalas eesti rahvusliku identiteedi säilimise ning elujõulise rahvakultuuriruumi tagamise ja arengu nimel.
Eeva Kumberg
koolitusspetsialist
Eesti Rahvakultuuri Keskus