Jutuvestmisfestival keskendub Lääne-Virumaal mälestustelaeka juttudele
Toimumise aeg: 16.05.2023 - 20.05.2023
Lääne-Virumaal liitusid jutuvestmisfestivaliga Viru-Nigula valla kultuurikeskus ja Saksi raamatukogu. Üritusi on igal emaitsele ja kindlasti ei jää festivalist puudutamata ka nostalgia aeg. Näiteks kui mõtled vahel, et kas varem oli muru oli rohelisem, lehmad rammusamad ja piiritus…
Lääne-Virumaal on au sees kohapärimused ja mälestustelaeka nostalgilised jutud.
Viru-Nigula valla kultuurikeskus koostöös Viru-Nigula valla Noorte näiteringiga kutsuvad 16. mail, kell 13 Kunda linna klubi Kunda pärimuslugude kohvikusse, et jutustada piirkonnast kogutud mälestusi, neid jäädvustada ja talletada. Kas teadsid, et Kundast Rakveresse käis kunagi reisirong? Ühel ilusal päeval otsustati, et enam inimeste vedu ei toimu. Meil on olemas pärimuslugu, kuidas kohalikud korraldasid perroonil „leinapeo“ ja erinevaid mälestusi on meenutada kuhjaga, millest juttu tuleb.
Kunda ühisgümnaasiumi raamatukoguhoidja Luule Raam on paljude aastate jooksul kogunud lugusid Kunda linna tekkest, elust/olust ja värvikatest inimestest. Enamus lugudest on muutunud pärimuseks, mida on edasi rääkinud juba mitu põlvkonda. Mälestused, mis on muutunud legendideks keskealiste ja vanemate inimeste jaoks, on täiesti tundmatud nooremale põlvkonnale. Viru-Nigula valla kultuurikeskuse kultuurikorraldajad ja Viru-Nigula valla Noorte n äiteringi liikmed koos juhendaja Anne-Liisi Laanestega on teinud valiku põnevamatest lugudest, mida noored näitlejad jutustavad edasi oma eakaaslastele ja kõigile linnakodanikele.
Juba teist aastat on jutuvestmisfestivaliga Ööbikuööd liitunud Saksi raamatukogu, mis tähistab selle üritusega ühtlasi oma 105. sünnipäeva. Kõik Moe ja selle ümbruse elanikud, endised piiritustehase, Nõmmküla sovhoosi Moe osakonna töötajad ja kõik huvilised olenemata vanusest, eriti noored on oodatud Moe Piiritustööstuse Muuseum-Külastuskeskusesse 20. mail kell 16. Seda selleks, et saaksime üheskoos jutustada ja kuulata teemat „Kuidas jõudis nõukogude aeg Moele (1945-1950ndad aastad Moe piiritustehases, kolhooside loomine).“ Sirje Võsa on raamatukogus kogunud hulgaliselt pildimaterjali ja lugusid sellest ajast, mis ootavad rahvale suurel ekraanil näitamist ja lugude edasi jutustamist. Näiteks Moe suurtest tuhamägedest, nende tekkest ja kadumisest, klubi ehitamisest mõisaaegsesse lattu, sigade kasvatamisest tehase territooriumil, Narva jõe taguse ingeri-eesti küla toomisest Moele, Karumäe tagusest vangilaagrist, laste pesemisest suurtes kääritõrtes ja paljust muust.
Tuleb vaid kohale tulla, meenutusi kuulata ning oma jutud mälestustelaekast välja otsida. Kahtlemata on tulemas eriilmelisi ja põnevaid jutustamisi. Huvilistel on pärast jutuvestmist võimalik külastada väikese tasu eest muuseumi ja teha ringkäik uuenenud tehase territooriumil. Ka muuseumis on omad lood kohalikust ajaloost.
Jutuvestmine puudutab meie hingekeeli lapse, noore ja täiskasvanuna. Seega on Eesti Rahvakultuuri Keskuse sooviks, et ükski sihtgrupp ei jääks lugude kuulamise maagilisest köidikust välja.
Eesti Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialist Lääne-Virumaal
Mare Taar
Lääne-Virumaa kava
16. mail kell 13 Kunda pärimuslugude kohvik. Piirkonnast kogutud mälestuste jutustamine, jäädvustamine ja talletamine Kunda linna klubis (Lasteaia tn.4, Kunda)
20. mai kell 16 Kuidas jõudis nõukogude aeg Moele. 1945-1950ndad aastad Moe piiritustehases, kolhooside loomine. Saksi raamatukogu ja Moe Muuseum-Külastuskeskuses