KOV kultuurijuhtide arenguprogrammis osalejad külastasid Rae valda
Märtsis jätkus kohaliku omavalitsuse kultuurijuhtide arenguprogramm õppekäiguga Rae valda, tutvumaks sealse kultuurijuhtimise ja kultuuriasutuste tegevusega kogukonna heaks.
Raamatukogud on ühendatud
Kõigepealt külastati Rae Valla Raamatukogu, mis asub ühes majas Jüri Gümnaasiumiga. Raamatukogus püüdsid pilku mugavad töösaarekesed koos omapäraste helikindlate toolidega. Samas oli välja pandud Jüri Sikka isikunäitus „Maalitud novellid“ ja rikkalik mudelsõidukite näitus.
Rae valla raamatukogud liideti hiljuti üheks asutuseks – Rae Valla Raamatukoguks. Peamaja asub Jüris, haruraamatukogud on Peetris, Lagedil ja Vaidas. Raamatukogu direktor Ülle Siska rääkis, kuidas ümberkorraldusteni jõuti ja mis on läinud paremaks.
Eeltöö oli suur – arengukava koostamise käigus arutati koos kõigi raamatukogude töötajate ja kogukondade esindajatega läbi plussid ja miinused, mis muudatustega kaasnevad. Eelkõige vähenes raamatukogude administratiivkoormus ja paranes raamatukogude töö koordineerimine.
Mugav lahendus neile, kes soovivad raamatuid laenutada kontaktivabalt, on raamatukogude juures asuv pakiautomaat ehk raamatukapp.
Ülle Siska tõi välja, et raamatukogudes pakutakse peale raamatute laenutamise veel mitmesuguseid teenuseid. Väljakutseks on see, kui raamatukogu tahab olla kogukonnakeskus, mida ta siis saab inimestele pakkuda? Kuna Jüri on väga lähedal Tallinnale, kas siis lisateenuseid ongi vaja pakkuda? Uus suund Rae vallas on, et valla ajalugu hakatakse kindlasse veebi koguma. Unistuseks on helistuudio rajamine, kus noored saaksid näiteks podcaste teha jms.
Kõige rohkem üllatas, et Rae valla raamatukogudele on tehtud oma tiktok konto, mille abil soovitakse noori raamatukogudele lähemale tuua ja see töötab!
Kultuurikeskus ja Loomeresidentuur
Kultuurikeskuses võtsid meid vastu Rae valla abivallavanem Bärbel Salumäe ja kultuurikeskuse juhataja Toomas Aru. Heade näidetena jäi meelde koostöö kõrgkoolidega – seda nii noortele esinemisvõimaluste pakkumisel kui ka kodupubliku harimisel. Samuti kodanikualgatuse väärtustamine – kogukond ütleb, mida vajab, kultuurikeskus aitab seda teoks teha alates projektide kirjutamisest kuni sündmuste teostamiseni. Rae valla kultuurikeskus teeb ka mitmeid üle Harjumaalisi üritusi. Kultuurikeskusel on oma kirjastus. Noortele on suunatud multimeedia ring, kus saab õppida videot ja fotot.
Vallas on olemas toetuste jagamise kord kultuuritegevusele. Osalemine kultuurikeskuse juures tegutsevates rahvakultuuri kollektiivides on tasuta ja kollektiivi juhtide palk tuleb kultuurikeskuse kaudu. Rae vallal on võimalik nendele töötajatele, kes on valla palgal, rakendada riigi kehtestatud kultuuritöötaja töötasu miinimummäärasid. Mujal tegutsevad kollektiivid saavad vallalt taotleda projektitoetusi. Tunda oli, et vallas panustatakse inimestesse. Aktiivselt tegutseb külavanemate selts RAKS ja vald toetab külaürituste läbiviimist.
Iga kahe aasta tagant viiakse valla elanike hulgas läbi rahulolu uuring. 2022.aastal avaldasid vastanud kõige enam arvamust hariduse ja alushariduse osas, kultuuri- ja seltsitegevusega oldi vähem kursis. Kõige levinumad infoallikad on valla ajaleht ja sotsiaalmeedia.
Külastati Vaskjala Loomeresidentuuri, mille tegevusega tutvumine andis osalejatele inspiratsiooni ka oma vallas selline võimalus luua. Residentuuri haldab Rae kultuurikeskus ning loomekeskkond pakub loomeinimestele, visuaalkunstnikele, muusikutele, kirjanikele jt majutus- ja tööruume, toetades neid ka avalike ürituste, näituste, kontsertide, etenduste, töötubade ja kultuurisündmuste korraldamisel.
Päeva mahtus eramuuseumi – Eesti Vabadusvõitluse Muuseumi külastus.
Õppekäigu programmi pani kokku Rae valla kultuurispetsialist Kadri Järvelaid.
Aitäh vastuvõtjatele!
Urve Gromov
koolitusosakonna juhataja