On selge, et peagi mööduv aasta on kõige muuhulgas täis laste naeru, kordaminekuid, uuendusi, väljakutseid, kuid eelkõige jääb 2022. aastat meenutama erinevad kriisid. Olgu selleks siis koroona, sõda Ukrainas, julgeolekuküsimused üldisemalt, sõjapõgenikega seotud tegevused jpm. Rasked ja keerulised teemad, mis puudutavad meie kõigi igapäevast elu, kultuurielu ja turvatunnet. Kuid ometigi on ka rasketel aegadel palju positiivset ja rõõmu toovat, mida peame kindlasti meenutama.
Ma ei hakka tegema ristlõiget keskuse tegemistest ega tõmba punaseid jooni teiste tegevuste alla, vaid toon välja mõned mõtted, mida ka uuel aastal silmas pidada selleks, et saaksime olla õnnelikumad ja elu väärtustavamad ilmakodanikud.
Oleme kõik erinevad ja seega on meie mälupildid peagi mööduvast aastast üsna erinevad. Mulle endale jääb siiski südamelähedaseks pere. Kõik perega seonduv on saanud just sellel aastal mitte üksnes mulle, vaid paljudele teistele oluliseks verstapostiks elus. Ja mis seal salata, eks kriisid panevad meil kõigil prioriteedid ja väärtused paika.
Üheks peretüübiks on ka meeskond, kellega igapäevaselt koos töötad. Vaadates Eesti Rahvakultuuri Keskuse pere, julgen öelda, et see aasta on meid veel rohkem liitnud. Juba teist aastat järjest oleme teinud asutuse rahulolu-uuringu ja taaskord näitas see meie töötajate suurt pühendumust. Meile meeldivad pühendunud kolleegid, töövaldkond, mis südamelähedane ja loomulikult hea töökeskkond.
Pole vahet, kas peame pereks kogukonda, sõpruskonda, sugulasi või kõiki, kes samas kultuuriruumis elavad, kuid minu meelest on oluline tegutseda just selles suunas, et seda perekonda hoida – täna, nüüd ja praegu ning tulevikus.
Kui pere juba jutuks oli, siis on selle kõrval hindamatu väärtusena veel tervis. Maailmas toimuvat vaadates on paljudele ühe selgemaks saanud kui väärtuslik on meie ja lähedaste tervis. On raske keskenduda, kui pead muretsema enda või lähedase pärast. Samas tean väga hästi, kui raske on pimedas tunnelis heledale valgusele lootma jääda, kuid just seda peame tegema. Lootma, et kõik saab korda ja hoidma seda, mis meil on.
Minu seisukoht meie töötajatele on ühene, kui oled haige, siis jää koju ja saa terveks. Kui hoolime enda ja pere tervisest, siis peame hoolima ka kolleegidest, sõpradest ja kaaskodanikust.
Seega, hea Eesti Rahvakultuuri Keskuse sõber, ma soovin, et Sinu aastavahetus oleks tore ja rõõmurohke ning et uuel aastal hoiaksid ja väärtustaksid eelkõige ennast, oma tervist ning leiaksid aega pere jaoks. Hoidke neid juuri, kust olete pärit. Hoia ennast ja ära karda loota. Seega ei hakka ma soovima rohkeid pudrumägesid ja ohtraid piimajõgesid, vaid ikka tervist ja veelkord tervist. Ikka selleks, et pikemalt ja kauem perega väärtuslikku aega saaks veeta.
Hea kolleeg, aitäh Sulle selle aasta eest ning uuel aastal uute väljakutsete ja tegude saatel edasi, ikka üheskoos –hea tervise ja ühtse perena.
Soovin teile kaunist aastavahetust ning ilusat uut aastat!
Kalle Vister
direktor
Eesti Rahvakultuuri Keskuse jõulukaarti näed SIIT