Hingedepäeva järel, 3. novembril õpiti Margit Raidi mõjuval koolitusel „Sõna jõud ja mõju suhtlemisoskuste võimestamisel“, mis on suhtlemise maatriks ja mis “telgedel” tegutseda ning kuidas ennast tasakaalustada. Kuidas mõista kuulamisoskuse tagamaad läbi keha, läbi mõju ja läbi süsteemsuse ning milline on uue ajastu kommunikatsiooni loomise ja kandmise kultuur. Ühiselt leiti, et sõnade jõudu ja mõju arvestades tuleks meeles pidada, et vähem on parem, ehk rohkem läbimõeldust meie suhtlusse!
Kultuurikorraldaja kursuse II õppus toimus Viljandis 9.-10. novembril. Esimese päeva teema oli tööõigus, fookuses töölepinguseaduse muudatused ja kultuuriasutuse töökorralduse reeglid. Koolitajaks Personaliekspert OÜ tööõiguse spetsialist Ülle Mugu, kes on varemgi erinevates maakondades tööõiguse alast õpetust jaganud. Päev lõppes Eesti Pärimusmuusika Keskuses, kus korraldusjuht Silja Liivamägi tutvustas maja, selle ajalugu ja igapäevategevusi.
Uudistati ka sealset teabekogu ja programmi koordinaator Lee Lang rääkis koostöövõimalustest pärimusmuusika kontsertide tellimisel ja saabuvatest koolitustest. Mardilaupäevale kohaselt tulid külla ka mardid ja kursuslased said mõnuga mõistatada, laulda ja tantsugi lüüa.
Teisel koolituspäeval keskenduti Jorma Sarve suunamisel algatuste sisuloomele, põhiteemaks dialoog kavandatava sihtrühmaga. Kultuuritöö seoseid disainmõtlemise ja teenusdisainiga aitas fokusseerida külalislektor Ants Lusti.
Novembris jätkasid õpinguid ühtehoidvad ja motiveeritud kursuslased rahvatantsujuhtide koolis. Foto Martin Saar
Ida-Virumaal, Pagari Seltsimajas toimus 16. novembrilvaimse pärandi koolitusseminar „Elav pärand ja jätkusuutlikkus“. Otsisime ja avastasime üheskoos vahva seltskonnaga Ida-Virumaa erinevate piirkondade elavat pärandit. Oma kogemusi seoses päranditoitudega rääbisest jagas inspireerivalt proua Rääbisena tuntud Pille Põld Rannapungerjalt.
Kadrilaupäeval lõppes süvakursus „Vaimne kultuuripärand – jätkusuutlikkus ja uurimine“. Oktoobris alanud kursus andis teadmisi ja tunnetust, mis aitavad meis ja meie ümber leiduvat vaimset pärandit selgemini märgata, hinnata ja teadlikumalt hoida. Kursuse käigus otsisime tuntud vaimse pärandi ekspertide ja praktikute vedamisel vastuseid küsimustele: Millised on vahendid ja ressursid vaimse pärandi hoidmisel ja jätkusuutlikkuse toetamisel? Kuidas aitab vaimne pärand kaasa kogukonna koostööle ja kestlikule arengule? Millised on pärimuse allikad, kogumise ja info talletamise viisid? Kuidas kaasata kogukonda elava pärandi uurimise protsessi? Kuidas toetab Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu sissekanne meile olulise pärandi püsimist? Kursuse raames külastasime ka Anu Raua Keskust ja vahetasime Anuga pärandimõtteid.
23. novembril toimus Seljametsa Rahvamajas koolitus „Maarjapäev. Naiste püha pidamine elujõu allikana”. Pärnumaa pärimusest hoolivatel ja lugupidavatel vahvatel naistel oli külas pärimuskultuuri õpetaja Ene Lukka-Jegikjan, kelle juhendamisel saadi teadmisi selle traditsiooni ajaloolisest taustast, kommetest, pärimusloogikast, rituaalidest ja sinna juurde kuuluvatest väelistest lauludest ja tantsudest. Oli igati innustust ja inspiratsiooni pakkuv koolipäev. „Nii vägevat järellaulmist polegi sellisel koolitusel varem kohanud. Vaat millised naised seal Pärnumaal“, lausus Ene peale koolituspäeva. Koolitusel osalejad on valmis ka 25. märtsil koos paastumaarjapäeva tähistama.
Viljandis sai 23. novembril teist korda kokku kultuurikorraldajate õpikogukond. Valga Huviala- ja Kultuurikeskuse juhataja Ülle Juhi eestvedamisel arutleti erinevate huvigruppide kaasamise ja harrastuskollektiivide kooshoidmise, aga ka mitmetel teistel kultuuritööd puudutavatel teemadel. Osalejad leidsid, et sellised professionaalide-praktikute vahelised kogemuste vahetamised on väga vajalikud. Kultuurikorraldajate õpikogukonna kohtumised jätkuvad 2023. aastal.
Tähelepanu! Uue aasta alguses on käivitumas mitu põnevat koolitusprogrammi
ERASMUS+ CulTech projekti raames kavandatud digioskuste arendamise koolitused algavad jaanuaris.
Kohalike omavalitsuste kultuurijuhtide arenguprogramm alustab 1. veebruaril.
Koolitus „Tähenduslikud elusündmused – kombed ja rituaalid“ algab 16. veebruaril.
Koorijuhtide ja muusikaõpetajate kursus algab 10. veebruaril.