Eestis saab uusi riideid näha terve käesoleva aasta augustikuu Tallinnas Kaarmanni poe vaateaknal. Seejärel lähevad riided juba piiri taha. Brüsseli poisi uus rõivakomplekt kingitakse muuseumile Musée de la Ville de Bruxelles ning alates 24.veebruarist 2023 saab Brüsseli poiss Eesti Vabariigi sünnipäeviti juba uutes riietes möödakäijaid tervitada.
Kokku hääletas 1573 inimest ja hääled jaotusid järgnevalt
- Jämaja mehe rahvarõivaste idee, autoriks Mareli Rannap – 726 häält
- Tarvastu mehe rahvarõivaste idee, autoriteks TÜ VKA pärandtehnoloogia õppejõud – 676 häält
- Tori mehe rahvarõivaste idee, autoriks Piret Albert – 171 häält.
Võidutöö autor Mareli Rannap on kirjutanud, et Sõrve mehed ilmselt teadsid juba muistisel ajal neid maitseka riietumise algtõdesid. Tagasihoidlikult hallide pükste-vammuse juure kannavad sõrve mehed tõeliselt eredat, pilkupüüdvat ja isikupärast riideeset. Lihtsalõikelist punasetäplikku vesti. Enamasti sinakashallil põhjal erepunane villane täplik kangas on ka vaid kahevärvilisena tore. Kui sisse kududa meelepärase korra järgi lambamusti triipe, lisandub jupike isikupära. Kui aga selga tõmmata kaks erimoelist täplikku vesti – kas pole siinkohal mitte tegu dändiliku edvistamisega? Kui üks asi on juba kena vaata, on ilmselgelt kaks kena asja ka kaks korda toredam! Kindlasti ei käidud särgi või vestiväel kusagil paremas kohas või ilmarahva nähes. Küll aga võib olla kindel, et vammus teinekord siiski tantsutuhinas seljast heideti! Enesest lugupidav paatkonna vanem või taluperemees ei läinud siiski ka parimal peol sedavõrd hoogu ning säilitas nii üleriided kui väärikuse igas olukorras.
Aastal 1993 annetas Tallinna linn Eesti Vabariigi 75. aastapäeva puhul Brüsselile linna purskkaevu Manneken Pisi jaoks Eesti rahvusliku kostüümi. Praeguseni kasutusel olnud Eestit esindanud Urvaste komplekti valmistas meister Silvi Allimann. Nüüd aga plaanitakse kostüüm oma vanuse tõttu arhiivi varjule panna, mistõttu Brüsseli poiss vajab uusi rahvarõivaid.
Iga aasta 24.veebruaril riietatakse poiss Eesti riietesse, tähistamaks Eesti Vabariigi aastapäeva.
Brüsseli linna purskkaev Manneken Pis on poisi skulptuur, mis on tuntud ka kui „pissiv poiss“. Skulptuuri riietatakse paar korda nädalas, vahetades erinevate riikide ja rahvuste kostüüme vastavalt kavale, mis on välja pandud ka kuju kõrvale tahvlile. Poisil on üle tuhande kostüümi, paljud neist on väljas püsinäitusel linnamuuseumis. Vanim väljapandud kostüüm on pärit 17. sajandist.
Lisaks Brüsselit külastavate turistide rahvarõivastele on poisi kollektsioonis ka mitmete ametite ja elukutsete tööriietusi.
Riin Kivinurm
Tallinna rahvakultuurispetsialist
Eesti Rahvakultuuri Keskus