Kultuurikorraldaja täienduskursus
Teisel kohtumisel Tallinnas olid teemadeks teenuse disain ja kultuuriturundus. Teenusdisaini koolitaja Ants Lusti suunamisel defineeriti vajadusi, vaadeldi probleemi ökosüsteemi ja kirjeldati seda SPIN-mudeli abil. Kirjeldati soovolukordade kirjeldamist: Kuidas teha nii, et kultuurihuviline leiab lihtsalt ülevaate kultuurisündmustest;…KOV juhtkond kuulab kultuurikorraldajat ja kaasab teda otsustuste tegemise protsessi jne.
Järgmine päev oli koolitaja Marju Sokmani päralt. Turunduse viie põhialuse kaudu õpiti nägema ostupersonali ootusi ja tutvuti kliendi teadlikkuse tasemetega. Teooria rakendati kohe praktikasse, harjutati tehisaru võimaluste kasutamist igapäevatöö korraldamisel ja sotsiaalmeedia sisuloomes. Soovijad said konkreetset tagasisidet oma isiklikule turundustegevusele.
Teekond projektiideest taotluse vormistamiseni Tallinnas
6.-7. novembril täiendasid oma projekti kirjutamise ja projektitöö alaseid teadmisi ning oskusi ligi paarkümmend õppijat Harjumaalt, kellest osad alles kavandasid oma esimest projekti ja toetuse taotlust. Kasulikke veebilinke, näpunäiteid, vihjeid ja tähelepanekuid jagus nii algajatele kui juba kogenud projektijuhtidele.
Teekond projektiideest taotluse vormistamiseni Võrus
19.-20. novembril toimunud koolituse raames värskendasid kaheksateis huvilist oma teadmisi ja oskusi projekti toel sündmuste korraldamiseks idee, taotluse, eelarve ja korrektse aruande koostamise osas. Osalejate hulgas oli omavalitsuste, kultuuriasutuste, raamatukogude, haridusasutuste ja noortekeskuste töötajaid aga ka kultuurivaldkonna MTÜde esindajaid nii Võrumaalt kui ka kaugemalt. Koolitusel osalejad kasutasid aktiivselt võimalust saada otse ja kohe vastused nii koolituse jooksul kui ka varasemalt tekkinud küsimustele.
Kultuurikorraldajate õpikogukond arutas sponsorite leidmisega seonduvat
21. novembril jagas kultuurikorraldaja Sandra Väizene oma mõtteid, mida panna tähele, kui soovid sündmuse ettevalmistamisse kaasata toetusi sponsoritelt. Vestlusringis olid nii kogenud kultuurikorraldajad kui ka need, kel sponsorite otsimisega kogemusi polnud. Lisaks teoreetilisele tegevusplaanile ja eelanalüüsi soovitustele saadi veebi vahendusel toimunud rühmaaruteludes kasulikke vihjeid, kuidas üks või teine õpikogukonnas osaleja sponsorite otsimisel edukas on olnud ja mis tarkusi tuleviku tarbeks kõrva taha panna.
Kuidas kaasavalt tegutseda kogukonnas ja kogukonnaga koos?
See küsimus tõi 3. novembril ERK Tallinna majja kokku erineva vanuse ja kogemusega kogukondade eestvedajaid. Teema mõtestamisel oli teejuhiks koolitaja ja Tallinna Ülikooli andragoogika külalislektor Piret Jeedas. Päev kulges mõnusalt rahulikus tempos, tutvuti kaasamise teoreetiliste lähtekohtadega, arendati ühist vestlusringi ja tehti grupitööd. Kõnekatest märksõnadest jäid kõlama ringmeetod, teadlik kaasamine, kaasav juhtimine, koosloome, tähenduslik vestlus, psühholoogiline turvalisus, kohtumise kolm hingetõmmet. Sisuka koolituspäeva lõpuks tõdeti, et kaasamise teema on lai, vajab süvitsi minekut ja õppimiseks rohkemat aega.
Korrektne dokumendihaldus rahvamajas
14. novembril said Raplamaa kultuurikorraldajad kokku info- ja dokumendihalduse koolitaja Janne Kerdoga, kelle juhatusel vaadati üle ühe kultuurse asutuse dokumentide jada. Saadi meeldetuletusi ja ka päris uusi teadmisi dokumentide koostamise headest tavadest ja seadustest tulenevatest nüanssidest. Teemaks oli ka dokumentide eesti keele nõuetele vastavus ja iga asutuse omanäolisuses. Keerukamate dokumentide juurest igapäeva ellu tulles vaadati üle kirja saatmine meili teel, mis osutus samuti parajaks pähkliks.
Vaimse tervise ja psühholoogilise enesehoiu koolitus Viljandis
6. novembril toimus Viljandimaa kultuurikorraldajatele Ingelise Israeli koolitus „Vaimne tervis ja psühholoogiline enesehoid“. Praktilisel ja interaktiivsel koolitusel jagati näpunäiteid, mida teha enda ja meeskonna jaoks, et sisemine rahu, lõdvestunud ja ergas olek ning sellest seisundist tekkiv elutahe ja olemise rõõm oleks meie loomulikud seisundid. Kõik algab sõbralikust ja hoolivast tähelepanust ka enda suhtes!
Rahvatantsujuhtide kool
Novembri keskel kogunesid rahvatantsujuhtide kooli kursuslased taas Vilmsi tänava majja, et tarkuseteri pähe ja tantsujalgadesse koguda. Nagu tavaliselt, olid päevad sisukad ja mitmekesised. Lisaks koolitundidele käisid kursuslased vaatluspraktika raames TTK Tantsuansambel Savijalakesed tundi vaatlemas ning kolmepäevase õppuse lõpetas Tantsuansambel Kuljuse kontserdi “Hetk” ühiskülastus.
Rahvarõivaste valmistajate kool ERM-s
Novembri põhiteema õmblusklassis oli tanude tärgeldamine ja õmblemine. Kellel seni oli kirivöö alustamata, tegutsesid kirivöö teemal. Lisaks tegeleti muude pooleliolevate töödega. Pühapäeval oli kooli tööga tutvumas ERR Ringvaate saade ja reporter Heleri All. Sõna said nii õppijad kui põhiõpetaja Silvi Allimann.
Rahvariiete valmistamise koolitus Jänedal
Jäneda grupp käis Eesti Rahva Muuseumis, kus arhiiviesemetele toetudes tehti uurimistööd ja kopeeriti enda valmistatava kostüümi tarvis erinevaid esemeid.
Koorijuhtide ja muusikaõpetajate kursus
Novembris lõppenud kursuse esimesel päeval jätkati dirigeerimise teoreetilise ja praktilise täiendõppega, jõuti keerulisemate kompositsioonideni, õpiti dirigeerima vahelduvaid taktimõõte ja komplitseeritumaid teoseid. Vokaaltöös kooriga esitati õpetaja Külli Kiivetile kodune töö – lahtilaulmise plaan oma kooriga ja arutati need üheskoos põhjalikult läbi. Iga osaleja sai personaalset tagasisidet ning palju uusi ideid ja harjutusi, mida oma lauljatega katsetada.
Väga põnevaks ja informatiivseks kujunes Riina Roose loeng Veljo Tormisest ja Hando Runnelist – suurmeestest eesti kultuuriloos, kelle tihedast koostööst on meil palju väärtuslikku koorimuusikat imeliste eestikeelsete tekstidega. Teise päeva lõpus said tunnistuse 18 kursuse lõpetajat.
Koolitusjuhtide info pani kokku
Urve Gromov
koolitusosakonna juhataja