Võrus toimunud Eesti IX Omavalitsuspäeva deklaratsioon keskendub kultuurilise eripära säilitamisele, loomemajanduse toetamisele ja kultuuri rollile piirkondlikus elujõus, rõhutades nii riigi kui kohalike omavalitsuste koostöö olulisust. Harjumaa IV Omavalitsuspäeva deklaratsioon Kiilis tõstab esile vajadust lahendada valglinnastumise ja hajaasustuse tõttu esile kerkinud liikuvuse probleeme.
Riigikogu esimees Lauri Hussar sõnas, et kultuuriline eripära on piirkondade elujõu allikas ning tunnustas deklaratsioonides esitatud ettepanekuid, mis aitavad kaasa kohaliku elu edendamisele. „On hea meel, et Eesti Omavalitsuspäeval keskenduti nii tähtsale teemale nagu kultuuriline eripära, mille edendamine on võti just maapiirkondade omavalitsuste jaoks,“ ütles ta ning lisas, et väga olulised on ka Harjumaa Omavalitsuspäeva ettepanekud, mis käsitlevad liikuvuse väljakutseid. Tema kinnitusel jätkavad ettepanekute arutamist Riigikogu komisjonid.
Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister tunnustas Võrus toimunud Omavalitsuspäeval osalenuid. „Näeme oma töös igapäevaselt kui oluline on meie elav pärand, kultuuriruumide eripärasus ja loomulikult noorte kaasamine nendel teemade. On selge, et linnastumisega on maapiirkondades muutunud kultuuri tarbimine ja vahel kipub ununema, kui oluline roll on kogukondadel oma traditsioonide hoidmisel ja edasi andmisel. Seetõttu on omavalitsuste ja riigi koostöö kultuurilise järjepidevuse tagamisel hädavajalik,” ütles Vister Riigikogus.
MTÜ Polis president Sulev Lääne rõhutas, et Võrus toimunud Omavalitsuspäeva teema „Kultuuriline eripära on piirkondliku elujõu allikas” peegeldas sisukaid arutelusid elava kultuuripärandi, noorte, hariduse ja loomemajanduse teemal. „Üle ja ümber ei saa me omavalitsuste ja riigi koostööst nendes valdkondades. Kultuurilise eripära alalhoidmine ja arendamine on meie kõigi jaoks vajalik. Kiilis toimunud arutelud liikuvuse väljakutsetest valglinnastumise ja hajaasustuse tingimustes pakkusid samuti praktilisi ideid. Seega kajastavad tänavused deklaratsioonid omavalitsustele olulisi teemavaldkondi ja väljakutseid, millega üheskoos, eelkõige Riigikogul, aga ka kõigi Omavalitsuspäevadel osalenud töögruppidega edasi tuleb minna. Me kõik saame anda oma panuse – teadmisi ja oskusi, et deklaratsioonides mainitud murekohad saaksid parima lahenduse.“ selgitas Lääne.
Deklaratsioonide üleandmisele järgnes arutelu, kus käsitleti ka järgmiseks aastaks kavandatud Omavalitsuspäevade ettevalmistusi nii Jõgeva kui Anija vallas.