Rootsis võõrustas meid Södertälje ja Norras Ullensakeri vald. Sisukas oli ka õppereisi sissejuhatav kohtumine Stockholmi Eesti Maja juhtide Sirle ja Taave Söödiga.
Rootsis ja Norras toetatakse igas vanuses elanike algatusvõimet ja kultuurilist tegevust, pidades silmas heaolu tervikuna
Kultuuripoliitikat teostatakse riiklikul, regionaalsel ja kohalikul tasandil. Regionaalne nagu ka kohalik tasand saab raha riigilt ja maksudest.
Regionaalse (maakondliku) valitsemistasandi peamine ülesanne olla vahelüli piirkonna omavalituste ja keskvalitsuse vahel. Regionaalse tasandi hallatvad valdkonnad on riigiti erinvad (ühistransport, tervishoid, sotsiaalvaldkond, maakondlikud kultuuri- ja haridusasutused jne).
Norras on Kultuuriseadus ja kultuuripoliitika kujundamisel on oluline partner keskvalitsusele Norra Kultuurifoorum, kuhu kuulub 270 liiget, sh omavalitsused. Kultuurifoorum tegeleb Kultuuri koolitkoti programmiga; loodud on Regioonide kultuuri rahastamise fond, et suurendada proffide ja asjaarmastajate koostööd (nt muuseume ja festivale ning osa teatritest toetatakse ka regionaalselt).
Kultuurivaldkond hõlmab mõlemas riigis huviharidust, noorsootööd ning sotsiaalset heaolu laiemalt. Lühidalt – kultuur on vaimse tervise tagatis.Kodanikuühendused on tugevalt toetatud ja arvestatavad partnerid nii kohalikul, regionaalsel kui riiklikul tasandil.
Märkamisi Rootsis
Nelja osavallaga Södertälje vald, kes meid võõrustas, on suuruselt Rootsi 19. omavalitsus. Södertäljes on paljurahvuseline kogukond, koguni 55 % elanikkonnast on muust rahvusest.
Södertäljes tegutseb 380 vabaühendust. 2024. aastal maksti toetusteks ligikaudu 2,5 miljonit eurot. Et taotlemine oleks võimalikult lihtne ja taotlejaid jätkuks, toetatakse kõiki sihtgruppe, hoides neid kursis ja kutsudes regulaarselt kokku. Pakutakse individuaalset nõustamist.
Valla omanduses olevaid maju ja ruume püütakse hallata nii, et need oleksid pidevas kasutuses. Ruumid on valla kodanikele ja ühendustele tasuta või väga sümboolse hinna eest. Lisaks ruumidele toetatakse ühendusi tegevustoetuste ja koolituste näol.. Valla pakutud ruume kasutab 150 ühingut.
Kultuurikeskus (Stadssce) on Södertäljesi kultuuri- ja kohtumiskeskus, kus käib aastas üle 100 000 külastaja. Kultuurikeskus korraldab igal aastal üle 500 kultuuriürituse ja kohtumise. Lavad on ka eelkooli/kooli kultuuriprogrammide käsutuses, pakkudes lavakogemust umbes 25 000 lapsele ja noorele. Kultuurikeskuses on avarad võimalused ka eakate vaba aja tegevusteks programmi Kultuur 365 raames, mis on kultuuri- ja vabaaja osakonna ning hoolekandeameti koostööprojekt.
Raamatukogu asub Södertalje keskel kaubanduskeskuses. Raamatukogus on avatud kohvik ja vajalike asjade laenutus. Meie tähelepanu pälvis eraldiseisev raamatukogu osa TIO14, kuhu on ligipääs vaid 14-17aastastel. Hea mõte – madalamatel raamaturiiulitel on rattad all, see võimaldab ruume kiiresti ümber kujundada.
Kultuurikoolis õpib 1300 õpilast. Lapsed ja noored saavad valida 45 erineva kursuse (muusika, kunsti, näitlemine ning tants) vahel. Sümboolse tasu eest saab koju pille laenutada. Koolis ei ole meie mõistes õppekava, eesmärk on pakkuda lastele ja noortele turvalist võimalust oma andeid ja oskusi eri kunstivaldkondades katsetada, ennast leida.
Noortekeskus Mosaik on uus noorte (12-17 aastastele) maja piirkonnas, kus on rohkem probleemseid noori ja seaduserikkumisi. Maja planeerides kaasati piirkonna noori, tulemuseks kohtumispaik, kuhu noored julgevad tulla ja saavad end sõltumata oma taustast teostada.
Torekällbergeti vabaõhumuuseumis eksponeeritakse Södertälje ajaloolisi ehitisi, ruume ja elu-olu jm. Muuseum on valla eelarveline asutus ja külastajatele tasuta, aastas koguneb 100 000 külastust.
Märkamisi Norras
Ullensakeri vald ja selle keskus Jessheim on kiiresti areneva piirkonna süda. Valla arengus on ajalooliselt olulised olnud põllumajandus, transport ühendusteede ja raudtee näol ning militaarüksuste asupaigad.
Eesti grupi vastuvõtu ja programmi ettevalmistamise eest kandsid hoolt valla kultuurivaldkonna juht Jon Henrik Solhei ning loomemajanduse ja linnaelu konsultant Gunhild Ramsay Kovacs.
Aastast 1990 on elanikkonna juurdekasv 171% ja see jätkub. Praegu elab piirkonnas enam kui 40 470 inimest.
Ullensakeri elanikkonnast on praegu kõige suurem osakaal noortel ja 30-45 aastastel, mis on kõrgem Norra keskmisest. Teistest rahvusest elanikke on 35 %. Tulevikuprognoosid näitavad eakate arvu märgatava tõusu kõrval kerget kasvutendentsi ka laste ja noorte osas, mis tähendab, et valla ruumilises arengus, sh elamuehitusel, on fookus nendel sihtrühmadel.
Ruumiloomes väärtustatakse kultuuripärandit, eri ajastustest säilinud ehitised saavad vallalt renoveerimiseks toetust. Ajaloolised hooned, eramud saab siduda loomemajanduse, kaubanduse ja keskuste arendamisega. See on oluline ka kliima kontekstis. Olemasolevate hoonete korduskasutamine vähendab kliimamõju kuni 50% võrreldes lammutamise ja uute ehitamisega. Hea näide on ka Trandum leir – ajalooline militaarala, mis seni alakasutatud ja lagunemas, nüüd eraalgatuse korras koostöös KOV-ga planeeritakse alale mitmesugust kultuurilist tegevust.
Kultuuri nõukogu on Ullensakeri kultuurivaldkonna MTÜ-de (ühendab 100 erineva kultuuriseltsi-ühenduse) esindus- ja huvikaitseorganisatsioon, vallale usaldusväärne partner. Vahendab MTÜde huve ja vajadusi KOV-le, on eksperdina abiks kultuurilise igapäevatöö planeerimises ja kõigis suuremates arenguprojektides. Kultuurinõukogul on nn Tuletorni programm, kust toetatakse prioriteetesid kultuurilisi tegevusi.
Vallapoolsed toetused ühingutele ja ühendustele jagunevad: tegevustoetused noortele ja noortega tegelevatele ühendustele; projektitoetused kõigile vabaühendustele; KOV vahendatud riiklikud toetused integratsioonitööks ja „Kultuuriline jalutuskepp“ professionaalse kunsti ja kultuuri levitamiseks eakate hulgas).
Noortekultuur hõlmab majade osas kolme 12-20 aastasele mõeldud kohtumispaika (noortekeskust), kus korraldatakse kümneid huviringe, üritusi, sisustatakse vaheaegu nt noorte reisidega. UKM – Loovate Noorte Kohtumispaik – iga-aastane nn Pargifestival, mis toob noortekultuurile kogukonnas suuremat tähelepanu.
Kultuurikooli eesmärk on «Kultuuriharidus kõigile!» Muusikat, tantsu, draamat ja kujutavat kunsti õpib üle 1000 õpilase kuni 19. aastani.. Riiklik kultuurikoolide ühendus annab õppekavade soovitused, vald teeb valikud. Vald ja maakond rahastavad õpilaskohti 85% ulatuses.
Romerike Rahvaülikool on regionaalselt toetatud kultuurikool, mis pakub vaheaastat nooretele vanuses 18-23, et aidata neil leida oma kutsumus teatrikunsti vallas. Õppekava pole ja ehkki kool on tasuline, on see Norra üks populaarsemaid sellelaadseid koole.
Kultuurikeskus asub vallavalitusega samas hoones, keskuses on kolm esinduslikult varustatud saali sündmuste ja kino jaoks. Kinos on lisaks tavaseanssidele on ka beebi-, seenior-, ja kudumiskino. Kõik maja lavad on riiklikus teatrilavade loendis, mis aitab teatritel jt esinemiskohti leida. Hea algatus on laste kultuuripäev, kuhu panustavad kõik valla kultuuriasutused.
Õppereisi toetas Põhjamaade ministrite Nõukogu Avaliku halduse mobiilsusprogramm.
Lisainfo
Eeva Kumberg
tel 5332 1359
eeva.kumberg@rahvakultuur.ee