Integratsiooni Sihtasutus on teema-aasta praktiline teostaja, kes on saanud Kultuuriministeeriumilt mandaadi aasta elluviimiseks. Kultuuririkkuse aasta avasündmuse korraldamisel maakondades oli partneriks Eesti Rahvakultuuri Keskus.
Üle kogu Eestimaa toimusid 12.-13. jaanuaril 2024 kultuuririkkuse aasta pidulikud avasündmused. Mälumängudest, matkadest, tantsimistest-laulmistest, kultuuribussi ringreisist ja töötubadest uhkete erinevate rahvuste ülesastumisteni. Mitmel pool (Jõgevamaal, Saaremaal) helisesid 13. jaanuaril 2024 kell 13 kultuuririkkuse aasta alguse auks kirikute kellad. Avasündmusest sai osa kokku enam kui tuhat inimest kindlasti.
Tänan südamest Eesti Rahvakultuuri Keskuse maakondade rahvakultuurispetsialiste, kes võtsid maakondades eestvedaja rolli, kohalikke omavalitsusi, arendusorganisatsioone ja rahvamaju, kes kõik lahkesti olid valmis sündmuse korraldusse panustama.
„Terve 2024. aasta on pühendatud Eesti erinevate kogukondade avatusele, üksteisemõistmisele ja tihedamale koostööle. Kutsume üles avastama kultuuririkkust enda ümber ka igapäevaelus: proovima erinevaid rahvustoite, külastama Eesti erinevaid piirkondi, lugema eri rahvustest kirjanike raamatuid, kuulama eri maade muusikat ja kindlasti suhtlema inimestega teie ümber. Mida rohkem me omavahel suhtleme ja mida paremini üksteist mõistame, seda tugevamad ühiskonnana oleme“, kutsus üles Eda Silberg, Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler.
Eestimaa on rikas ja meie paikkondlik identiteet on tugev. Meie kultuuriruumides on vähem või rohkem säilinud oma keel, tavad, kombed ja traditsioonid. On oluline, et kultuuririkkuse aastal märkame ja tunnustame neid kogukondi ja piirkondi, kus juured on sügaval ja hoitakse seda kõike au sees! Loodan, et see aasta innustab kogukondi kõikjal Eestis leidma üles see oma ja eripärane! Kohalik kultuuriruum mõjutab elanike motivatsiooni piirkonda jääda või sealt lahkuda. Saame ainult loota, et kultuuririkkuse aasta paneb meid sellele mõtlema!
Kaja Allilender
regionaalosakonna juhataja