Detsembri alguses toimunud koolitusel Kuidas huvikaitse kultuurivaldkonna vabaühendusi aitaks? oli koolitajaks mõttekoja PRAXIS juht ja tunnustatud kodanikuühenduste eestvedaja Urmo Kübar. Kultuurivaldkonna vabaühenduste (MTÜ-de), sh rahvakultuuri katusorganisatsioonide, tantsurühmade, kooride, harrastusteatrite, käsitööliste, kultuuriseltside esindajad jt kohaliku elu edendajad õppisid, mis on huvikaitse ning millal, miks ja kuidas seda siduda kultuurivaldkonna ühingute tegevusega. Millised on erinevad huvikaitsetegevused ja eeldused huvikaitsega tegelemiseks. Kuidas huvikaitsetegevuste eesmärgistada ja kavandada. Osaleja kommentaar: „Huvikaitse oli teema, millega polnud varem kursis – nüüdseks on alusteadmised olemas. Samuti aitas koolitus mõista huvikaitse olulisust ühiskonnas.“
Pillikursused
Sügisesed esmaspäeva ja teisipäeva õhtud ERK Vilmsi tänava majas Tallinnas olid täidetud karmoškahelidega. Huvi karmoškamängu vastu on viimastel aastatel tähelepanuväärselt suurenenud. Sellele on kaasa aidanud Eesti Pärimusmuusika Keskuse korraldatud kursused, mis Tallinnas toimuvad koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskusega. Detsembris käis koos kolm gruppi. Algtaseme koolitusel omandati põhilised mänguvõtted ja õpiti selgeks esimesed lihtsamad lood. Jätkuõppes omandati uut repertuaari ja arendati seeläbi mängutehnikat. Koolitusi juhendasid oma ala meistrid Jaan Sarv ja Piret Aus. Uuest aastast alustab taas väikekandle kursus algajatele Helle Suurlahe juhendamisel.
Rahvarõivaste valmistajate kool ERMis
Õmblusgrupis olevatel kursuslastel olid käsil viimased tegevused särgi õmblemise juures. Antud nõuannete järgi võiks jaanuariks esimesed särgid valmis saada ja tehtavate tööde nimekirjas on üks linnuke olemas. Tikkijad on oma tanude ja käiste mustritega samuti edenenud ja aina enam motiive saab juhendajate käe all läbi proovitud ja tööks vormistatud – lillkiri hakkab juba ilmet võtma.
Rahvatantsujuhtide kool
Detsember oli rahvatantsujuhtide koolis paljude lõppudega. Lõpetasime aine Eesti rahvatantsu terminoloogia ja põhiliikumised eksamiga, klassikalises liikumises oli viimane, arvestuslik tund, läbi sai ka kompositsiooni I moodul ning profülaktiline füsiovõimlemine. Suur tänu õpetajad Kadri Tiis, Irina Pähn, Madli Teller ja Kai Randrüüt. Loomulikult jõudsime ka ümber ühise laua istuda ja kuna meil on ainult head lapsed, siis käisid ka päkapikud. Põnevusega vaatame järgmisesse aastasse, ees on kooli viimane veerand!
Tähenduslikud elusündmused – matusekombed ja rituaalid
Detsembris jõudis lõpule kahepäevane tavandikoolitus matusekombestikust. Oma kogemustest töös leinatalituse läbiviijana rääkis Argo Reiljan, enesehoiust ja läbipõlemise vältimisest juhtimis- ja meeskonnatreener Ülo Vihma. Praktikult-praktikule seminaris puudutati teemasid mis käsitlesid leinatööga tegelevate inimeste rolle ja mida on vaja teha sellest väljatulekuks.
Teatri- ja draamaõpetuse kursus
Detsembri alguses lõppes teatri- ja draamaõpetuse koolitus nii Tartus kui ka Tallinnas. Koolituse eesmärk oli pakkuda õpetajatele ja kooliteatri eestvedajatele praktilisi teadmisi ja oskusi lavastuse proovi või draamaõpetuse tunni läbiviimiseks. Koolitus avas teatrimaailma võimalusi õpilaste enesearenguks erinevates ainetundides.
Tartu grupis osales 15 inimest neljast Kagu-Eesti maakonnast – Jõgeva, Põlva, Tartu ja Valgamaalt. Tallinna grupis 9 inimest Tallinnast, Raplamaalt, Lääne-Virumaalt, Saaremaalt, Pärnumaalt. Osalejad said algteadmisi dramatiseerimisest ja lavastamisest. Fookus oli draamaõpetuse metoodikate tutvustamisel ja erinevatel tehnikatel draamatunni ülesehitamisel. Õppejõud olid oma valdkonna spetsialistid ja osalejad said väga hea ettevalmistuse draama- ja teatriõpetuse tundideks. Osalejad tõid positiivsena välja, et said kursuselt toredaid näpunäiteid ja julgustust, praktilisi harjutusi ning nõuandeid, mida ringijuhendajana kasutada nii dramatiseerimiseks kui lavastamiseks.
Koolitusjuhtide mõtted panid kirja Eeva Kumberg ja Urve Gromov