Tagasivaates võib esile tõsta programmi suurt intensiivsust, ühe aasta jooksul tuli korraldada kõik – tegevuskavade loomisest kuni kokkuvõtete tegemiseni. Sinna vahele mahtusid väljasõidud õpetajatele ja koolide korraldatud õpilaste õppekäigud eesmärgiga läbi kultuuri mõistmise ja mõtestamise aidata kaasa eesti keele õppele üleminekule ning ühise ajaloo ja ühiskonna tunnetamisele. Programmis osales 42 Ida-Virumaa õppeasutust: 38 üldhariduskooli (õpilased 6.-12.kl.), kolm huvikooli ja Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus.
Osalejate tagasisides hinnati programmi väga väärtuslikuks võimaluseks süveneda Eesti kultuuriloosse ja ajalukku, s.h nautida kunsti, muusikat ning tutvuda ka rahvakultuuri traditsioonidega. Õpilased said keelepraktikat, nende sõnavara täienes ja julgus eesti keeles suhelda suurenes. Muuseumide ja teatrietenduste külastamine tugevdas õpilaste sidet eesti keele ja kultuuriga. Programmi paindlikkus võimaldas koolidel ja klassidel planeerida just nende vajadustele sobivaid väljasõite. Mitmekülgne ja inspireeriv programm innustas nii õpetajaid kui ka õpilasi jätkama kultuurilise hariduse edendamist ka siis, kui kultuurisaadiku programm enam tulevikus ei jätku.
Osalejad kiitsid korraldajate sõbralikkust ning programmi head läbimõeldust. Õhtu teises pooles tänati kõiki osalejaid tänukirjade ning vahva kontserdiga folkansamblilt Uurikad. Tänuõhtust võtsid osa ka Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister ning Kultuuriministeeriumi rahvakultuurinõunik Eino Pedanik, kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Eda Silberg ja lõimumisvaldkonna rahvusvaheliste suhete juht Anne-Ly Reimaa.
Veelkord, suur kiitus kõigile nii toreda, huvitava ja hariva programmi loomise ja selles osalemise eest!
Anne Uttendorf
rahvakultuurispetsialist Ida-Virumaal,
programmi koordinaator