Tori vallas on 12,5 tuhat elanikku, kultuurielu juhib Tori valla kultuurikeskus, mis tegutseb Sindi seltsimajas, Are huvikeskuses, Tori rahvamajas ja Suigu seltsimajas. Lisaks toimub kultuurilisi tegevusi Sauga mustas majas ning Tammiste lastead-algkoolis.
Kõik kultuuri- ja kogukonnakeskused teevad sündmuste korraldamisel koostööd, jagavad vajaduse korral tehnikat ja muud inventari. Rahvakultuuri harrastajatele on ruumid tasuta ja juhendajad valla kultuurikeskuse palgal. Töötasu maksmisel kasutatakse laulu- ja tantsupeoliikumises osalevate kollektiivide juhendajatele mõeldud palgameedet.
Alustasime Tori keskuse maamärkidest – sõjameeste mälestuskirikust, rahvamajast ja hobusekasvandusest. Väärib tähelepanu, kuidas kõik kolm on pandud koos kogukonna hüvanguks tegutsema ja laiemat kultuuriavalikkust teenima. Kirik-kontsertsaal, mobiilne ja loovate kujundustega saal eritüübiliste sündmuste korraldamiseks rahvamajas ning õppeprogrammid ja mänguline väljapanek hobusekasvanduse muuseumis annavad kokku rohkem võimalusi kultuurivaldkonna esiletoomiseks kui kõik eraldi tegutsedes jõuaksid.
Multifunktsionaalne kogukonnakeskus Ares
Lisaks kultuurikeskusele tegutsevad majas veel noortekeskus, eakate päevakeskus, perearst, raamatukogu, jõusaal, iluteenused, spordiklubi ja saun. Saali kasutab ka Are Põhikool kehalise kasvatuse tundide läbiviimiseks. Maja multifunktsionaalsus on muljetavaldav, sealset tegevust juhib Are piirkonna kultuurikorraldaja, väsimatu Vilja Alamaa. Vilja korraldab kultuurielu ka Tammiste, Eametsa ja Kilksamaa piirkondades, kus rahvamaja veel ei ole.
Sauga must maja on seest väga värviline
Sauga musta majana tuntud kogukonnakeskuses tegutsevad noortekeskus ja raamatukogu. Keskuse juhataja, energiline Reelika Rüütli toimetab osalise koormusega Sauga piirkonna kultuurikorraldajana. Majas käivad koos erinevad huvigrupid lastest täiskasvanuteni, korraldatakse põnevaid sündmusi rõhuasetusega peredele ja naistele. Maja püütakse võimalikult efektiivselt kogukonna huvides rakendada, et kõik kirkavärviliselt kujundatud ruumid pidevas kasutuses oleksid.
Sind raamatukogu koordineerib edukalt valla haruraamatukogusid
Mõni aasta tagasi ühendati kõik Tori valla raamatukogud üheks asutuseks, mille peamaja asub Sindis. Sindi raamatukogu juhataja Ene Michelis jagas oma kogemusi raamatukogude reformist vallas ja mida see asutusele ning lugejatele kaasa tõi. Plussidena nimetas juhataja palgasüsteemi korrastamist, raamatute soetamise toetuse optimeerimist, töötajate sotsiaalsete garantiide edendamist, ühiste ruumivõimaluste paremat ärakasutamist (roteeruvad näitused), paremat infovahetust ja kollektiivi ühtsustunde paranemist tervikuna. Kuigi raamatukogu põhiülesanded on seotud raamatute ja lugejatega, ollakse valmis katsetama uusi teenuseid kogukonna heaks. Juhataja sõnul toimib ühendasutus väga hästi ja on muuhulgas hea koostööpartner ka kultuurikeskusele.
Sindi kultuurkeskuses särasid renoveeritud ruumid ja teotahteline meeskond
Sindi kultuurikeskus on Tori valla kultuurikeskuse süda. Aasta aega põhjalikult remondis olnud maja avati neli päeva enne meie külaskäiku. Lisaks värskele ilmele on uuendatud ka tehniline park. Vähetähtis pole uus meeskond, rõhutas direktor Ants Välimäe, kui tutvustas valla kultuuri valdkonna reformi ja tulevikusihte. Teda toetas valla arenguprioriteete tutvustades Tori vallavanem Lauri Luur. Valla jaoks on oluline rahvakultuuri valdkonnas tegutsejate arvu suurendamine ja kvaliteetne kultuuriteenus tervikuna. „Pärnu on siin lähedal ainus tõmbekeskus, seega meie valla viis keskust peaksid tagama kõik olulised avalikud teenused, et elanikke hoida ja juurde tuua. Tammistesse ja Eametsa, mis on kiiresti kasvavad asulad Pärnu linna servas, plaanitakse ehitada või ette valmistada optimaalsed majad, kus kõik teenused on ühes majas kõigi jaoks olemas.
Vestlusringis vallajuhtidega oli hea tõdeda, et kultuurivaldkond on omavalitsuse tähelepanu all ning arenguprioriteetides on paigas selged sihid kultuurielu edendamiseks kogu vallas.
Eeva Kumberg
koolitusspetsialist