Viies üleeestiline meeste tantsupidu toimub 6. ja 7. juunil 2026 Rakvere staadionil, ühtlasi tähistatakse 20 aasta möödumist esimesest eesti meeste tantsupeost. Peo idee autor ja aujuht on tunnustatud tantsupedagoog Maie Orav ning pealavastaja-üldjuht TÜ rahvakunstiansambli kunstiline juht Aveli Asber.

Asjaosaliste ja rahastajate vahelise koostöölepingu allkirjastasid Rakvere linna nimel linnapea Triin Varek, Eesti rahvatantsukeskuse kui peakorraldaja nimel meeste tantsupeo idee autor ja peo aujuht Maie Orav, Eesti rahvakultuuri keskuse direktor Kalle Vister ning MTP 5 pealavastaja-üldjuht Aveli Asber.

“Tulevane meeste tantsupidu astub kaks sammu tagasi ja kolm sammu edasi. See on pidu, mille pealavastajaks on Aveli Asber, noor ja andekas naine, kellele meeldib mehi tantsima panna. Kuna tegemist on järjekorras viienda peoga, kannab see alapealkirja “Viiekordne”, mis annab võimaluse igaühel tantsida ja tantsu jälgida mitme erineva nurga alt,” rääkis peo idee autor ja aujuht Maie Orav.

Foto Kaja Liivak

“Minu jaoks on see suur au ja vastutus olla esimest korda üleeestilise tantsupeo pealavastaja rollis. Olen olnud meeste tantsupeo meeskonnas alates esimesest peost, mis on andnud võimaluse õppida Maie Oravalt kõike seda, mida tähendab üks tantsupeo kokkupanemine. Kõige olulisem on see, et meestel on päris oma tantsupidu, kus mehed saavad olla vabad ja õnnelikud,” lisas Aveli Asber.

“Teame kõik, et üheskoos suudame ja jõuame rohkem. Üheskoos peame hea seisma ka selle eest, et meie tantsutraditsioon ei hääbuks. Seega on mul väga hea meel, et on olemas üritus, mis tantsuaasale mehed kokku toob. Hea on nentida, et selle traditsiooni väärtustamiseks on nii korraldajad kui tantsijad andnud tükikese oma südamest. Meie Eesti rahvakultuuri keskuses oleme seda meelt, et rahvakultuur peab olema erk. Meeste tantsupeo korraldajad on erksad mõtlejad ja meeste väge täis samm tantsupõrandal on samuti südant ergastav ning soe. Seega on keskusel suur au anda oma panus koostöökokkuleppe täitmiseks,” ütles Eesti rahvakultuuri keskuse direktor Kalle Vister.

“Siiras heameel on koos hoida ja viia edasi ühiseid traditsioone ning on rõõm, et Rakvere saab läbi omanäoliste suurürituste jagada kõigiga oma väge. Tänan südamest kõiki, kes meeste tantsupeo meeskonnas. Aitäh, Maie Orav. Aitäh, koostööpartnerid. Pikk pai igale tantsijale! Kõik peod on pakkunud elamusi ja kindlasti on ootus ees olevaks suur, kuigi mõni aasta on veel oodata. Olen kindel, et saame osa suursugusest peost ning meeldivatest ning meeldejäävatest üllatustest. Tänan suurepärase koostöö eest ja soovin jätkuvat tantsulusti ning harjutamisrõõmu. Juubelipeo “Viiekordne” elamus saab olema kindlasti mitmekordne. Tore, et meil on, mida oodata!” märkis Rakvere linnapea Triin Varek.