Eesti Rahvakultuuri Keskuse korraldatava jutuvestmisfestivali Ööbikuööd raames toimub 16.-21. maini 2023 rohkem kui 120 üritust 14 maakonnas. Aga kuidas leida tihedast programmist endale meelepärane jutuvestmissündmus? Järgnevalt toome välja valiku sündmustest, mis hõlbustaksid programmis orienteerumist.
Sa oled…
teatrilemb. Teatrihuvilistel on paslik juba esimesel festivalipäeval, 16. mail kell 18 seada sammud Vana-Koiola rahvamajja Põlvamaal, kus etendub Rändteatri Vaba Vanker karune lavastus „Eestlaste muistne lugu“. Samalaadset ürgset lähenemist meie ja teiste soome-ugri rahvaste pärandile pakub samal õhtul kell 20.00 Viljandi järve rannas etenduv Tartu Üliõpilasteatri muinasjutuvestmisetendus „Lõkkelood“. Visuaalteatrihuvilistel maksab põrutada Valgamaale, sest seal võib 17. mail lausa kolmel korral näha Sandra Lange maski- ja nukuetendust „Sinitriibuline unistus“. 20. mail tasub kogu perega külastada Seljametsa rahvamaja, kus kell 11.30 etendub Seljametsa teatristuudio etendus „Sokikoll“ ja kell 12.30 saab näha Seljametsa külateatri etendust „Kuningal on häda“.
Autor Epp Tapp
matkasõber. Matkasõber võib julgelt matkasaapad jalga tõmmata 18. mail kell 14 Saaremaal, kus Kipi külast algab loodus- ja kultuuriretk rannalapse radadel. Tartumaa matkasõpradel on aga lausa dilemma, millist matka valida, sest 16. mail kell 18 stardivad Kodavere pärimuskeskusest pärimusmatk „Pajatused Palalt: vallakirjutaja prouast piimavedaja pullini“ (kõneleb Ergo Hart-Västrik) ja Maarja-Magdaleena rahvamaja juurest pärimusmatk „Igal kivil on oma lugu“ (kõneleb Mall Hiiemäe). Öömatkajatele soovitame 18. mail kell 21.00 Hageri muuseumi juurest algavat hämarikumatka Köoküla tamme juurde.
laps või lapsevanem. Kui sulle meeldivad liikumismängud ja sa tahaksid teada, milliseid mänge mängisid sinu vanavanemad, siis tuleta meelde mädamuna ja haned-luiged reeglid ning tule 17. mail kell 15 Albu mõisa saali, kus toimub mudilaste-vanvanemate lugude ja mängude õhtu „Mängi mu mängu“. Tulevased kunstnikud võivad pliiatsid teritada ja salapärase jutuvestja Erkki Kaikkoneni juttude saatel fantaasiapilte joonistada Tammistu raamatukogu-külakeskuse sündmusel „Jutustamine ja joonistamine“, mis toimub 17. mail kell 17.00.
uma keele ja kultuuri sõbõr. Võro keele ja kultuuri huviline võib julgelt pakkida kaasa parimad omakeelsed pärimuslood ja paar puuhalgu ning minna Lasva järve äärde, kus 17.mail kell 18.00 toimub võrokeelsete jutuvestjate jutuvestmis- ja lõkkeõhtu „Kullõmisao jutu´ võro keelen“.
linnuhuviline. Ornitoloogiahuvilised on 16. mail kell 11.00 palutud muinasjutumatkale „Lugusid lindudest ja linnukeelsest tarkusest“, mis algab Elva raudteejaama lähedalt väikselt väerajalt. Matkal õpitud lindude määramist ja lindude naasmist saab tähistada 18. mail kell 18.00 Hiiumaal Kärdla Nukuteatris, kus tähistatakse lugude jutustamisega nii risti-, tuule-, linnu- ja leheristipäeva. Kel aga jalutamisest varbad villis, siis see võib 20. mail kell 19.00 Kivistiku talus, Elva vallas kuulata pärimuslugusid lindudest ja lendlevat viiulimuusikat Marta Külaotsa esituses. Ja kui sinu elu motoks on „Mis on linnukesel muret….“, siis võid julgelt terve nädala veeta Läänemaa Haapsalu lasteraamatukogu jutukambris, kus saab pea terve nädala jooksul kuulata jutte teemal „Linnulood üle mere“.
kirjandusgurmaan. Lugemissõltlastel palume korraks raamatud käest panna ja sõita Ida-Virumaad avastama, sest 17. mail kell 18.00 toimub Sõstra koduaias, Vasavere külas, Illukal luuletaja ja kirjaniku Lauri Räpi ning näitleja ja luuletaja Anne-Mai Tevahi luule- ja jutuõhtu. „Minu…“ raamatusarja sõpradel, aga tasub ära käia Jõgevamaal, sest 19. mail kell 18.00 on Voore seltsimajas külas kirjanik ja kirjastaja Epp Petrone.
saunasell. Jutuhuviline saunasell pakkigu vihad ja nuustikud kaasa, sest 20. mail kell 13 kõnelevad Jõhvi keskraamatukogu ees parimaid sauna- ja pärimuslugusid ajakirjanik ja kirjanik Rein Sikk ja Kadrina saunaklubi.
teoloogiahuviline. Religiooni au sees pidavaid ootame 17. mail 18.00 Velise Ristija Johannese kirikusse, kus Kalju Idvand kõneleb Koguja raamatust ja Pühast ruumist. Peale kaunist mõtisklust suundutakse üheskoos jalutuskäigule Kiigesaarele ja kuulatakse ööbikuid. Ööbikuid kuuleb ka 18. mail kell 19.00 Albu mõisapargis, kus kõneleb ja mõtiskleb Järva-Madise kirikuõpetaja Jane Vainu.
nõukogude-nostalgiline. Kui muru oli rohelisem, lehmad rammusamad ja piiritus… Kui tahad teada, millised olid Moe piiritusetehase käigushoidmise ja kolhooside loomise tegelikud salajutud ja telgitagused, siis tule 20. mail kell 16.00 Moe muuseum-külastuskeskusesse.
klassikaline jutuvestmishuviline. Jutuvestmine areneb Eestis… mühinaga….ei, suure jutukõma saatel. Tule kuula kodumaiseid professionaalseid jutuvestjaid Piret Pääri 16. mail kell 19.00 Aakre mõisa aidas-jääkeldris või 19. mail kell 19.00 Pajusi rahvamajas ning Polina Tšerkassovat 17. mail kell 11.00 Jõgeva linnaraamatukogus.
unetu. Kui sa oled magama jäämiseks kasutanud Ööülikooli salvestuste uinutavat häält, siis tule koge seda võlujõudu ka 18. mail kell 18.00 Vidrike külamajas Valgamaal, kus salvestatakse Lauri Õunapuu ja Lauri Sommeri vestlust teemal „Sammaldunud lood ja laulud“. Kui sa aga oled laps ja ei taha üldse õhtul tuttu minna või sa oled väsinud lapsevanem, kellel juba silmad kinni vajuvad, siis saab pea terve nädala jooksul Kolkja raamatukogus kuulata uinutavamaid unejutte.
paindlik. Paindlikele jutuvestmis- ja joogahuvilistele pakub Jane Meresmaa-Roos nii 18. kui ka 19. mail erinevates Valgamaa kohtades võimalust kogeda muinasjutujoogat.
tulevane jutuvestja. Kõigil praktiseerivatel ja alustavatel jutuvestjatel palume osa võtta professionaalse jutuvestja, hollandlanna Pauline Seebregtsi töötoast „Dialoog jutuvestmise ja lugude kuulamise praktikas“, mis keskendub dialoogile jutuvestja siseilmas, dialoogile suhetes publikuga ja dialoogile jutustatava loo tegelaste vahel. Pauline´i töötuba on haruldane võimalus õppida oma ala tippudelt. Lisaks esineb Pauline kahel jutuvestmisõhtul – 20. mail kell 18.00 Savi talus Põlvamaal toimuv õhtu „Maaema räägib…kuulake!“, mis keskendub looduse ja keskkonna-teemadele ning 21. mail kell 16.00 Mänguasjamuuseumi Teatri Kodus toimuv „Kuulamise kunst“ , mis vaatleb läbi kauni kuninga ja kuninganna loo võimetust omavahel suhelda ja kontakti leida.
See oli nüüd põgus sissevaade jutuvestmisfestivali programmi. Kogu kava ja sündmuste kirjeldused leiad SIIT
Jutustamiseni!
Lisainfo
Helena Käbin
suulise pärandi spetsialist
Eesti Rahvakultuuri Keskus
telef +372 5860 5191
e-post helena.kabin@rahvakultuur.ee