Projekti fookus oli suunatud uue ameti – kultuuritehnoloogi (nagu hariduses on haridustehnoloog) pädevuste kaardistamisele ja koolitustele. Esmalt uurisime, kas rahvakultuuri valdkonnas ning muuseumidel ja raamatukogudel on üldse vajadus digimentori- ja või kultuuritehnoloogi järele? 90% küsitlusele vastanutest arvas, et sellist tugiisikut-teenust on neile vägagi vaja. Seejärel koostasime koos projekti partneritega koolituste jaoks õppekava ja valmistasime ette veebiplatvormi culteh.eu, kus kõik õppematerjalid on kättesaadavad eesti keeles ka kolm aastat pärast projekti lõppu.
Kavas oli korraldada kaks veebipõhist koolitust – üks neile, kes olid valmis vabatahtlikena oma kolleege toetama ning teine kõigile kultuurivaldkonna töötajatele, kes soovisid oma digipädevusi värskendada tavakasutaja tasemel. Koostöös Kultuuriministeeriumi, katusoragnisatsioonide ja omavalitsustega soovisime algatada arutelu kultuuritehnoloogi teenuse sisust ja vormist kultuurivaldkonnas.
CulTech päev võttis projekti tegevused kokku
Kaheaastane ERASMUS+ projekt on lõpusirgel ja 1. märtsil võisime koos projekti juhtpartneri BCS koolitusega rõõmustada – koolitusega olid lõpule jõudmas need kultuurivaldkonna töötajad, kes on valmis olema digimentoriks oma kolleegidele või kogukonna liikmetele. Veebipõhise koolituse viimaseks mooduliks saadi kokku Viljandis Eesti Pärimusmuusika Keskuses, et omavahel ka vahetumalt tuttavaks saada.
Tehnoloogiavallas, kus muutused on väga kiired, on jagatud teadmiste vajadus ülioluline, seepärast panid värsked koolituse lõpetajad aluse ka digimentorite võrgustikule, et aidata üksteist ja seeläbi kogu valdkonda muutuste ja uuendustega kursis hoida.
Samal ajal jagasid kultuurivaldkonna katusorganisatsioonide, kohalike omavalitsuste ning Kultuuriministeeriumi esindajad oma mõtteid arutelul “Kultuurivaldkonna digimentorid – vabatahtlikust tugiisikust professionaalse kultuuritehnoloogini. Esimesed sammud.” Mõttevahetuses tõdeti, et ehkki praegu ei ole kindlust, kas tulevik toob kultuurivaldkonda uue ameti, tunnistati ühiselt, et vajadus kultuuritehnoloogi või digimentori järele on olemas, kuid täpsustamist vajavad nii teenuse sisu kui ka piirkonnad.
Kas ja kuidas alustatud koostööd laiendada teistele kultuurivaldkondadele ja loodud võrgustikuga soovitud suunas edasi liikuda vastavalt Kultuur 2030 digiarenduste tegevuskavale, selgub järgnevatel kohtumistel Kultuuriministeeriumis.
Eeva Kumberg
projektimeeskonna liige