Programmi tegevused toetavad eesti keelsele õppele üleminekut, aitavad kaasa Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juures tegutsevate ainesektsioonide töö tõhustamisele, õpetajate omavahelisele suhtlusele ja silmaringi avardamisele.
Kultuurisaadiku programmis osalevad Ida-Virumaa üldhariduskoolide, kutsehariduskeskuse ning valitud huvikoolide õpetajad ja õpilased. Kokku osaleb programmis 38 haridusasutust. Programmi raames korraldatakse esmalt kultuurireise õpetajatele (igast koolist 2-3 õpetajat, eelistatuna eesti keele ja ajalooõpetajad ning huvijuhid) Eesti eri paikadesse ning sügisperioodil 6.-12.klasside õpilastele. Külastatakse muuseume, kunstiasutusi, teatreid ja teisi kultuuriasutusi. Suvel on plaanis väljasõit ka XIII noorte laulu- ja tantsupeole.
8. veebruaril kogunesid programmis osalevate koolide õpetajad ja koolijuhid Jõhvi kontserdimajja, et alustada üheskoos rännakut eesti kultuurimaastikule. Räägiti programmi tegevuskavast, Eestiks jäämise kunstist ning kultuuri ja hariduse seosest koolis. „Hoogu andsid ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho, Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktor Hendrik Agur ja õppejuht Lilian Reinsalu. Muusikalise tervituse tõid Pille Lille muusikafondi kaudu Jaan Ots (klaver) ja Neeme Ots (trompet), kes esitasid eesti ja euroopa heliloojate loomingut,“ täpsustas Eesti Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialist Ida-Virumaal Anne Uttendorf. Lisades, et juba 28. veebruaril stardib Ida-Virumaalt kaks suurt bussi õpetajatega, et veeta kolm päeva Lõuna-Eestis tutvumaks Tartu, Viljandi ja Setumaa rikkaliku kultuuriruumiga.
„Tihedast ajakavast võib välja tuua Eesti Rahva Muuseumi külastuse, kus osaleme aktiivõppeprogrammides ja tutvume näitustega, lisaks kohtume eesti sotsiaalteadlase ja poliitiku, emeriitprofessori Marju Lauristiniga, et rääkida nii eesti keelest kui kultuuri ja ühiskonnas toimuvate protsesside seostest. Viljandi kostitab meid pärimusmuusikaga ning astume sisse kultuuriakadeemiasse, Ugala teatrisse ja naudime lossimägede võlu. Setumaalt ootame muu hulgas mõnusat maitseelamust setu toidulaualt. Kolme päeva kavasse mahub veel ühiskülastus Vanemuise teatri etendusele,“ sõnas Uttendorf. Teise õpetajate reisi sihtkohad on Haapsalu, Tallinn ja Pärnu.
Kui õpetajate reisid on planeeritud programmi korraldajate poolt, siis õpilaste väljasõidud panevad koolid ise kokku. „Ees on ootamas huvitav aasta. Kindlasti ei tohiks need kultuurireisid jääda vaid ühekordseks ürituseks. Usume, et kultuurisaadiku programm annab tuult tiibadesse ning Ida-Virumaa lapsed ja noored leiavad palju avastamisrõõmu meie rikkalikust kultuuri varasalvest,“ ütles Anne Uttendorf.
Programmi elluviijaks on Eesti Rahvakultuuri Keskus ning programmi koordineerivad rahvakultuurispetsialist Ida-Virumaal Anne Uttendorf ja projektijuht Marianne Kama. Programmi maht on 400 000 eurot.