Septembris alustanud Rahvatantsujuhtide kooli kursuslased on hoogsalt alustanud oma õppimisteed. 20 omanäolist ja teotahtelist inimest on nüüdseks juba neli korda koos käinud ning saanud ühtehoidvaks kursuseks. Kord kuus toimuvale õppusele sõidetakse üle Eesti Tallinnasse kokku, kõige suurem esindus on sel kursusel Lõuna-Eestist, aga tullakse veel Ida-Virumaalt, Hiiumaalt, Raplamaalt, Järvamaalt, Harjumaalt ja Tallinnast. Tulijate seas on kooli- ja lasteaia õpetajaid, kultuurijuhte, meditsiinitöötajaid, noorsootöötajaid, arhivaare, kuid neid kõiki ühendab huvi rahvatantsu vastu. Enamus neist harjutab juba praegu suuremal ja väiksemal moel rahvatantsuõpetajana kätt ning saavad õpitut oma tantsijate peal kohe järgi katsetada. Detsembri koolituse vahepeal peeti korralikku jõulupidu – koos tehti süüa, istuti pika laua taga, jagati kinke, lauldi ja tantsiti.
12. detsembril kogunesid Võrumaa kultuuritöötajad vaatamata tormisele ilmale Etiketikoolitusele, mille viis läbi suhtlemistreener ja etiketi nõustaja Inge Ojakäär. Koolitusel rõhutati, et etikett on väärtustele tuginev käitumine ja väärtuste kandjad on nii üksikisikud kui kogu meeskond.
Tallinnas, Vilmsi tänaval jätkusid pillikursused, kus meie koostööpartneriteks on Eesti Pärimusmuusika Keskus (karmoškakursus, jõululaulud kandlega) ja Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts (Tallinna Lõõtsaklubi).
Detsembris turgutas oma vaimu pärandiga seotud teemadesse süvenedes ka ERK meeskond. Doktorant Kristi Grünberg tegi meile ettekande “Kultuuriteoreetiline vaade pärandiga seotud protsessidele”, ehk kuidas pärandi tähendus ja kasutamine sõltub konkreetsest ajaloolis-ühiskondlikust kontekstist ning kui oluline on süveneda sellesse, mis pealispinna all peidus on.
Euroopa Liit on 2023. aasta kuulutanud Oskuste aastaks. Meie kursustel saab õppida kõike seda, mida on vaja rahvakultuuri ja kultuuripärandi hoidmiseks ja edasikestmiseks. Uued koolitused alustavad juba veebruaris.
Jälgi meie kodulehte rahvakultuur.ee
Urve Gromov
koolitusosakonna juhataja