Projekt “Kultuuripärandi tutvustamine ja hoidmine läbi rahvusliku keraamika”
Eesti Rahvakultuuri Keskuse esindus osales 2019 a. Leedus toimunud keraamika sümpoosionil, mida toetas Leedu Rahvakultuuri Keskus (Lithuanian National Culture Center). Külaskäik Leedus tõi meil mõtte tutvustada ka Eestis viljeletavaid keraamika tehnikaid ja meie kohalikke meistreid. Seda suunitlusega just hobikeraamikutele, kuid mitte jättes kõrvale ka professionaale. Otsustasime kirjutada projekti keraamikutele eesmärgiga tutvustada eri maade kultuuri ja traditsioone selles vallas.
ERK saigi 2020 a. rahastuse Nordplus Adult projektile „Introducing and Preserving National Heritage through National Ceramics“ (Kultuuripärandi tutvustamine ja hoidmine läbi rahvusliku keraamika).
Maailma tabanud Covid laine ei jätnud puudutamata ka meie plaane ning järgneval kahel aastal tuli asjaolude tõttu projekt edasi lükata. Käesoleval aastal saime viimaks projekti käiku lasta, kuid siiski mitte plaanitud täies mahus. Projekt toimus 19. juuli kuni 23. juuli 2022. Mõjuvate asjaolude tõttu ei saanud projektis osaleda üks plaanitud partneritest Rootsis. Kuid meie projektipartnerid Lätist ja Leedust olid osalemiseks valmis ning juuli teises pooles saigi projekti avalöögiks kohtumine Eesti Rahvakultuuri Keskuses.
Tervitasime külalisi ning seejärel said iga riigi esindajad võimalusi tutvustada oma maa keraamika traditsioone ja meistreid, kes seda elus hoiavad ja edasi viivad.
Järgnevatel projektipäevadel oli tegevuste programm tihe ja avastamist pakkuv kogu seltskonnale.
Projekti üks partneritest Viljandi Kunstikool viis läbi Obrava rakupõletuse töötoa oma ruumides ja õues. Meie külalistele oli see uudne keraamika valmistamise viis, mis tekitas neis kindla soovi proovida sama asja teha ka oma kodumaal. Terve päev kujunes tihedaks praktiliseks tegevuseks, kus prooviti läbi kogu protsessi tehniline pool. Päeva lõppedes jätkus muljete ja teadmiste kinnistamine veel üsna tükk aega, inimesed ei soovinud veel mitte lahkuda.
Järgnevad kolm päeva kujunesid tõsisteks õpi- ja praktikapäevadeks Kaljurahnul. Sealne keraamikaahi on keraamikute seas juba üsna tuntud koht ka rahvusvaheliselt, kus selle eestvedajad viivad iga aastaselt läbi 2-3 põletust.
Alguses toimus kogu protsessi tutvustus ning teoreetiline seletus, mida Noborigama põletus endast kujutab ning välja näeb. Seejärel said kõik soovijad hakata tegelema praktilise poolega, ehk hakata segama kokku glasuurimise komponente oma soovi järgi ning seejärel kanda glasuur varem ettevalmistatud esemetele.
Tööde ahju pakkimine on terve päeva kestev protsess, kus kogenud meistrite käe all toimub väga täpne töö, kuna iga ahjuliiter on arvel ning tööde paigutuse planeerimine on väga peen ning vastutusrikas töö. Kui tööd lõpuks ahjus, müüritakse ahjuavad kinni ning algab ettevalmistus järgmiste päevade kütmiseks.
Kütmine on pikk ja tasakaalukas 36-40 tundi kestev protsess, kus osalejad panustavad järgemööda oma valvekorraga ahju juures. Kogu protsessi juures jälgitakse nii ahju õhutemperatuuri kui esemete temperatuuri. Temperatuuri tuleb tõsta plaanipäraselt, mitte liiga kiiresti ning kõik andmed kantakse kütmise logiraamatusse. Temperatuuri tõstetakse kuni 1300 kraadini.
Ahju avamise päev on põnev ja ootuste rohke, sest ei tea keegi, milliseid üllatusi seekord ahjul varuks on. Kogenud meistrid räägivad, et juhtuda võib kõike.
Projekti raames toimusid ka kaks töötuba kohalike meistrite juures, kes tutvustasid oma tegemisi ja loomingut. Huvitavad ideed, omanäolisus ja rahvuslik omapära on alati olnud see, mis paelub keraamikahuvilisi üle kogu ilma.
Kogu projekti vältel kohtusid osapooled uute inimestega, loodi kontakte ning loodetavasti jätkub omavaheline koostöö osapoolte vahel ning oma teadmisi ja oskusi antakse edasi ka järeltulevatele põlvedele.
Täname oma koostööpartnereid, kes olid kogu projekti vältel meile toeks ja abiks. Läti rahvakultuuri keskust (Latvian National Centre for Culture) ja Leedu rahvakultuuri keskust (Lithuanian National Culture Center) projektis kaasalöömise eest. Täname eestipoolseid partnereid Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli, Viljandi Kunstikooli, Kaljurahnu Talu projekti elluviimisele kaasa aitamast.