Loometalgutele esitatud teema “Kodavere keele elavdamine” esitaja oli MTÜ Kodavere Pärimuskeskus juhatuse esimees Ergo-Hart Västrik ning temaga liitusid Liivi Muuseumi juhataja Mari Niitra, Liivi Muuseumi programmi- ja arendusjuht Kadi Kivilo ning Peipsiääre valla kultuuritööspetsialist Reet Kruup.
Koos hakati otsima vastuseid püstitatud küsimustele. Kuidas laiendada Kodavere murraku kasutajaskonda ja seda edasi anda noorematele? Kuidas aktiveerida passiivse keeleoskusega inimesi, et nad enamal määral murrakut kasutama hakkaksid? Kuidas “normaliseerida” avalikus ruumis murraku kasutamine ka Peipsiääre piirkonnas? Kuidas tuua murdekeel piirkonnas nähtavamalt esile, nt siltidel, viitadel ja avalikel üritustel? Pineva ja töise talgupäeva lõpuks sündis Kodavere keele- ja filmilaagri ning kodaverekeelse miniseriaali idee, millega õnnestus Kodavere tiimil koju tuua Tartu Loomemajanduskeskuse eriauhind, 1-aastane inkubatsioonipakett väärtusega 3000 eurot.
Kaasates Alatskivi, Pala ja Koosa noori ning noorsootöötajaid, algas ühiselt laagri ettevalmistamine. Fookust aitas hoida Tartu Loomemajanduskeskus hea ja asjakohase nõu ning soovitustega. Noortepärase seriaali stsenaariumi kirjutamist alustas Vahur Afanasjev ning selle väljatöötamisel osalesid aktiivsed noored Alatskivi ja Pala koolidest. Kahjuks lahkus Vahur Afanasjev meie hulgast ning stsenaariumi kirjutasid lõpuni Kadi Kivilo ja stsenarist Anna Hints. Lugu jutustab sellest, kuidas noored üritavad Vahur Afanasjevi pooleli jäänud stsenaariumi järgi filmi teha, aga sündmused võtavad kõhedusttekitava pöörde.
Selleks, et seriaali tegemise protsessi sisse elada, toimus maikuus noortele suunatud veebikoolitus. Koolituse korraldas rahvusvahelise kogemusega filmiprofessionaal Greta Varts, kes on osalenud režissööri esimese assistendina paljude filmide valmimise juures (nt “Kirsitubakas”, “Teesklejad”, “Hüvasti, NSVL” jpt). Zoom keskkonnas läbiviidava koolituse eesmärk oli anda Peipsiääre valla 11–22-aastastele noortele võimalus saada ülevaade filmitegemise köögipoolest. See oli ühtlasi ettevalmistus suvisele filmilaagrile, kus koolitusel õpitut sai praktikas rakendada.
Kodavere keele- ja filmilaager “Kinu piäb suama!” toimus 26.-30. juulil Liivi muuseumis. Viiepäevase laagri jooksul toimusid miniseriaali “Kodavere vaim Peipsi kõhal” võtted, milles kõik laagris osalejad kaasa lõid. Mängu tulid nii zombid kui ka Juhan Liivi vaim, ent kõik oli samas nutikalt seotud Kodavere piirkonna keele ja pärimusega. Võttepaikadena kasutati kultuuriloolisi või pärimuspaiku nagu Rannamõisa Tuhandeaastane tamm, Kodavere rand ja kalmistu, Peipsi rand, Liivi muuseumi rehemaja ja õu. Viimane võte toimus Peipsi ääres, kus tugev tuul ja Peipsi kohale kogunenud pilved andsid oma osa võtte õnnestumisse. Tagasiteel tehti kogu laagriseltskonnaga peatus Alatskivi kalmistul ning asetati Liivi hauale küünlad Juhan Liivi ja Vahur Afanasjevi mälestuseks
13. märtsil 2022. aastal esilinastus Alatskivi lossis laste- ja noortega koos loodud 5-osaline miniseriaal „Kodavere vaim Peipsi kõhal“, et elavdada Peipsi ääres kõneldavat Kodavere murrakut. Seriaal oli üles ehitatud n-ö film filmis põhimõttel, kus kakskümmend Peipsiääre valla last ja noort vanuses 11-22 olid kaasatud stsenaariumi väljatöötamisse ning osalesid filmivõtetel nii näitlejate, operaatorite kui ka kunstnikena.
Kodavere keele- ja filmilaager ning miniseriaali sünd täitis oma eesmärki – pakkus osalejatele kuhjaga kogemusi filmitegemisest ning andis võimaluse kõnelda ja harjutada Kodavere kiilt.
Seriaali stsenaristid on Kadi Kivilo ja Anna Hints ning režissöör Tushar Prakash. Seriaali tunnusmeloodia “Uuri-aari unta palju” lõi Mikk Kirikal koos noortega kodaverekeelse arhiivisalvestise alusel. Seriaalis on kasutatud ka ansambli Puuluup muusikat.
Projekti toetasid Eesti Rahvakultuuri Keskus Peipsiveere pärimuskultuuri toetusmeetme kaudu, Eesti Kultuurkapital, Eesti Raamatukoguhoidjate ühing, Alatskivi Coop, iDeal, Peipsiääre Vallavalitsus, Tartu Loomemajanduskeskus.
Filmi näidati 19. märtsil Pala kultuurimajas ning 1. aprillil on kõigil võimalus filmist osa saada Tartu Loomemajanduskeskuses. https://www.facebook.com/events/498533471921290
Seriaali on kavas kasutada Kodavere keele populariseerimiseks ja õpetamiseks koolides ja sotsiaalmeedias.
Kodavere keele elavdamiseks on astutud suur ja oluline samm ning taaskord suured tänud kõigile eestvedajatele ning osalejatele, et meie, eestlaste vaimne kultuuripärand oleks nähtav ja elav.
Kodavere murrak on üks elav kultuuripärand, mis on kantud Eesti Rahvakultuuri Keskuse hallatavasse Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse.
Reet Kruup
Peipsiääre valla kultuuritööspetsialist
Kati Grauberg-Longhurst
Tartumaa rahvakultuurispetsialist
Eesti Rahvakultuuri Keskus