Perenaised, kes on kartulivorste ise maitsta saanud ja tegu pealt näinud, hakkavad sageli neid iseseisvalt valmistama. Iseenesest mõista tulevad need igal perenaisel omamoodi välja. Kõik oleneb toorainest, maitsestamise oskusest ja võimalustest.
Vorstitegu mõjutab tooraine kättesaadavus. Taludes enamjaolt sigu enam ei kasvatata. Soolapekk ja soolikad tuleb kas poest või turult suurtootjatelt osta. Paljud pered ei taha soolapekki, vaid kasutavad selle asemel taisemat liha või koguni suitsuliha. Õnneks ikka kartulit veel kasvatatakse ja kui mitte, siis ostetakse seda naabritelt. Maitseainetega kipub nii olema, et ettenägelik perenaine korjab vorstirohu (aedmajoraani) ja küüslaugu oma maitsetaimede peenrast või kaubeldakse üksteise käest. Vorstirohtu leidub ka kaubandusvõrgus.
Vorstide tegemisse haaratakse tavaliselt kogu naispere, kaasa arvatud lapsed, kellele jäävad lihtsamad tööd, näiteks vorstide sidumine. Selliselt kaasneb ka märkamatu oskuse edasiandmine. Tänapäeval on kartulivorst saavutanud juba omaette kuulsuse: kui keegi ütleb oma juured olevat Nurtus või Valgus, küsitakse ikka, kas ta kartulivorste on söönud ja kas ta neid teha oskab. Kuigi kartulivorsti on tänapäeval võimalik juba poest osta, tehakse seda töömahukat toitu ikkagi veel kodus, sest nagu vanad perenaised ütlevad, on need „ikka oma tehtud ja maitsvamad”.
Kindlasti tehtaks neid vorste tiheminigi, kuid see protsess on töömahukas: traditsioonilise retsepti järgi tehes kulub selleks ligi 6-8 tundi, olenevalt töökäte olemasolust. On ideaalne, kui kartulite peeneks raiumisel on meesterahva abi käepärast.
Traditsioonilised kartulivorsti koostisained:
12 kg tooreid kooritud ja peeneks tükeldatud kartuleid
kuni 3 kg tükeldatud soolapekki (võib ka läbi hakklihamasina ajada)
1 kg tükeldatud sibulat
300-400 gr tükeldatud küüslauku
2 kg seasoolikat
maitsestamiseks soola, pipart, köömneid ja vorstirohtu
Kartulivorsti tegemine on vähe muutunud. Alles on põhilised koostisosad, milleta kartulivorst ei ole kartulivorst. Mõningal määral on muutunud vorstide maitsestamine. Vanad perenaised kasutavad kartulite raiumiseks veel praegugi kapsarauda. Kui seda ei ole, tükeldatakse kartulid noaga või köögikombainis.
Kõik ained segatakse kokku ja topitakse lehtri abil seasoolikatesse. Täistopitud soolikad seotakse kinni ja keedetakse 20-30 minuti jooksul pehmeks. Jahtunud vorstid küpsetatakse kas pliidi peal või ahjus. Traditsiooniliselt süüakse neid ikka koos hapukapsaga või olenevalt aastaajast ka toorsalatiga. Kohalikud perenaised on oma kartulivorstide üle väga uhked. Kui perre tuleb kaugeid külalisi, siis pakutakse neile ikka omatehtud vorste.