Andmed
Tegutsemisvorm: mittetulundusühing
Asutamisaeg: Juuni 2012, Arukülas
Töötajate, liikmete ja/või osalejate arv: Liikmeteks on 11–13 meest. Meestelaulutubades osalevaid liikmeid on erinevatel kordadel nii 25–60 meest.
Lühitutvustus:
Meestelaulupunt Lüü-Türr on Harjumaal Arukülas 2012. aasta juunis asutatud arhailise meestelaulu ansambel.
Ansamblile on südamelähedane regilaul. Lauldakse põhiliselt regilaule Põhja-Eestist, Lääne-Eestist ja Lõuna-Eestist, aga ka uuemaid rahvalaule ja lorilaule üle kogu Eesti. Suurema osa lauludest on arhiividest, vanadest salvestustest ja laulikutest leidnud laulutraditsiooni tundja ja edasiviija Lauri Õunapuu. Enamik Lüü-Türri mehi on pärit Arukülast.
2011. aasta sügisel tekkis Tiit Saarel ja Jako Reinastel koos Aruküla kultuuriseltsi juhi Garina Toomingaga mõte hakata Aruküla rahvamajas ja mõisas korraldama meestelaulutubasid. Tiit ja Jako on arhailise meestelaulu seltsi asutajaliikmed ja varem tegutsenud ansamblis Harju Mehed.
Lauluhuvilisi mehi tuli esialgu kohale kaks. Jutt laulutubadest aga levis, asi võttis tasapisi hoogu ja varsti oli mehi juba kümmekond. Mehed hakkasid koos käima kord nädalas, kolmapäevaõhtuti Aruküla rahvamajas.
eestelaulupundil polnud aga nime, mispärast kuulutati välja avalik nimekonkurss. Nime otsimisel jäi pilk pidama rahvapärastel linnunimedel. Neist kõige põnevam tundus lüü-türr, mis on öösorri üks paljudest rahvapärastest nimedest. Eesti murrete sõnaraamatu alusel on nimi lüü-türr pärit Lüganuselt. Nii saigi punt endale nime.
Kirjeldus
Teadmise, oskuse, tegevuse kirjeldus
Eestvedajad Tiit Saare ja Jako Reinaste võtsid südameasjaks kutsuda kokku mehed, et hakata koos igal kolmapäeval Aruküla rahvamajas laulma. Kokku saigi punt, kes armastab meestalaulu, selle stiili ja esitust, uuritakse ka laulusündi, asukohta ja aega. Arukülas lauluõhtutel – meestelaulutubades – tuletatakse meelde vanu laule, sõnu, viise ja õpitakse mõistma laulu erilist kõlapilti. Sekka räägitakse külajuttu nii lähedalt kui ka kaugelt, mis annab ainest järgmise laulu laulmiseks, kui see peaks teemaga haakuma.
Praegu on Lüü-Türris ühtekokku 11–12 meest: Tiit Saare, Jako Reinaste, Alari Kruusvall, Olev Rähni, Andrus Rähni, Jürnas Rähni, Guido Liiskmann, Tiit Reeder, Kalmer Kaasiku, Jaan Palu, Erik Sikk ja Tauno Nava, kes on valdavalt pärit Arukülast või Aruküla lähistelt.
Mitmetel Lüü-Türri meestel on tugev regilaulu taust, pikaajaline regilaulu traditsiooni kogemus ja kirg selle laulu vastu. Keegi neist ei ole õppinud koolis eraldi laulmist või pärimusmuusikat. Sellepärast on kokkukõlamine ka nn ilustamata, loomulik, tõetruu, algupärase tunnetusega ja sarnaneb arhiivis salvestatud laulustiiliga.
Mehed otsivad endale laule ka ise. See, kes laulu leiab, esitab seda ka eestlauljana. Laule otsitakse arhiivide vanadest kirjetest, Eesti Rahvaluule Arhiivi regilaulude andmebaasist või kasutatakse Lauri Õunapuu abi. Otsitakse ise või kuuldakse teistelt, kellega on esinemistel kohtutud.
Lüü-Türri puhul on ainulaadne see, et nad on moodustanud toimiva pundi ning rõhuvad ka välisele küljele nagu kujundus, originaalsed rõivad ja teavitus. Nad lähenevad oma tegevusele nagu professionaalne ansambel, aga järgivad, hoiavad ja kannavad edasi vana traditsiooni.
Arhailise meestelaulu edasiandmine käib ikka südamehääle järgi, see kas sobib mehele või ei. See laulustiil ei sobi kiire elutempoga meestele. Seda lauldes peab olema aega olemiseks, laulmiseks ja jutuvestmiseks, mis on väga oluline osa selle laulu viljelemisel. Ka kuulajaskond peab olema avatud, et sealt tuleks tagasi tunne ja emotsioon. See laul mõjutab kuulamist, arusaamist ja äratundmist vanast ajast ja ehtsast laulustiilist. Laulu mõju avaldub siis, kui avatud kohtumistel (nt laulutubades) pärast esinemisi vabas õhkkonnas kuulajate seast lauluga liitunud meestega koos lauldes minnakse vastakuti lauluprotsessi sisse. Usaldusväärses keskkonnas hakkavad meenuma kuskilt varem või lapsepõlves kuuldud laulud, mida siis koos hakatakse arutlema, viisi sobitama ja alles siis laulma. Protsess on jätkusuutlikkuse kõige olulisem mõjutaja. Harjumaal on meestepunt Lüü-Türr ainuke selle laulužanri harrastaja. Laulmine ühendab, vabastab ja loob tunde, mis loob aluspinna järgmistele põlvkondadele, kes hakkavad arhailist meestelaulu harrastama ja armastama.
Mehi kutsutakse väga palju erinevatesse piirkondadesse esinema. Kuulajate seas on alati mehi, kes tulevad peale kontserti uurima võimalusi meestepundis osalemiseks või töötubades laulmiseks. Väga suur ja positiivne kogemus on alati väljaspool Eestit. Välismaal on ka rohkem selle alaga tegelevaid meestepunte, kellega korraldatakse pärast kontserti töötubades ühislaulmisi.
Ajalooline taust
Meestelaulupunt Lüü-Türr taaselustas kunagi viljeletud meestelaulu, mis oli pigem unustuse hõlma vajunud ja mida ei julgetud laulda nende otseste mittesobilike sõnade pärast.
Aruküla kultuuriseltsi juht Garina Toomingas meenutab:
Umbes 10 aastat tagasi sain teada, et Aruküla kaks meest, Tiit Saare ja Jako Reinaste, laulavad Tallinnas meestelauluansamblis Harju Mehed. Olin neid kutsunud Arukülla esinema erinevatele sündmustele. Siis pöördusin esimest korda meeste poole jutuga, et kas nad ei tahaks teha ja proovida ka Arukülas laulumeeste õhtuid korraldada ja siis ka ringitegevusena käivitada. Kulus kolm pikka aastat enne, kui sain jaatava vastuse esimese laulutoa tegemiseks. See toimus 2011 a. maikuus. Siis sattusid sinna sellised mehed, kellele selline toimimine ja laulmine sobis. Tegime veel ühe lauluõhtu ja siis olime veendunud, et oleme saanud tuumiku kokku ja arhailine meestelaul kõlab sellest ajast igal kolmapäeva õhtul Aruküla rahvamaja seinte vahel.
Lüü-Türri esimene avalik esinemine toimus 1. juunil 2012. aastal Aruküla lauluväljakul Raasiku valla laulu- ja tantsupäeval. Töötoad ehk meestelaulutoad on mõeldud ainult meestele, naised seal osaleda ei tohi. Nii oli vanasti ja on ka praegu, seda järgitakse. Tänaseks on Lüü-Türri arhailine meestelaul kõlanud esinemistel erinevates paikades nii üle Eesti kui ka välisfestivalidel üle 120 korra. Lüü-Türr tutvustab arhailist meestelaulu praegusel ajal ka koos rahvatantsuga populaarsetes avatud tantsutubades Tallinnas ja mujal Harjumaal, viies kokku vanema tantsutraditsiooni ja meestelaulu.
Meeste laulukohtumised toimuvad Aruküla rahvamajas iga nädala kolmapäeval 2–3 tundi järjest.
Suure töö meestelaulu traditsiooni uurimisel on ära teinud Lauri Õunapuu. Lauri Õunapuu oli ka arhailise meestelaulu seltsi asutaja, ansambli Harju Mehed liige ning tal on oluline roll Lüü-Türri moodustamisel.
Teadmise, oskuse edasiandmine
Tänu meeste aktiivsele laulutegevusele on meestelaul ka tänapäeval võtnud rolli seltskonna tugeva kooshoidjana ja eneseväljendusvahendina. Kuigi tavaliselt kutsutakse Lüü-Türri oma laule esitama laval kontserdi vormis, siis võimalusel püütakse esinemise asemel luua keskkond, kus kaasalaulmine oleks võimalik ja loomulik. Põhja-Eestis sellisel moel arhailist meeste regilaulu viljelevaid koore, ansambleid ja punte rohkem ei tegutse.
Meestelaul on muutunud populaarseks just sellises vormis nagu vanasti, mil terve õhtu võis vahetpidamata lauluga täita. Väga vähesed kollektiivid harrastavad Lüü-Türriga sarnaselt meestelaulu algupärast vormi.
Pärast ametlikku esinemist korraldatakse meestelaulutubasid, kus mehed vabatahtlikult saavad osaleda ja kaasa laulda.
Esimene avalik esinemine toimus 2012. aasta 1. juunil Aruküla lauluväljakul Raasiku valla laulu- ja tantsupäeval. Sama aasta augustis oli Lüü-Türr juba ansambli Metsatöll Aruküla kontserdi külaliseks.
Sestsaati on ansamblil olnud palju esinemisi.
Aastatel 2013–2018 on Eestis osaletud festivalil Ostrovas, Viru Folgil, Järvamaa laulu- ja tantsupeol, Kihnu Mere peol, Tallinna merepäevadel, Hiiu Folgil, Mardilaadal, Vabaõhumuuseumis, Seto Folgil, Baltica festivalil, Vanamõisa suvelõpupeol, Salme viikingiturul, Sõmeru maaelufestivalil, Harjumaa ballil Estonia kontserdisaalis, Eesti Rahva Muuseumi avamisel, presidendi vastuvõtul Eesti vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks, Harjumaa Laulu- ja tantsupeol, Eesti Bushcrafti festivalil.
2015. aastal osaleti folkloorifestivalidel Lätis ja Leedus, 2016. aastal folkloorifestivalil Leedus ja 2018. aastal Baltica festivalil Lätis ja Bushcrafti festivalil Rootsis.
Avalikkusele suunatud tegevused ja teenused
õpetamine: meeste laulutoad: Lüü-Türri mehed laulavad koos kohale tulnud meestega
tutvustamine: esinemised nii Eestis kui ka väljaspool Eestit korraldavates laulutubades
esinemine: esinemised kõikjal, kuhu kutsutakse: festivalidel, suursündmustel, kohalikel avalikel sündmustel jne
Lisainfo
Bibliograafia
Ere, Uibo 2015. Aruküla ansambel Lüü-Türr esines Hiiu Folgil. – Ida- Harjumaa nädalaleht Sõnumitooja (29.07.15).
Virumaa Teataja. Folgi leht. Lüü-Türr, ÖÖSORR – tänavuse koskkonnaprogrammi pärimuspärl! (07.08.13).
Internetiallikad
Arhailise meestelaulu selts – Ansambli Lüü-Türr tegemised
Meestelaulupunt Lüü-Türr facebookis – Laulude jagamine, vestlused laulude sisu, viisi ja päritolu teemadel
MTÜ Aruküla Kultuuriselts – Ringide tegevus, esinemised ja kogu kultuurikava
Koostaja: Garina Toomingas (2019)